Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تحریک بازار ارز همزمان با تصویب طرح مجلس؛ شکاف نرخ رسمی و آزاد دلار اوج گرفت

یک صرافی در تهران
یک صرافی در تهران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با تصویب کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» در مجلس ایران، نرخ فروش آزاد دلار به بالاترین نرخ در ۱۵ روز گذشته و شکاف نرخ آزاد و رسمی دلار به بیشترین حد در ۲۲ روز گذشته رسید.

آگهی

همزمان با تصویب کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» در مجلس ایران، نرخ فروش آزاد دلار به بالاترین نرخ در ۱۵ روز گذشته و شکاف نرخ آزاد و رسمی دلار به بیشترین حد در ۲۲ روز پیش رسید.

قیمت فروش هر دلار آمریکا در معاملات روز سه‌شنبه بازار تهران تا ۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان صعود کرد. این نرخ آخرین بار طی مبادلات روز ۲۶ آبان ماه گذشته به ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و پس از آن تا ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان نزول کرده بود.

البته رشد بهای آزاد فروش دلار در شرایطی بود که بانک مرکزی ایران نیز روز سه‌شنبه نرخ رسمی عرضه دلار در شبکه صرافی‌های تحت مدیریت خود را تا ۲۵ هزار و ۶۲۰ تومان بالا برد و به بالاترین سطح در آذرماه جاری رساند.

بدین ترتیب فاصله نرخ رسمی و آزاد دلار به ۸۰۰ تومان نزدیک شد؛ شکافی که اخرین بار طی معاملات روز ۱۹ آبان ماه گذشته تجربه شده بود.

برخی فعالان بازار ارز ایران معتقدند که نگرانی‌های حاصل از طرحی که کلیات آن روز سه‌شنبه در مجلس ایران تصویب شده، تقاضای خرید دلار را افزایش داده است. مطابق این طرح در صورت عدم اجرای کامل تعهدات کشورهای ۱+۴ در قبال ایران و عادی نشدن روابط کامل بانکی و عدم رفع موانع صادرات و فروش نفت ایران دو ماه پس از بدل شدن طرح به قانون، دولت ایران موظف است تا اجرای داوطلبانۀ پروتکل الحاقی را متوقف کند.

به اعتقاد فعالان بازار، دائمی شدن تحریم‌‌های بین‌المللی علیه ایران در صورت خروج ایران از پروتکل الحاقی علت اصلی تزریق نگرانی به بازار ارز ایران بوده است.

البته علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در واکنش به مصوبه روز سه‌شنبه مجلس اعلام کرده که مسئولیت هرگونه تصمیم درباره برجام و برنامه‌های هسته‌ای کشور براساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی فرا قوه‌ای بوده و هیچ نهاد و قوه‌ای به تنهایی نمی‌تواند خارج از این چارچوب اقدامی کند.

در پی تحریک دوباره قیمت‌ها در بازار ارز ایران، نرخ آزاد فروش هر یورو نیز بار دیگر تا ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان صعود کرد که بیش از هزار تومان بالاتر از قیمت رسمی ۳۰ هزار و ۵۵۰ تومانی بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

رشد نرخ ارز در بازار ایران با وجود بالا رفتن قیمت جهانی طلا موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در بازار تهران ۸۰۰ هزار تومان افزایش یابد و بار دیگر به ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برسد و نرخ معاملاتی هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۵۰ هزار تومان افزایش تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بالا برود.

هر اونس طلا در جریان خرید و فروش‌های روز سه‌شنبه بازار جهانی با رشد ۳۴ دلاری مواجه شد و به هزار و ۸۱۰ دلا ر رسید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش ۲۶۰ هزارتومانی قیمت سکه؛ روند حرکت نرخ رسمی و آزاد دلار معکوس شد

دستگیری دلال ۳۰۰۰ دلاری در سالگرد اعدام سلطان سکه؛ نرخ رسمی و آزاد ارز به هم رسید

غلبه جَو صعودی بر بازار ارز؛ نیمی از شوک انتخاباتی نرخ دلار تخلیه شد