نابغه ایرانی شطرنج جهان: از این پس برای فرانسه مسابقه می‌دهم

نابغه ایرانی شطرنج جهان: از این پس برای فرانسه مسابقه می‌دهم
Copyright World Rapid Championship 2019 R4 #WRBCC2019 Photo by Mohammad Kheirkhah
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نابغه ایرانی شطرنج جهان: از این پس برای فرانسه مسابقه می‌دهم

آگهی

علیرضا فیروزجا، سوپر استاد شطرنج که اخیرا به مقام نایب قهرمانی جهان دست یافته، اعلام کرد که از این پس با پرچم فرانسه در مسابقه‌های بین‌المللی شرکت خواهد کرد.

آقای فیروزجا در حال حاضر نیز در فرانسه زندگی می‌کند ولی در پی عدم اعزام تیم ملی مردان ایران به مسابقات جهانی روسیه، با پرچم فدراسیون جهانی شطرنج در این رقابت‌ها شرکت کرد.

این نوجوان نابغه ایرانی در این رقابت‌ها پس از ماگنوس کارلسن از نروژ در جایگاه دوم مسابقات سریع شطرنج قهرمانی جهان ایستاد و جایزه نقدی ۵۰ هزار دلاری این مسابقات را از آن خود کرد.

آقای فیروزجا با عبور از امتیاز ۲۷۰۰ در سن ۱۶ سالگی به اولین سوپر استاد بزرگ ایران بدل شده است.

تصمیم برای عدم اعزام تیم شطرنج ایران به مسابقات جهانی مسکو پس از آن اتخاذ شد که دو هفته پیش و در جریان مسابقات سریع اسپانیا، پرهام مقصودلو و محمد امین طباطبایی، دو عضو تیم ملی ایران بر خلاف رویه ۳۷ ساله حاکم بر ورزش ایران در برابر حریفان اسرائیلی خود مسابقه دادند.

هر چند شطرنج رشته‌ المپیکی محسوب نمی‌شود ولی به نظر می‌رسد که مقام‌های ورزش ایران تلاش دارند تا در آستانه برگزاری رقابت‌های المپیک توکیو از پررنگ‌تر شدن دخالت سیاست در ورزش ایران جلوگیری کنند.

پیشتر سعید ملایی، قهرمان جودوی جهان نیز در اعتراض به فشار فدراسیون جودوی ایران برای انصراف از مسابقه با حریفان اسرائیلی تصمیم گرفت تا تحت پرچم فدراسیون جهانی جودو در مسابقه‌های بین‌المللی شرکت کند. پرونده آقای مولایی در نهایت منجر به محرومیت جودوی ایران از شرکت در رقابت‌های بین‌المللی شد.

البته آقای مولایی در نهایت تابعیت مغولستان را پذیرفت و در حال حاضر با پرچم این کشور در رقابت‌های بین‌المللی شرکت می‌کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت بالای بلیت‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس؛ منتقدان: با شعار «بازی‌هایی برای همه» در تضاد است

کمیته‌های المپیک آفریقایی از پیشنهاد حضور ورزشکاران روس در بازی‌های المپیک پاریس حمایت کردند

جنجال پیرامون حضور زنان ورزشکار ایرانی بدون حجاب اجباری در مسابقات موی‌تای ازبکستان