غلبه جَو صعودی بر بازار ارز؛ نیمی از شوک انتخاباتی نرخ دلار تخلیه شد

مشاهده تابلوی نرخ‌های یک صرافی توسط تعدادی از مشتریان و عابران، تهران
مشاهده تابلوی نرخ‌های یک صرافی توسط تعدادی از مشتریان و عابران، تهران Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با افزایش هزار و ۳۰۰ تومانی نرخ رسمی دلار توسط بانک مرکزی ایران، بهای آزاد فروش دلار بار دیگر به حدود ۲۷ هزار تومان رسید و ۵۰ درصد از افت خود در ۴ روز کاری گذشته را جبران کرد.

آگهی

همزمان با افزایش هزار و ۳۰۰ تومانی نرخ رسمی دلار توسط بانک مرکزی ایران، بهای آزاد فروش دلار بار دیگر به حدود ۲۷ هزار تومان رسید و نزدیک به۵۰ درصد از افت خود در ۴ روز کاری گذشته را جبران کرد.

بانک مرکزی ایران در آغاز مبادلات روز دوشنبه، قیمت عرضه هر دلار آمریکا را تا ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان افزایش داد. در واکنش به این اقدام بانک مرکزی ایران، نرخ آزاد فروش دلار ابتدا تا ۲۷ هزار و ۸۵۰ تومان صعود کرد ولی در ادامه معاملات روز دوشنبه تا ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد. این نرخ در پایان مبالات روز دوشنبه بار دیگر به مرز ۲۷ هزار تومان رسید. 

نرخ آزاد دلار یک روز پس از برگزاری انتخابات آمریکا و در پی پیشتازی دونالد ترامپ به ۳۰ هزار تومان رسیده بود ولی با افزایش احتمال پیروزی جو بایدن تا ۲۴ هزار و ۴۰۰ تومان تنزل کرده بود. بدین ترتیب در پایان داد و ستد‌های روز دوشنبه، حدود دو هزار و ۶۰۰ تومان از افت پنج هزار و ۶۰۰ تومانی قیمت دلار در جریان شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جبران شد.

همزمان قیمت هر یورو نیز در بازار آزاد تهران پس از جهش تا مرز ۳۳ هزار تومان با نزدیک شدن ساعت پایانی مبادلات روز دوشنبه تا ۳۱ هزار و ۹۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد ولی در نهایت از مرز ۳۲ هزار تومان عبور کرد. بانک مرکزی ایران نرخ رسمی یورو را نیز روز دوشنبه از ۲۷ هزار و ۷۵۰ تومان به ۲۹ هزار و ۳۰۰ تومان افزایش داده بود.

با وجود شکل‌گیری انتظارات عمومی در ایران نسبت به کاهش نرخ دلار به دلیل وجود احتمال تغییر سیاست فشار حداکثری ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری جو بایدن، عبد‌الناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که با رصد دقیق بازار ارز مانع از عدم تعادل هیجانی در این بازار خواهد شد. آقای همتی همچنین نوشته بود که اعتقاد بانک مرکزی ایران این است که به صورت طبیعی و در چارچوب فرآیند‌های بازار، باید اجازه تخلیه انتظارات متراکم شده در بازار ارز داده شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

همزمان با بازگشت روند صعودی به بازار ارز ایران، افت قیمت جهانی طلا مانع از کاهش قیمت سکه و طلا در بازار تهران نشد و قیمت هر قطعه تمام سکه طلا روز دوشنبه از ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان فراتر رفت و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز یک میلیون و ۲۲۲ هزار تومان مبادله شد.

هر اونس طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی با ۸۷ دلار و ۴۰ سنت به هزار و ۸۶۲ دلار رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریک بازار ارز همزمان با تصویب طرح مجلس؛ شکاف نرخ رسمی و آزاد دلار اوج گرفت

سقوط طلا و سکه؛ کاهش نرخ دلار بورس تهران را برخلاف بازارهای جهانی قرمزپوش کرد

متوسط نرخ دلار پس از ۱۴ ماه کاهش یافت؛ سکه به نرخ ۷۳ روز پیش برگشت