عراق ۲۱ نفر را به جرم ارتکاب «جنایات تروریستی» اعدام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز  با استفاده از  AFP
آرشیو وزارت دادگستری عراق/ محکومان به اعدام در سال ۲۰۱۸
آرشیو وزارت دادگستری عراق/ محکومان به اعدام در سال ۲۰۱۸   -   کپی رایت  AP/AP

دولت عراق روز دوشنبه ۱۶ نوامبر ۲۱ نفر را به جرم ارتکاب جنایات تروریستی در زندان ناصریه اعدام کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی و بیمارستانی، محکومان از استان‌های مختلف عراق برای اجرای حکم به زندان شهر ناصریه در جنوب این کشور منتقل شده بودند.

عراق از سال ۲۰۰۵ و با استناد به قانون مبارزه با تروریسم شمار بسیاری از شهروندان این کشور و حتی اتباع خارجی را اعدام کرده است.

از ابتدای سال جاری تا‌کنون، دست‌کم ۷ محکوم دیگر به ارتکاب جرایم مرتبط با تروریسم در زندان ناصریه، تنها زندان محل اجرای حکم اعدام عراق، به دار آویخته شده اند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید زندانیان ناصریه اسم این زندان را الحوت (نهنگ) گذاشته اند؛ جایی که پس از ورود، تنها جنازه زندانی از آن خارج می‌شود.

عراق یکی از پنج کشور رکورددار صدور و اجرای حکم اعدام در جهان است. در سال‌های گذشته سازمان‌های مدافع حقوق بشر از دولت بغداد خواسته‌اند تا مجازات مرگ را از قوانین خود حذف کند. سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید در سال ۲۰۱۹ دست‌کم ۱۰۰ نفر در عراق اعدام شده‌اند.

از سال ۲۰۰۳ و پس از حمله ایالات متحده آمریکا و شرکایش به عراق، این کشور وارد یک چرخه گسترده خشونت شد. باوجود شکست داعش در بسیاری از مناطق عراق، نبرد میان ارتش و شبه‌نظامیان شیعه با جنگجویان دولت اسلامی در مناطق مختلف این کشور همچنان ادامه دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید