Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فیروزجا در اندیشه کسب عنوان قهرمانی شطرنج دنیا، هشت اعجوبه حاضر در تورنمنت مادرید چه کسانی هستند؟

مگنوس کارلسن / علیرضا فیروزجا
مگنوس کارلسن / علیرضا فیروزجا Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده با استفاده از  AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تورنمنت بهترین نامزدهای شطرنج دنیا از ۱۶ ژوئن تا ۵ ژوئیه و به میزبانی مادرید در اسپانیا برگزار می‌شود و طی آن ۸ اعجوبه شطرنج دنیا با هم به رقابت می‌پردازند. علیرضا فیروزجا یکی از هشت بازیکن شرکت کننده در این تورنمنت است.

آگهی

علیرضا فیروزجا، نابغه ایرانی الاصل شطرنج دنیا تا چند روز دیگر باید مهره‌های خود را در برابر مگنوس کارلسن بچیند. روز ۱۸ ژوئن تنها تولد ۱۹ سالگی این اعجوبه جوان دنیای شطرنج که چندیست با پرچم فرانسه بازی می‌کند نیست، بلکه آزمونی است بزرگ در برابر مدافع عنوان قهرمانی جهان و راهی است در راه کسب عنوان قهرمانی دنیا.

ماموریتی که برای فیروزجا که در حال حاضر عنوان سومین شطرنج باز برتر دنیا را داراست، هر چند دشوار ولی غیرممکن نیست.

سباستین مازه، مربی تیم شطرنج فرانسه به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «فیروزجا فقط به عنوان قهرمانی جهان فکر می‌کند.»

مدافع نروژی عنوان قهرمانی که تا کنون ۵ بار این عنوان را کسب کرده نسبت به حضور مجدد در این رقابت‌ها ابراز بی‌میلی کرده بود. دلیل او برای تغییر عقیده فقط برای رودررو شدن با علیرضا فیروزجا عنوان شده است.

تورنمنت بهترین نامزدهای شطرنج دنیا از ۱۶ ژوئن تا ۵ ژوئیه و به میزبانی مادرید در اسپانیا برگزار می‌شود وطی آن ۸ اعجوبه شطرنج دنیا با هم به رقابت می‌پردازند.

علیرضا فیروزجا یکی از هشت بازیکن شرکت کننده  در این تورنمنت است و بسیاری منتظر قهرمانی او و رویارویی نهایی‌اش با کارلسن هستند. دودا، رجبوف، ناکامورا، نپومنیشی، کاروانا، دینگ لیرن و راپورت هفت شرکت کننده دیگر هستند.

در این رقابت‌ها هر بازیکن باید با ۷ رقیب دیگر با هر دو رنگ مهره بازی کند. فیروزجا در دور نخست به مصاف تیمور رجبوف، سوپر استاد بزرگ مطرح از آذربایجان خواهد رفت.

علیرضا فیروزجا که در نوجوانی موفق به کسب عنوان «استاد بزرگ شطرنج» جهان شده بود در اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی در پی مواجه شدن با ممنوعیت مسابقه با حریف اسرائیلی در رقابت‌های جهانی از ایران خارج شد و از ژانویه ۲۰۲۱ به نمایندگی از کشور فرانسه در مسابقات بین‌المللی به میدان می‌رود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

علیرضا فیروزجا پدیده برتر شطرنج جهان شد

علیرضا فیروزجا اعجوبه بابلی شطرنج جهان عضو تیم ملی فرانسه شد

نابغه ایرانی شطرنج جهان: از این پس برای فرانسه مسابقه می‌دهم