پیشنهاد حشد شعبی برای آتش‌بس «مشروط و محدود» با آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تبلیغ تشکیلات حشد شعبی در بغداد
تبلیغ تشکیلات حشد شعبی در بغداد   -  کپی رایت  AP Photo

تشکیلات حشد شعبی در عراق می گوید به شرط اعلام خروج نیروهای آمریکایی تا پایان سال جاری دیگر به سفارت این کشور در بغداد حمله نخواهد کرد.

احمد اسدی، یکی از رهبران حشد شعبی به خبرگزاری فرانسه گفت که شرط آتش بس اجرای تصمیم پارلمان عراق مبنی بر خروج نیروهای خارجی است. پارلمان عراق ماه ژانویه سال جاری میلادی (دی ماه سال گذشته خورشیدی) پس از حمله ارتش ایالات متحده به کاروان قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران و ابومهدی مهندس، یکی از فرماندهان حشد شعبی به خروج نیروهای خارجی رای داد.

به گفته احمد اسدی توقف حملات به منافع آمریکا در عراق به صورت «نامحدود» ادامه نخواهد داشت. با این حال وی تاکید کرد که آتش بس دست‌کم تا زمان برگزاری انتخابات آمریکا و حداکثر تا پایان سال جاری ادامه خواهد یافت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این رهبر حشد شعبی اظهار داشت: «آتش بس بعد از آن [پس از پایان سال] دیگر منطقی نیست. ما تنها به دولت وقت می دهیم تا مذاکرات [درباره خروج نظامیان آمریکا] را شروع کند.»

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق اخیرا در گفتگو با تلویزیون دولتی این کشور گفته بود که نظامیان آمریکا برای خروج از عراق به مهلتی سه ساله نیاز دارند.

آمریکا گروه «کتائب حزب الله» را مسئول حملات راکتی به سفارت خود در بغداد و پایگاه های نظامیان ایالات متحده معرفی می کند. این در حالی است که تا کنون چند گروه ناشناس مسئولیت این حملات را پذیرفته اند. گروه «کتائب حزب الله» ادعای آمریکا مبنی بر دست داشتن این گروه در حملات به منافع آمریکا در عراق را رد کرده است.