عربستان سعودی ۷ نفر را به جرم حمله به شیعیان به اعدام محکوم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی  با استفاده از  AFP
نمایی از ساختمان دادگستری ریاض
نمایی از ساختمان دادگستری ریاض   -   کپی رایت  STR/AP2008

یک دادگاه کیفری در عربستان سعودی سه نفر را به جرم حمله به یک مراسم عزاداری شیعیان در سال ۲۰۱۴ به اعدام محکوم کرد. سه نفر از معاونان ارتکاب جرم به زندان محکوم شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از تلویزیون دولتی سعودی، مهاجمان -که زندانیان سابق عضو داعش معرفی شده اند- روز سوم نوامبر سال ۲۰۱۴ با حمله به عزاداران در روستای الدالوه (الدالوة) واقع در استان احسا در شرق عربستان هفت نفر را کشته و چندین نفر دیگر را زخمی کردند.

دادگاه کیفری ریاض روز چهارشنبه با صدور رای هفت مهاجم این کشتار را به اعدام و سه نفر دیگر را به ۲۵ سال زندان محکوم کرد. این حکم در مراجع بالاتر قابل اعتراض است.

در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ مناطق عمدتا شیعه نشین در شرق پادشاهی عربستان چندین بار مورد حمله قرار گرفت. در مرگ‌بارترین حملات از این دست در ماه مه سال ۲۰۱۵، بیست و یک نفر در یک مسجد شیعیان در استان نفت‌خیز قطیف کشته شدند.

شیعیان ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت ۳۳ میلیون نفری عربستان سعودی را تشکیل می‌دهند. این اقلیت، تحت حاکمیت ایدئولوژی وهابی پادشاهی سعودی عملا به حاشیه رانده شده و به دلیل قرابت مذهبی با ایران، به چشم یک چالش امنیتی نگریسته می‌شود.

ایران و عربستان سعودی پس از اعدام شیخ نمر باقر نمر، یکی از رهبران شیعیان عربستان در سال ۲۰۱۶ و حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد، رابطه دیپلماتیک خود را قطع کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید