Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سه نفر در ارتباط با حمله سه سال پیش جده عربستان به اعدام محکوم شدند

پرچم عربستان سعودی
پرچم عربستان سعودی Copyright Cliff Owen/AP
Copyright Cliff Owen/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عربستان سعودی شهروندان خود را از پیوستن به «جهادی‌ها» در خارج از این کشور منع و برای هوداران داعش مجازات زندان تعیین کرده و از روحانیون سنی در رد و طرد کردن داعش بهره برده است.

آگهی

دادگاهی در عربستان سه نفر را به اتهام دست داشتن در حمله سال ۲۰۱۷ میلادی در جده به اعدام محکوم کرد. سه سال پیش دو مرد بدنبال تبادل آتش با پلیس عربستان در شهر جده، خود را منفجر کردند.

در این درگیری در جده وقتی ماموران امنیتی عربستان خانه‌ای را به محاصره در آوردند، حاضران در خانه تسلیم نشدند و به سوی ماموران آتش گشودند. سپس دو نفر از آنان که ریاض می‌گوید با داعش مرتبط بودند، خود را منفجر کردند.

اتهام سه نفری که به اعدام محکوم شدند ارتباط با مهاجمان جده، جرائم مرتبط با فعالیت‌های تروریستی، از جمله در اختیار داشتن مواد انفجاری اعلام شده است. به گزارش تلویزیون دولتی عربستان این سه نفر حامی داعش و درصدد کشتن نیروهای امنیتی دولت بوده‌اند.

شبه‌نظامیان سنی در عربستان از سال ۲۰۱۴ میلادی و پس از آن که ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، از حامیان عربستانی خود خواست به جای شرکت در جنگ‌های عراق و سوریه، در داخل کشور دست به حملات بزنند، بمبگذاری‌ها و حملات متعددی را علیه نیروهای دولتی ترتیب داده‌اند.

هدف اولیه این بمبگذاری‌ها و حملات یا شیعیان عربستان بوده‌اند که در اقلیت هستند یا ماموران امنیتی دولت. مهاجمان آنهایی بوده‌اند که یا با داعش بیعت کرده‌ یا تحت تاثیر تبلیغات این گروه افراط‌گرا بودند. آنها مسئولیت حملات را در پیام‌های اینترنتی بر عهده گرفته‌اند.

عربستان سعودی شهروندان خود را از پیوستن به «جهادی‌ها» در خارج از این کشور منع و برای هوداران داعش مجازات زندان تعیین کرده است. ریاض با استفاده از روحانیون سنی برای رد و طرد کردن داعش، وارد ائتلافی به رهبری آمریکا شد که علیه مواضع داعش در سوریه حملات هوایی می‌کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عربستان سعودی ۷ نفر را به جرم حمله به شیعیان به اعدام محکوم کرد

دادگاه عالی بحرین حکم اعدام دو نفر را به «جرم بمب‌گذاری» تایید کرد

عربستان صدور حکم اعدام برای «مجرمان» زیر ۱۸ سال را ممنوع کرد