Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نوید افکاری اعدام شد

نوید افکاری، ورزشکار ایرانی که صبح امروز اعدام شد
نوید افکاری، ورزشکار ایرانی که صبح امروز اعدام شد Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رسانه‌های ایران اعلام کردند که نوید افکاری، ورزشکار ایرانی که در سال ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت شده بود، صبح امروز شنبه ۱۲ سپتامبر (۲۲ شهریور) در زندان عادل آباد اعدام شد.

آگهی

نوید افکاری، ورزشکار ایرانی که در سال ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت شده بود، صبح امروز شنبه ۱۲ سپتامبر (۲۲ شهریور) در زندان عادل آباد اعدام شد.

گرچه پس از رسانه‌ای شدن پرونده قضایی برادران افکاری، ابهام‌هایی در این پرونده مطرح شد اما کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری فارس اجرای «حکم قصاص نفس» نوید افکاری را به دلیل قتل عنوان کرد و گفت: «حکم قصاص صبح امروز پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و با اصرار اولیاء دم و خانواده مقتول به مرحله اجرا گذارده شد.»

حسن یونسی، یکی از وکلای برادران افکاری نیز در توییتی نوشت: « از دادگستری شیراز به خانواده نوید افکاری اطلاع داده اند که حکم صبح امروز اجرا شده است.»

وی در توییتی دیگر ضمن اشاره به حق محکوم برای دیدار با خانواده اش قبل از اجرای حکم، نوشت: « برای اجرای حکم انقدر عجله داشتید که نوید را از آخرین دیدار هم محروم کردید؟»

توییت حسن یونسی، یکی از وکلای برادران افکاری

وی تصریح کرد که « این خبر در حالی منتشر شد که جمعی از خیرین شهر شیراز قرار بود فردا صبح برای گفتگو و جلب رضایت خانواده مقتول با آنها دیدار کنند.»

سه برادر افکاری سنگری، با نام‌های نوید، وحید و حبیب که پس از اعتراض‌های مرداد ۱۳۹۷ بازداشت شدند، هر یک حکم‌های سنگینی دریافت کردند. پرونده این سه برادر اخیرا رسانه‌ای و گفته شده است که نوید افکاری به اتهام قتل حسن ترکمان، کارمند حراست اداره آبفای شیراز و همچنین اتهام محاربه به «دو بار اعدام» محکوم شده است. وحید افکاری نیز به ۵۴ سال زندان و حبیب افکاری نیز به ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند. رسانه‌ها و مقام‌های ایران بیشتر روی اتهام قتل تاکید داشته‌اند و اشاره‌ای به اتهام‌های دیگر نوید افکاری نکرده‌اند. با این حال گفته می‌شود بخشی از پرونده این سه برادر در ارتباط با اعتراض‌های سال ۱۳۹۷ است.

برخی از سازمان‌های حقوق بشری معتقدند که برادران افکاری «به دلیل شکنجه» مجبور به اعتراف شده‌اند. حسن یونسی، نیز این موضوع را تایید کرده و در توئیتی گفته بود که «طبق ماده ۱۶۹ قانون مجازات اسلامی، اقراری که تحت اکراه، اجبار، شکنجه و یا اذیت و آزار روحی یا جسمی اخذ شود، فاقد ارزش و اعتبار است و دادگاه مکلف است از متهم تحقیق مجدد نماید.»

حدود ۱۰ روز پیش نیز صدا وسیمای ایران در گزارشی از نوید افکاری با پخش ویدئویی که عنوان شد مربوط به سال ۱۳۹۷ است، مدعی شد که آقای افکاری در بازسازی صحنه جرم، نحوه کشتن مقتول را توضیح می‌دهد.

پس از پخش این گزارش مازیار ابراهیمی که پیش از این افشا کرده بود در سناریوی قربانی اعتراف اجباری در صدا و سیمای ایران برای بر عهده گرفتن قتل دانشمندان هسته‌ای شده بود گفت که این گزارش شبیه اعتراف‌های او بوده است.

پس از رسانه‌ای شدن حکم اعدام نوید افکاری، کارزارهای متعددی برای جلوگیری از اجرای این حکم ایجاد شد تا جاییکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در توییتی از رهبران ایران خواست تا از اعدام این کشتی‌گیر ۲۷ ساله خودداری کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اینستاگرام حساب کاربری نوید افکاری را ماندگار کرد

فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر: ایران رتبه نخست اعدام کودکان و نوجوانان در یک دهه اخیر را دارد

ایران محمود موسوی مجد را به جرم جاسوسی برای سیا و موساد اعدام کرد