سه نفر در ارتباط با حمله سه سال پیش جده عربستان به اعدام محکوم شدند

پرچم عربستان سعودی
پرچم عربستان سعودی   -  Copyright  Cliff Owen/AP
نگارش از یورونیوز فارسی

عربستان سعودی شهروندان خود را از پیوستن به «جهادی‌ها» در خارج از این کشور منع و برای هوداران داعش مجازات زندان تعیین کرده و از روحانیون سنی در رد و طرد کردن داعش بهره برده است.

دادگاهی در عربستان سه نفر را به اتهام دست داشتن در حمله سال ۲۰۱۷ میلادی در جده به اعدام محکوم کرد. سه سال پیش دو مرد بدنبال تبادل آتش با پلیس عربستان در شهر جده، خود را منفجر کردند.

در این درگیری در جده وقتی ماموران امنیتی عربستان خانه‌ای را به محاصره در آوردند، حاضران در خانه تسلیم نشدند و به سوی ماموران آتش گشودند. سپس دو نفر از آنان که ریاض می‌گوید با داعش مرتبط بودند، خود را منفجر کردند.

اتهام سه نفری که به اعدام محکوم شدند ارتباط با مهاجمان جده، جرائم مرتبط با فعالیت‌های تروریستی، از جمله در اختیار داشتن مواد انفجاری اعلام شده است. به گزارش تلویزیون دولتی عربستان این سه نفر حامی داعش و درصدد کشتن نیروهای امنیتی دولت بوده‌اند.

شبه‌نظامیان سنی در عربستان از سال ۲۰۱۴ میلادی و پس از آن که ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، از حامیان عربستانی خود خواست به جای شرکت در جنگ‌های عراق و سوریه، در داخل کشور دست به حملات بزنند، بمبگذاری‌ها و حملات متعددی را علیه نیروهای دولتی ترتیب داده‌اند.

هدف اولیه این بمبگذاری‌ها و حملات یا شیعیان عربستان بوده‌اند که در اقلیت هستند یا ماموران امنیتی دولت. مهاجمان آنهایی بوده‌اند که یا با داعش بیعت کرده‌ یا تحت تاثیر تبلیغات این گروه افراط‌گرا بودند. آنها مسئولیت حملات را در پیام‌های اینترنتی بر عهده گرفته‌اند.

عربستان سعودی شهروندان خود را از پیوستن به «جهادی‌ها» در خارج از این کشور منع و برای هوداران داعش مجازات زندان تعیین کرده است. ریاض با استفاده از روحانیون سنی برای رد و طرد کردن داعش، وارد ائتلافی به رهبری آمریکا شد که علیه مواضع داعش در سوریه حملات هوایی می‌کرد.

مطالب مرتبط