پس‌لرزه‌های تیراندازی به شینزو آبه؛ رئیس پلیس ژاپن از سمت خود استعفا داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
National Police Agency Chief Itaru Nakamura
National Police Agency Chief Itaru Nakamura   -   کپی رایت  AP Photo

ایتارو ناکامورا، رئیس پلیس ملی ژاپن روز پنج‌شنبه اعلام کرد که مسئولیت حادثۀ تیراندازی مرگبار به شینزو آبه، نخست‌وزیر فقید ژاپن را بر عهده می‌گیرد و از سمت خود استعفا می‌دهد.

تصمیم او برای استعفا در زمانی اعلام می‌شود که آژانس پلیس ملی ژاپن گزارشی را دربارۀ چگونگی کشته شدن شینزو آبه در ۸ ژوئیه در شهر «نارا» و شکست در محافظت از جان او منتشر کرده است.

گزارش پلیس به ضعف‌های شیوۀ محافظت از آبه اشاره می‌کند که به مهاجم اجازه داده بود از پشت به او شلیک کند.

ایتارو ناکامورا اعلام کرد که استعفای خود را در اوایل روز پنج‌شنبه به کمیسیون ملی امنیت عمومی ارائه کرده است و افزود: «برای جلوگیری از تکرار چنین حادثه‌ای، باید بازنگری اساسی در شیوه‌های محافظت انجام و امور بر اساس سیستم جدیدی اداره شود.»

به نوشتۀ رسانه‌های ژاپن، انتظار می‌رود که استعفای وی در جلسه روز جمعۀ کابینه تصویب شود.

تتسویا یاماگامی، مهاجم مسلحی که در صحنه دستگیر شد، تا اواخر نوامبر تحت ارزیابی‌های روانی است و می‌گوید که آبه را به دلیل ارتباط با «کلیسای اتحاد» کشته است. یاماگامی که فردی بیکار است گفته بود از این گروه مذهبی متنفر است.

علاوه بر رئیس پلیس ملی ژاپن، توموآکی اونیزوکا رئیس پلیس «نارا» نیز از تمایلش برای کناره گیری از این پست سخن گفته است.

کلیسای «اتحاد» که در سال ۱۹۵۴ میلادی در کره جنوبی تأسیس شده و از یک دهه بعد فعالیتش را در ژاپن نیز آغاز کرده است، با شماری از سیاستمداران و قانونگذاران ژاپن که بسیاری از آنها عضو حزب لیبرال دموکرات آبه هستند، روابط نزدیکی برقرار کرده است.