روحانی: هیچکس برای رفع تحریم‌ها حق فرصت‌سوزی ندارد

روحانی: هیچکس برای رفع تحریم‌ها حق فرصت‌سوزی ندارد
روحانی: هیچکس برای رفع تحریم‌ها حق فرصت‌سوزی ندارد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رئیس جمهوری ایران: «ما برنامه‌های ۹ ماهه پایانی دولت را بر این مبنا تدوین کرده‌ایم که اگر همین شخص فعلی [ترامپ] هم سرکار باشد، ما راه خودمان را به درستی می‌رویم.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه با استقبال تلویحی از شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که «دولت از هر فرصتی برای رفع تحریم‌ها استفاده می‌کند.»

از زمان خروج دولت ترامپ از برجام و بازگشت و تشدید تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران، رکود اقتصادی و تورم در ایران تشدید شده و ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی سقوط کرده است. عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی از سوی نیروهای سیاسی داخل نظام و اپوزیسیون به‌شدت مورد انتقاد قرار دارد.

به گزارش ایسنا آقای روحانی در جریان جلسه هفتگی هیات دولت گفت: «ما هرجا ببینیم شرایط آماده لغو تحریم است از این فرصت استفاده می‌کنیم. هدف ما این است که فشار تحریم را از شانه‌های مردم برداریم و هرجا فضا مناسب این کار باشد وظایفمان را بر مبنای امنیت ملی‌مان انجام می‌دهیم و هیچ کس در این زمینه حق فرصت‌سوزی ندارد.» رئیس جمهوری ایران از منتقدانش خواست تا « به شایعات و القائات نادرست در داخل کشور ادامه ندهند و به آن دامن نزنند و بگذارند این فضایی را که برای ماه‌های آینده در ذهن مردم به وجود آمده ادامه داشته باشد و موضوعات منافع کشور را به انتخابات [ریاست جمهوری ایران] گره نزنند.»

در روزهای گذشته و پس از اعلام خبر پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و واکنش مثبت بازارهای ایران به شکست ترامپ، سیاستمداران و رسانه‌های جناح محافظه‌کار بارها به حسن روحانی، جریان میانه‌رو و اصلاح‌طلبان هشدار داده اند تا روی بهبود مناسبات با واشنگتن برای بهبود وضعیت اقتصادی حساب نکنند.

آقای روحانی با وجود ابراز امیدواری نسبت به احتمال رفع تحریم‌ها گفت: «سیاست جمهوری اسلامی ایران روشن است و هر دولتی که در آمریکا باشد سیاست ما تغییر نمی‌کند. ما همان سیاستی را که دیروز داشتیم امروز و فردا خواهیم داشت و این وابسته به دولت آمریکاست که به سیاست‌های ما نزدیک شود یا از آن فاصله بگیرد.»

در دوران چهار ساله حاکمیت دونالد ترامپ، مناسبات نه‌چندان گرم ایران با کشورهای جهان عرب به شدت تیره و تار شد. سیاست فشار حداکثری ایالات متحده، عادی‌سازی روابط بحرین و امارات با اسرائیل و فروش گسترده سلاح به عربستان سعودی برای مقابله با رویکرد منطقه‌ای جمهوری اسلامی و به‌ویژه قتل قاسم سلیمانی در عراق و حمله موشکی سپاه به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق ایران و ایالات متحده را عملا در آستانه رویارویی تمام عیار نظامی قرار داد.

آقای روحانی با اشاره به نتایج انتخابات ایالات متحده گفت: «مردم آمریکا با رای خود نشان دادند که موافق سیاست‌های متکبرانه کسی که با تحقیر نسبت به برخی ملت‌ها صحبت می‌کرد و حتی به بعضی از ملت‌های ما به صراحت لقب گاو شیرده داده بود و سیاست‌هایش انزجار همه ملت‌های جهان و حتی مردم خود آمریکا را برانگیخته بود، موافق نیستند و این سیاست‌ها با مخالفت قاطع مردم مواجه شد که قابل اهمیت بود.»

علی خامنه‌ای، رهبر ایران حدود چهار سال پیش و پس از دیدار دونالد ترامپ با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و انعقاد قرارداد چندصد میلیارد دلاری برای فروش اسلحه به این کشور، پادشاهی سعودی و متحدانش را به گاو شیرده تشبیه کرده بود.

براساس نتایج شمارش آرا حدود ۷۵ میلیون نفر از ۲۴۰ میلیون شهروند واجد شرایط به جو بایدن رای داده‌اند.

رئیس جمهوری ایران با اشاره به سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بر جمهوری اسلامی گفت: «رژیمی که خواب سقوط ایران را می‌دید به صورت حقیرانه ساقط شد. در ایران هم انتظارات جامعه و مردم شاهد یک تغییرند. انتظارات تورمی و رکودی به انتظارات گشایشی به امید به آینده مواجه شده است.»

پس از خروج دولت ترامپ از برجام و در حالیکه کاخ سفید از آمادگی ایالات متحده برای مذاکره با رهبران ایران اعلام آمادگی کرده بود، رهبر جمهوری اسلامی گفته بود: «ترامپ می‌میرد و جمهوری اسلامی می‌ماند. او آرزوی مذاکره با ایران را به گور خواهد برد.»

حسن روحانی با اشاره به وعده جو بایدن برای بازگشت به برجام گفت: «این آقای جدید هم از ابتدا در تبلیغات‌اش گفته که می‌خواهم به برجام بازگردم ما که داخل برجام بودیم و از آن خارج نشدیم. ۴+۱ هم در برجام بوده و البته در تعهدات‌شان سستی کردند که ما متقابلا تعهدات‌مان را کاهش دادیم. این به عهده آنهاست که اگر خواستند راه جدیدی را انتخاب کنند.»

جو بایدن در جریان مناظرات و کارزار انتخاباتی خود خروج ایالات متحده از برجام را اشتباه توصیف کرده و گفته بود که این کار باعث افزایش سرعت ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای شده و امنیت آمریکا و متحدانش را به خطر انداخته است.

رییس جمهوری ایران با محتمل دانستن امکان ماندگاری ترامپ گفت: «ما برنامه‌مان را در کشور به اراده آنها پیوند نمی‌زنیم و برنامه ما به اصول ما پیوند خورده است. البته راه برای آمریکا باز است ولی ما برنامه‌های ۹ ماهه پایانی دولت را بر این مبنا تدوین کرده‌ایم که اگر همین شخص فعلی هم سرکار باشد ما راه خودمان را به درستی می‌رویم، چرا که ما هیچ وقت سیاست‌ها و برنامه‌هایمان را بر مبنای تغییر شرایط آمریکا تنظیم نکردیم البته این به نفع خود آمریکایی‌هاست که شرایط‌شان تغییر کند.»

دونالد ترامپ هنوز پیروزی جو بایدن در انتخابات تنگاتنگ ریاست جمهوری ایالات متحده را نپذیرفته است و برخی گزارش‌ها حاکی از تلاش‌های وی برای تشکیل کابینه جدید در کاخ سفید برای چهار سال آینده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر اطلاعات ایران هم تحریم‌ شد؛ پمپئو: ما هرگز جنایات سرکوبگران را فراموش نمی کنیم

دادگاهی در آمریکا، ایران و سوریه را برای قتل یک نفر در اسرائيل به پرداخت ۱۹۱ میلیون دلار محکوم کرد

آمریکا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و حوثی‌ها را تحریم کردند