دفن قانون اساسی دوران پینوشه در شیلی؛ مردم جشن گرفتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شادی مردم در خیابان های شیلی  در پی موافقت با تغییر قانون اساسی
شادی مردم در خیابان های شیلی در پی موافقت با تغییر قانون اساسی   -   کپی رایت  AP Photo

در پی موافقت اکثریت مردم شیلی با بازنویسی قانون اساسی به جا مانده از دوران دیکاتوری آگوستو پینوشه بسیاری از شهروندان این کشور در خیابان‌ها جشن گرفتند.

اکثریت مردم شیلی روز یک‌شنبه با شرکت در یک همه‌پرسی به تغییر قانون اساسی چهل ساله این کشور رأی مثبت دادند.

بر اساس این همه‌پرسی، تدوین قانون اساسی جدید شیلی در یک شورای منتخب ۱۵۵ نفری با عنوان «مجمع موسسان» که به طور مساوی از شهروندان زن و مرد تشکیل شده، صورت خواهد گرفت.

تغییر قانون اساسی یکی از خواسته‌های معترضان در شیلی بود که برای مقابله با نابرابری‌ها از یک سال پیش در خیابان‌ها تظاهرات می‌کردند.

ناآرامی‌ها در شیلی که با افزایش قیمت بلیت مترو در سانتیاگو در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شده بود به سرعت به یک اعتراض گسترده علیه تبعیض و نابرابری‌ اجتماعی در این کشور تبدیل شد. در جریان این اعتراض‌ها حداقل سی نفر کشته و هزاران نفر زخمی شدند.

در جریان بحث پیرامون قانون اساسی جدید شیلی، مسأله حق و حقوق اقوام و جمعیت بومی مانند ماپوچه‌ها، آیماراها و راپانوئی‌ها از جمله موضوع‌های مطرح شده است.

در جریان اعتراض‌های اجتماعی در شیلی که منجر به توافق سیاسی برای برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی در این کشور شد، پرچم ماپوچه‌ها به صورت گسترده دیده می‌شد.

خواسته قدیمی سرخپوستان ماپوچه، استرداد زمین‌هایشان و خودمختاری بیشتر است. از همین رو ماپوچه‌ها نظرهای متفاوتی پیرامون قانون اساسی جدید شیلی دارند، برخی به روند سیاسی کنونی اعتقاد دارند اما در مقابل عده‌ای طرفدار روش‌های تندتر هستند.

تردیدها در قانون اساسی جدید

با این حال رهبر ماپوچه‌ها به خبرگزاری فرانسه گفته است که موافق این همه پرسی به عنوان یک عمل دموکراتیک بی‌سابقه در کشورشان است. اما او در ادامه می‌گوید که برای رسیدن به حقوق‌شان تردیدهایی دارد.

خوان پیچون، رهبر ماپوچه‌ها با بیان اینکه مسأله اصلی‌شان «زمین» است، می‌گوید که زبان و فرهنگ‌شان با قانون اساسی جدید به رسمیت شناخته خواهد شد اما مسأله زمین‌هایشان هیچ وقت مطرح نخواهد شد.

سطح فقر ماپوچ‌ها که ۷ درصد جمعیت شیلی را تشکیل می‌دهند دو برابر بقیه جمعیت این کشور است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید