Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قهرمان دوگانه شطرنج جهان تورنمنت عربستان را بایکوت کرد

قهرمان دوگانه شطرنج جهان تورنمنت عربستان را بایکوت کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

استاد بزرگ شطرنج اوکراین در این مطلب عنوان کرده که حاضر نیست برای دفاع از عنوان قهرمانی خود به عربستان برود تا مجبور شود «چادر عربی به سر کند، برای بیرون رفتن یک همراه داشته باشد و همواره حس کند مخلوق درجه دو است.»

آگهی

پس از جنجال مربوط به عدم صدور روادید برای ورزشکاران اسرائیلی در تورنمنت بین المللی شطرنج عربستان، غیبت یک قهرمان دوگانه شطرنج جهان این تورنمنت را بیش از آنچه پیش بینی می شد خبرساز کرده است.

آنا موزیچک، ورزشکار زن بیست و هفت ساله اوکراینی که سال گذشته در رقابت های جهانی شطرنج به عنوان قهرمانی در دو سبک سریع و بلیتس دست یافته بود پیش از آغاز این مسابقات اعلام کرد حاضر نیست به دلیل محدودیتهای مربوط به پوشش و لباس در تورنمنت شطرنج عربستان شرکت و از عناوین قهرمانی خود دفاع کند.

او با انتشار مطلبی بر روی صفحه فیسبوک تصریح کرد به دلیل پایبندی به اصول و اعتقادات ظرف چند روز آینده دو عنوان قهرمانی جهان خود را از دست خواهد داد. استاد بزرگ شطرنج اوکراین در این مطلب عنوان کرده که حاضر نیست برای دفاع از عنوان قهرمانی خود به عربستان برود تا مجبور شود «چادر عربی به سر کند، برای بیرون رفتن یک همراه داشته باشد و همواره حس کند مخلوق درجه دو است.»

این درحالیست که بنا به اعلام فدراسیون بین المللی شطرنج و مساعدت برگزار کنندگان، بانوان برای شرکت در این مسابقات نیازی به داشتن حجاب و یا سر کردن چادر عربی ندارند. بلکه تنها لازم است پوشش تیره با یقه پوشیه و شلوار بلند به تن داشته باشند.

به گزارش فدراسیون جهانی شطرنج این نخستین بار است که یک رویداد ورزشی در عربستان بدون لحاظ کردن شرط حجاب اجباری برای بانوان برگزار می شود.

اعتراض قهرمان زن اوکراینی به شرایط پوشش و موقعیت اجتماعی زنان در عربستان در حالی صورت می گیرد که دولتمردان ریاض به تازگی آزادی های بیشتری برای این قشر از جامعه درنظر گرفته اند.

در حالیکه ممنوعیت رانندگی زنان از اواسط سال آینده برداشته خواهد شد، بسیاری از فعالان حقوق اجتماعی معتقدند که حکومت بسیار محافظه کار عربستان راهی بسیار طولانی برای بهبود شرایط حقوق بشر و برابری جنسیتی در این کشور پیش رو دارد.

از سوی دیگر هیکارو ناکامارو، مرد شماره شطرنج جهان از کشور آمریکا اخیرا اعطای میزبانی تورنمنت قهرمانی شطرنج را به عربستان سعودی تصمیم «فاجعه بار» توصیف کرده بود.

در حالیکه هفت بازیکن تیم شطرنج اسرائیل پس از عدم صدور روادیدشان از سوی مقامات عربستانی از این تورنمنت محروم شدند ورزشکاران کشورهای قطر و ایران توانستند برغم روابط متشنج با عربستان در آخرین دقایق مجوز حضور در این تورنمنت را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: عدم صدور ویزای عربستان برای شطرنج‌بازان اسرائیلی

تورنمنت قهرمانی شطرنج عربستان که بخشی از برنامه اصلاحات کم سابقه داخلی جهت گشایش بیشتر به سوی جهان تلقی می شود از روز سه شنبه آغاز می شود و به مدت چهار روز در این کشور جریان خواهد داشت.

رقابت های قهرمانی جهان عربستان در دو سبک سریع و بلیتس که با عنوان تورنمنت ملک سلمان ناگذاری شده برای فاتح مسابقات اوپن ۷۵۰ هزار دلار جایزه درنظرگرفته است. قهرمان رقابت های بخش بانوان نیز ۲۵۰ هزار دلار جایزه دریافت خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مدیرعامل جدید فدراسیون جهانی شطرنج انتخاب شد؛ وزیر سابق همه را مات کرد

چرا تورنمت شطرنج عربستان جنجالی شد؟

زنان عربستان از این پس می‌توانند کامیون و موتورسیکلت هم برانند