گفتگوهای استراتژیک آمریکا و عربستان؛ تاکید پمپئو بر مقابله با رفتارهای «خصمانۀ» ایران

Manuel Balce Ceneta
Manuel Balce Ceneta Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو: «هیچ رازی در این باره وجود ندارد که رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران، امنیت عربستان سعودی را تهدید و تجارت جهانی را مختل می کند. بمباران مداوم خاک عربستان سعودی توسط حوثی‌های یمن ادامه دارد؛ آنهم با استفاده از موشک، پهپاد و سایر فناوری‌های مرگباری که از سوی ایران تامین می‌شود.»

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا عصر چهارشنبه پس از دیدار با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی در واشنگتن، با انتشار مجموعه‌ای از پیام‌های توییتری بار دیگر به اعلام موضع آمریکا در قبال دو رقیب دیرین در منطقه خلیج فارس یعنی ایران و عربستان سعودی پرداخت.

او در اولین پیام توییتری نوشت: «ما مشتاقانه در انتظار تقویت همکاری‌های پایدارمان با عربستان سعودی، از مسیر گسترش همکاری‌های دفاعی و انرژی و افزایش تبادلات فرهنگی و آموزشی هستیم.»

او ساعاتی بعد با انتشار دو پیام توییتری به انتقاد از سیاستهای ایران پرداخت و نوشت: «ایران ادعا می‌کند که به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و سپس جهان را با برنامه هسته‌ایش تهدید می‌کند. همه ملتها باید اخاذی‌های این رژیم را رد کنند.... ایالات متحده آمریکا هرگز اجازه نخواهد داد که اصلی‌ترین دولت حامی ترور در جهان، مرگبارترین سلاح جهان را در اختیار داشته باشد. و بله، ما می‌توانیم از چنین چیزی جلوگیری کنیم و این کار را خواهیم کرد.»

وزرای خارجه آمریکا و عربستان در جریان گفتگوهایشان در این روز بر همکاری‌های مشترک در قبال تهدیدها و رفتار مخرب ایران در خاورمیانه تاکید کردند.

مایک پمپئو اعلام کرد: «هیچ رازی در این باره وجود ندارد که رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران، امنیت عربستان سعودی را تهدید و تجارت جهانی را مختل می کند... بمباران مداوم خاک عربستان سعودی توسط حوثی‌های یمن ادامه دارد؛ آنهم با استفاده از موشک، پهپاد و سایر فناوری‌های مرگباری که از سوی ایران تامین می‌شود. امروز ما بر تعهد متقابل خود برای مقابله با فعالیتهای خصمانۀ ایران و تهدیدات این کشور برای امنیت منطقه همچنین علیه رفاه و امنیت مردم آمریکا تاکید کردیم.»

شاهزاده فیصل نیز در جریان این دیدار ضن تأیید سخنان آقای پمپئو اعلام کرد: «رژیم ایران همچنان به پشتیبانی‌های مالی و تجهیزاتی خود از گروههای تروریستی ادامه می‌دهد. از جمله در یمن؛ یعنی جایی که حوثی‌ها تا کنون با بیش از ۳۰۰ موشک بالستیک و پهپاد ساخت ایران به پادشاهی سعودی حمله کرده‌اند.»

مایک پمپئو در این دیدار، ضمن تاکید دوباره بر تعهدات آمریکا در قبال عربستان سعودی از جمله تداوم فروش اسلحه به این پادشاهی، از بیش از یک میلیارد دلار سرمایه گذاری واشنگتن در این کشور برای افتتاح یک سفارتخانه و دو کنسولگری جدید خبر داد. وزیر خارجه آمریکا همچنین از نفش سازنده ریاض در موفقیت پیمان آبراهام قدردانی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داماد ترامپ به قطر و عربستان سفر می‌کند

حمایت «آهنین» بایدن از اسرائیل در برابر حمله ایران؛ آمریکا از طریق ۴ کشورعربی به تهران هشدار داد

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟