به جز ایران، کدام کشورها به قطعنامه سازمان ملل علیه اعدام رأی ندادند؟

اعدام در ایران
اعدام در ایران Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران نیز که پس از چین بیشترین آمار اعدامیان در جهان را دارد، به قطعنامه سازمان ملل برای لغو اعدام رأی منفی داده است.

آگهی

دیده‌بان حقوق بشر گزارش داد در میان اقلیتی که به آخرین قطعنامه سازمان ملل برای تعیین ضرب‌الاجل لغو مجازات اعدام رأی منفی دادند، نام ۱۱ کشور از منطقه آسیا و اقیانوسیه دیده می‌شود.

دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه ۲۴ نوامبر (۴ آذر) با ذکر این موضوع اعلام کرد: «در ۱۷ نوامبر (۲۷ آبان)، ۱۲۰ کشور عضو سازمان ملل به قطعنامه‌ای در کمیته سوم مجمع عمومی این سازمان که درخواست مکرری برای توقف مجازات اعدام بود، رأی مثبت دادند. انتظار می‌رود مجمع عمومی این قطعنامه را در ماه دسامبر تصویب کند که نشان دهنده رد این مجازات ذاتاً بی‌رحمانه و برگشت‌ناپذیر در جهان است.»

دیده‌بان حقوق بشر در میان ۳۹ کشور مخالف این قطعنامه، نام ۱۱ کشور از منطقه آسیا و اقیانوسیه را این گونه برشمرده است: افغانستان، برونئی دارالسلام، چین، هند، ژاپن، مالدیو، کره شمالی، پاکستان، پاپوآ گینه نو، سنگاپور و تونگا.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

فیل رابرتسون، معاون آسیای دیده بان حقوق بشر گفت: «جای تعجب نیست که دولت‌هایی که به ضرب‌الاجل توقف مجازات اعدام رأی منفی دادند، از جمله جدی‌ترین ناقضان حقوق بشر در جهان شناخته می‌شوند. این که ۱۱ دولت آسیا و اقیانوسیه به قطعنامه سازمان ملل رای منفی دادند و بسیاری از آنها هنوز اعدام می‌‌کنند، نشان می‌دهد که منطقه برای رسیدن به نظام عدالتی که به حقوق بشر احترام بگذارد، هنوز راه درازی را در پیش دارد.»

به گفته رابرتسون، كشورهایی كه به قطعنامه رأی داده‌اند باید فوراً اقدامات لازم را در جهت لغو مجازات اعدام انجام داده و به ۳۹ كشوری كه مخالف بوده‌اند برای لغو اعدام فشار آورند.

دیده‌بان حقوق بشر با مجازات اعدام به دلیل ماهیت بی‌رحمانه آن مخالف است.

ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه

ایران نیز که پس از چین بیشترین آمار اعدامیان در جهان را دارد، به قطعنامه سازمان ملل برای لغو اعدام رأی منفی داده است. به جز ایران هفت کشور دیگر خاورمیانه یعنی بحرین، عربستان، یمن، سوریه، قطر، عمان، کویت و عراق نیز به این قطعنامه رأی منفی داده‌اند. با این حال امارات متحده عربی به این قطعنامه رأی ممتنع داده است.

در تمامی این کشورها مجازات اعدام همچنان انجام می‌شود.

مصر و لیبی و چند کشور دیگر منطقه نیز با تعیین مهلت برای لغو مجازات اعدام مخالفت کرده‌اند، اما در میان کشورهای اسلامی، ترکیه، الجزایر، لبنان، مالزی، تاجیکستان، تونس و ترکمنستان به قطعنامه سازمان ملل در این زمینه رأی مثبت دادند.

قطعنامه جدید سازمان ملل به مواردی فراتر از قطعنامه‌های قبلی در این مورد پرداخته است و به گفته دیده‌بان حقوق بشر، این سند بین‌المللی برای نخستین بار زنان را هم به عنوان قربانیان مجازات اعدام تبعیض‌آمیز شناخته است. گروه‌های محروم و اقلیت‌ها نیز بار دیگر به عنوان قربانیان شمار نامتناسب زندانیان محکوم به اعدام شناخته شده‌اند. این قطعنامه همچنین نگرانی‌هایی را در مورد کاربرد حکم اعدام علیه کودکان مطرح کرده و به ویژه بر ضرورت اعدام نکردن افرادی که تعیین سن‌شان ممکن نیست، تآکید ورزیده است.

روز ۸ اکتبر (۱۷ مهر)، فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر اعلام کرد ایران رتبه نخست اعدام کودکان و نوجوانان جهان در یک دهه اخیر را دارد.

اراده برای لغو اعدام در جهان افزایش یافته است؟

هفت قطعنامه پیشنهادی مجمع عمومی سازمان ملل از سال ۲۰۰۷ به این سو برای درخواست توقف مجازات اعدام، نشان دهنده توافق‌های جهانی رو به رشد علیه مجازات اعدام است، با این حال در آسیا هنوز هم مجرمان زیادی اعدام می‌شوند. به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، در پایان سال ۲۰۱۹، دست کم ۲۶ هزار و ۶۰۴ نفر نفر در سراسر جهان منتظر اجرای حکم اعدام بوده‌اند.

این سازمان به نقل از یک تشکیلات مردم‌نهاد چینی به نام «دویی هوا» می‌نویسد که شمار افراد اعدامیان در چین بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۸ میلادی حدود ۸۴ هزار نفر تخمین زده می‌شود، گر چه به نظر می‌رسد که از سال ۲۰۰۷ در پی یک تصمیم قضایی در چین، شمار افراد اعدام شده در این کشور به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

آمار اعدامیان چین از رازهای حکومتی است و دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید دستیابی به آمار اعدامیان در کره شمالی، لائوس و ویتنام هم امکان‌پذیر نیست.

مالزی که به قطعنامه اخیر سازمان ملل رأی مقبت داده در سال ۲۰۱۸ گفته بود که از این پس صدور حکم اعدام را متوقف می‌کند، اما در ماه مارس ۲۰۱۹ با اعلام چرخش از موضع خود گفت که تنها دستور لازم‌الاجرا بودن حکم اعدام صادر شده را برمی‌دارد.

اندونزی که به قطعنامه سازمان ملل رأی ممتنع داده، از سال ۲۰۱۶ تا کنون هیچ موردی از اجرای اعدام نداشته اما هم اکنون ۲۷۴ نفر در این کشور در انتظار اجرای حکم اعدام به سر می‌برند. سری‌لانکا و فیلیپین هم به قطعنامه رأی مثبت داده و در واقع نظر منفی خود را در مورد حکم اعدام ابراز کرده‌اند. با این حال دولت سری‌لانکا که از ۴۳ سال پیش تا کنون هیچ محکوم اعدامی نداشته، به تازگی تهدید کرده که این حکم را مجددا برقرار می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین نیز تا کنون بارها تهدید کرده که برای حفظ امنیت در کشورش مجازات مرگ را دوباره برقرار می‌کند.

در میان کشورهای دموکراتیک و پیشرفته جهان، ژاپن و آمریکا هنوز مجازات اعدام را لغو نکرده‌اند و با وجود کاهش چشمگیر شمار افراد اعدام شده در سال‌های اخیر در این دو کشور، هنوز هم مجرمانی به مرگ محکوم می‌شوند. صدور حکم اعدام در برخی ایالات آمریکا لغو شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعدام ۸۵۳ نفر در سال ۲۰۲۳؛ عفو بین‌الملل: چوبه دار ابزار حکومت ایران برای سرکوب و ارعاب است

«شمار اعدام‌ها در ایران به بالاترین سطح در ۸ سال گذشته رسید: ثبت ۸۳۴ اعدامی در ۲۰۲۳»

خبرنگار سوئیسی: احمدی‌نژاد گفت اگر ایران بودی احتمالا بالای دار بودی