Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عذرخواهی رسمی شینزو آبه از مردم ژاپن به دلیل برگزاری یک میهمانی شام

Eugene Hoshiko
Eugene Hoshiko Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این میهمانی شام در سال ۲۰۱۸ برگزار شده و هرکدام از میهمانان آقای آبه برای شرکت در آن ۵ هزار ین (۴۸ دلار) پرداخت کرده بودند. اما نمایندگان مخالف آقای آبه در پارلمان ژاپن می‌گویند هزینه برگزاری چنین جشنی آنهم در یکی از هتل‌های مجلل توکیو بیش از این رقم بوده است.

آگهی

شینزو آبه، نخست‌وزیر پیشین ژاپن روز پنج‌شنبه عذرخواهی عمیق خود را به دلیل هزینه‌های غیرقانونی مربوط به برگزاری یک مهمانی شام که دفتر کارش برای هوادارانش برگزار کرده بود، اعلام کرد.

او با انتشار بیانیه‌ای رسمی «عمیقا از مردم و همه اعضای حزب حاكم و حزب مخالف» عذرخواهی کرد و در مقابل آنها سر تعظیم فرو آورد.

این میهمانی شام در سال ۲۰۱۸ میلادی برگزار شده بود و گفته می‌شود که هرکدام از میهمانان آقای آبه برای شرکت در آن ۵ هزار ین (۴۸ دلار) پرداخت کرده بودند. اما نمایندگان مخالف آقای آبه در پارلمان ژاپن اعلام کردند که هزینه برگزاری چنین جشنی آنهم در یکی از هتل‌های مجلل توکیو بیش از این رقم بوده و دفتر آقای آبه در آن زمان تفاوت قیمت را گزارش نداده و بگونه‌ای روی آن سرپوش گذاشته است.

اگرچه دادستان‌های ژاپن در جریان رسیدگی به این شکایت، به دلیل کمبود شواهد، اتهامی را علیه اقای آبه مطرح نکردند، اما بطور رسمی هیرویوکی هایکاوا، دستیار ۶۱ ساله او را متهم کردند.

با این وجود آقای آبه در جریان عذرخواهی رسمی خود از مردم کشورش اعلام کرد: «حتی اگر حسابداری این کار را بدون اطلاع من انجام داده باشد نیز من کاملاً خودم را از نظر اخلاقی در این ماجرا مسئول می دانم.»

او افزود در آن زمان مشغول ایفای نقش به عنوان نخست‌وزیر بوده و به همین دلیل برنامه‌ریزی‌های مربوط به این میهمانی را به دیگران واگذار کرده و اصلا خود را درگیر نکرده است.

او تاکید کرد از آنجا که برای سال‌ها هیچ گونه خطایی از این دست در برنامه‌ریزی میهمانی‌ها یا برنامه‌ریزی‌های انتخابات از سوی دفتر کارش روی نداده بود، به همین دلیل او همه فعالیت‌ها در موضوع این میهمانی را به روال همیشه به پرسنل این دفتر واگذار کرده بود.

شینزو آبه که نزدیک به هشت سال قدرت را در ژاپن در اختیار داشت، در نیمه ماه سپتامبر به دلیل مشکلات سلامتی از مقام خود کناره گیری کرد. با این وجود برخی از منتقدانش می‌گویند شاید این رسوایی دلیل اصلی کناره گیری او بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشم ژاپنی‌ها از برگزاری مراسم پرهزینۀ «خاکسپاری ملی» شینزو آبه؛ دلیل مخالفت مردم چیست؟

پس‌لرزه‌های تیراندازی به شینزو آبه؛ رئیس پلیس ژاپن از سمت خود استعفا داد

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد