کتائب حزب‌الله: شبه‌نظامیان عراق حملات ضدآمریکایی را متوقف کردند

شبه‌نظامیان مخالف حضور آمریکا در عراق
شبه‌نظامیان مخالف حضور آمریکا در عراق   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

به گفته سخنگوی «کتائب حزب‌الله» گروه‌های شبه‌نظامی مخالف حضور آمریکا در عراق طرح آتش‌بس مشروط ارائه کرده‌اند.

گروه «کتائب حزب الله» در عراق می گوید شبه نظامیان مخالف حضور آمریکا حملات راکتی خود به نیروهای این کشور را به شرط ارائه جدولی زمانی برای خروج نظامیان ایالات متحده از سوی دولت عراق به حالت تعلیق در آورده اند.

محمد محیی، سخنگوی «کتائب حزب الله» تاکید کرد که گروه های شبه نظامی ضرب الاجلی برای خروج نیروهای آمریکا تعیین نکرده اند اما اگر واشنگتن بر حفظ نیروهایش در عراق «اصرار» داشته باشد با حملات بیشتر آنها روبرو خواهد شد.

آمریکا در حال کاستن تدریجی از تعداد حدود پنج هزار نظامی خود در عراق است. ایالات متحده ماه گذشته تهدید کرد که اگر دولت عراق شبه نظامیان همسو با ایران را مهار نکند سفارت خود را در بغداد تعطیل خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تعداد زیادی از سیاستمداران عراق به دنبال این تهدید از گروه های شبه نظامی خواسته بودند تا از اقدامات تحریک آمیز علیه آمریکا خودداری کنند.

این شبه نظامیان بارها با راکت یا بمب کنار جاده ای آمریکایی ها را هدف گرفته اند. تهدید واشنگتن مبنی بر تعطیلی سفارت آمریکا این نگرانی را در میان سیاستمداران عراق پدید آورد که این کشور با تقویت احتمال حملات هوایی ایالات متحده به مواضع گروه های شبه نظامی دور جدیدی از تنش و ناآرامی را تجربه خواهد کرد.

به گفته محمد محیی گروه های شبه نظامی مخالف حضور آمریکا در عراق طرح آتش بس مشروط ارائه کرده اند. سخنگوی «کتائب حزب الله» با این حال بر لزوم اجرای قطعنامه پارلمان عراق که در آن درخواست خروج نیروهای خارجی مطرح شده بود تاکید کرد.

مقامات آمریکا گروه «کتائب حزب الله» را مسئول دهها حمله راکتی به منافع ایالات متحده در عراق معرفی می کنند. شبه نظامیان «کتائب حزب الله» این ادعا را رد کرده اند.

مطالب مرتبط