عراق خروج نظامی آمریکا را «تهدیدی خطرناک» برای خود خواند

بالگرد نظامیان آمریکایی در عراق
بالگرد نظامیان آمریکایی در عراق Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی منابع تصریح کرده‌اند که ایالات متحده در عملی کردن تهدید خود جدی است و بنا دارد پس از خروج نظامیان و دیپلمات‌ها، شبه نظامیانی که به گفته واشنگتن پشت حمله به منافع آمریکا هستند را در اقدامی تلافی جویانه هدف حملات خود قرار دهد.

آگهی

مقامات عراقی پس از تهدید جدی آمریکا مبنی بر خروج نظامی و دیپلماتیک از این کشور می‌گویند که از این تصمیم «خوشحال» نیستند.

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق روز چهارشنبه در این خصوص گفت: «بغداد از اینکه واشنگتن تهدید به بستن سفارتخانه و خروج سربازان و دیپلمات‌های خود از کشور کرده خوشحال نیست زیرا چنین تصمیمی می‌تواند خطرناک باشد.»

این نگرانی در حالی از زبان وزیر امور خارجه عراق مطرح می‌شود که چندین منبع سیاسی و دیپلماتیک در گفتکو با خبرگزاری فرنسه تعیین ضرب الاجل از سوی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا برای مقامات عراقی را مورد تایید قرار داده‌اند.

بر پایه این اطلاعات، آقای پمپئو تهدید کرده که در صورت متوقف نشدن حملات راکتی به سفارتخانه کشورش، واشنگتن جدا از تعطیل کردن دفتر نمایندگی دیپلماتیک خود حدود ۳ هزار نظامی و دیپلمات را از این کشور خارج می‌کند.

برخی منابع همچنن تصریح کرده‌اند که ایالات متحده در عملی کردن تهدید خود جدی است و بنا دارد پس از خروج نظامیان و دیپلمات‌ها، شبه نظامیانی که به گفته واشنگتن پشت این حملات هستند را در اقدامی تلافی جویانه هدف حملات ویرانگر خود قرار دهد.

وزیر امور خارجه عراق که با تازگی از سفر به تهران بازگشته در خصوص احتمال خروج نظامیان آمریکایی از خاک کشورش تصریح کرد: «خروج نظامی آمریکا می‌تواند با خروج نظامیان دیگر کشورهایی که متعهده به مبارزه با داعش شده‌اند، همراه شود و این بسیار خطرناک است زیرا گروه خلافت اسلامی همچنان عراق و دیگر کشورهای منطقه را تهدید می‌کند.»

مسئول دستگاه دیپلماسی عراق در ادامه یادآور شد: «امیدواریم ایالات متحده آمریکا از تصمیم خود که در حال حاضر در مرحله مقدماتی است، صرف نظر کند.»

وی با اشاره به کشته شدن چهار آمریکایی از جمله سفیر آمریکا در جریان حمله سال ۲۰۱۲ به دفتر نمایندگی ایالات متحده در لیبی افزود: «برخی در واشنگتن شرایط را با بنغازی مقایسه می‌کنند، در حالی که این تحلیل همانند تصمیم اتخاذ شده،‌ اشتباه است.»

وزیر امور خارجه عراق تاکید کرد که حمله به سفارت‌خانه‌ها به معنای حمله به دولت کشورش است زیرا این دولت است که مسئولیت حفاظت و تامین امنیت دفاتر نمایندگی دیپلماتیک کشورها را بر عهده دارد.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که سفارت آمریکا در بغداد و پایگاه‌های عراقی که نظامیان آمریکایی را در خود جای داده‌اند،‌ طی اکتبر سال گذشته تا ژوئیه سال جاری میلادی هدف ۴۰ حمله راکتی و موشکی قرار گرفته است.

گروه‌هایی ناشناس که برخی آنها را شبه نظامیان و احزاب مسلح نزدیک به تهران می‌دانند از چند ماه پیش تا کنون مسئولیت حمله به منافع آمریکا را بر عهده گرفته و تاکید کرده‌‌اند که این اقدامات با هدف بیرون راندن نظامیان آمریکایی یا به تعبیر آنها «پایان اشغال» خاک کشورشان توسط آمریکا انجام می‌شود.

این گروه‌ها هم اکنون با مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید عراق که تمایل بیشتری نسبت به دولت‌های قبلی برای نزدیکی به ایالات متحده دارد،‌ در چالشی جدی به سر می‌برند.

«کتائب حزب الله» و «عصائب اهل حق» از جمله این گروه‌ها هستند که واشنگتن آنها را تحت نفوذ تهران می‌داند و تهدید کرده در صورت تداوم حملات به منافعش در خاک عراق آنها را هدف قرار خواهد داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد حشد شعبی برای آتش‌بس «مشروط و محدود» با آمریکا

روایت فرانس‌پرس از چهلمین سالگرد جنگ ایران و عراق؛ دشمن قسم خورده‌ای که برادر بزرگ تر شد

مقام ارشد کاخ سفید: ترامپ به‌زودی خروج نیروهای آمریکا از افغانستان و عراق را اعلام می‌کند