علیرضا فیروزجا اعجوبه بابلی شطرنج جهان عضو تیم ملی فرانسه شد

ایرنا
ایرنا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فدراسیون شطرنج فرانسه پنجشنبه در یک توییت اعلام کرد که «بسیار مفتخر است که از این پس میزبان علیرضا فیروزجا، یکی از امیدهای شطرنج جهان است.»

آگهی

فدراسیون شطرنج فرانسه پنجشنبه در صفحه توییتر خود اعلام کرد که علیرضا فیروزجا، نابغه شطرنج ایرانی، با کسب ملیت فرانسوی از این پس عضوی از تیم ملی این کشور خواهد بود.

در صفحه توییتر این فدراسیون می خوانیم: «علیرضا‌فیروزجا، سید دوازده جهان، نفر اول جوانان و اعجوبه جهانی شطرنج و عضو باشگاه شارتر، از این پس یک فرانسوی است.» این فدراسیون تاکید کرد «افتخار می کند» که میزبان یکی از امیدهای شطرنج جهان است.

علیرضا فیروزجا هجده سال پیش در شهر بابل بدنیا آمد و در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۷ قهرمان مسابقات کشوری در ایران شد.

وی لقب استاد بزرگ شطرنج جهانی را دارد و با عملکرد شگفت آورش موفق شد در سال ۲۰۲۰ سید شماره یک شطرنج جوانان جهان را از آن خود کند.

وی همچنان نفر اول جوانان شطرنج باز جهان و در جایگاه دوازدهم جدول سراسری جهانی ایستاده است.

علیرضا فیروزجا نخستین شطرنج‌ باز تاریخ ایران است که توانست در سال ۲۰۱۹ به دور سوم جام جهانی شطرنج راه یابد. علیرضا فیروزجا در دسامبر سال ۲۰۱۹ پس از آنکه از سوی فدراسیون شطرنج ایران از رقابت در مقابل همتای اسرائیلی اش در مسابقات جهانی منع شد، به فرانسه مهاجرت و درخواست تابعیت کرد.

وبگاه فدراسیون بین‌المللی شطرنج از سال ۲۰۲۰ پرچم ایران را از کنار نام علیرضا فیروزجا در رقابتهای بین المللی حذف کرد. این اعجوبه ایرانی شطرنج جهان که حالا ملیت فرانسوی هم دارد در یک سال و نیم گذشته با نام فدراسیون بین‌المللی شطرنج در رقابت های بین المللی شرکت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیروزجا در اندیشه کسب عنوان قهرمانی شطرنج دنیا، هشت اعجوبه حاضر در تورنمنت مادرید چه کسانی هستند؟

تاریخ سازی دختر شطرنج باز ایران

قهرمان جهان شطرنج قبل از رسیدن به «مرگ‌ ناگهانی» مشخص شد