Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حاکمیت قانون و دموکراسی در اروپا؛ گفتگویی با مقام ارشد اتحادیه اروپا

حاکمیت قانون و دموکراسی در اروپا؛ گفتگویی با مقام ارشد اتحادیه اروپا
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Sandor Zsirosیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ورا یورووا: «ما باید فشارها را روی کشورهای عضو اتحادیه اروپا افزایش دهیم تا آگاه باشند که ما اصول مقدسی در این باشگاه اروپایی داریم. زیرا این اصول به اعتماد و به اعتماد بین کشورهای عضو مربوط می شود.»

مسئله حاکمیت قانون در دهه گذشته به یکی از موضوعات اصلی اتحادیه اروپا تبدیل شده است و در این میان تمرکز اصلی متوجه مجارستان و لهستان است زیرا نگرانی‌های زیادی در ارتباط با رعایت استاندارهای دموکراتیک در این کشورها وجود دارد.

بروکسل می گوید بوداپست و ورشو ناقض ارزشهای اروپایی هستند با این حال کمیسیون در نظر دارد که از منظری وسیع‌تر وضعیت دموکراسی و فساد را در هر ۲۷ کشور عضو، یک به یک مورد ارزیابی قرار دهد.

یورونیوز: مهمان ما در این برنامه گفتگوی جهانی، ورا یورووا، معاون رئیس کمیسیون اروپا در امور ارزش‌ها و شفافیت است. شما به تازگی نخستین گزارش حاکمیت قانون کمیسیون را ارائه کرده‌اید اما دموکراسی اروپا چقدر سالم است؟

ورا یورووا: «این لحظه مهمی است. وقتی ما این گزارش را ارائه دادیم این به معنای انتشار یک گزارش معمولی نیست بلکه گزارش خاصی است. ما باید ارزیابی مناسبی از شرایط همه کشورهای عضو داشته باشیم. ما در حال بررسی وضعیت در حوزه قضایی، بویژه استقلال سیستم قضایی و توازن قوا بین بخش‌های متفاوت هستیم. ما همچنین به تازگی در حال بررسی اقدامات کشورهای عضو علیه فساد و وضعیت رسانه‌ها هستیم زیرا رسانه‌ها تنها بازیگران اقتصادی نیستند بلکه نقش بسیار مهمی در حفاظت از آزادی بیان و دموکراسی دارند.»

یورونیوز: یافته‌های اصلی این گزارش چیست؟ مهمترین مشکلات مرتبط با آزادی رسانه‌ها، سیستم قضایی و فساد در کدام بخش هاست؟

ورا یورووا: «در یک ارزیابی کلی، مشکلات اصلی در بخش دادگستری است. تمایلاتی به اعمال فشار سیاسی بر سیستم قضایی و قضات، بویژه از طرف دستگاههای اجرایی، بخصوص دولت‌ها وجود دارد. ما باید اطمینان کامل حاصل کنیم که در همه کشورها قضات مستقل باشند و بر اساس قانون تصمیم بگیرند نه بر اساس اینکه این فرد کیست و یا با چه کسی باید برخورد کرد. ما یک اصل کامل روشن داریم: برابری در برابر قانون که باید از طرف قضات مورد محافظت قرار گیرد. سیاسی شدن دادگستری و همچنین فشارهای سیاسی و اقتصادی بر رسانه‌ها که ما در بسیاری از کشورها شاهدش هستیم، روندی رو به وخامت دارد. ما داده‌های بسیار دقیقی در سال گذشته و امسال در این باره جمع‌آوری کرده‌ایم. همانطور که قبلا گفتم رسانه‌ها نقش خیلی مهمی در دفاع از دموکراسی و ارائه تصویر واقعی از وضعیت دارند. روزنامه‌نگاران حرفه‌ای که سطح بالایی از مسئولیت در خود احساس می کنند، کسانی اند که باید اطلاعات واقعی به شهروندان بدهند زیرا ما می خواهیم که شهروندان بخوبی آگاه شوند تا بتوانند قدرت داوری و انتخابشان را خودشان بسازند، بخصوص برای شرکت در جریان انتخابات. در ارتباط با مبارزه با فساد ما باید در برخی از کشورهای عضو اقدامات بیشتری انجام دهیم. ساز و کارهای مفید و مناسبی برای مبارزه با فساد وجود دارد. اما در برخی کشورها چنین وضعیتی را نمی بینیم. همچنین آنچه از زبان شهروندان و مشاغل در برخی از کشورها در این مورد می شنویم این است که آنها اعتمادی به نهادهای سیاسی و قضایی شان برای مبارزه کارآمد با فساد ندارند و من فکر می کنم که این فاکتور مهمی است که ما باید بیشتری روی آن متمرکز شویم.»

یورونیوز: دو کشور ذیل ماده ۷ مطرح شده اند: مجارستان و لهستان. آیا به نظر شما آنها هنوز دموکراسی‌هایی ‌اند که خوب کار می کنند؟

ورا یورووا: «خوب، ما مشکلاتی که در این ارتباط شاهدیم را بخوبی پوشش دادیم و نگرانی‌هایمان را در ارتباط با لهستان و مجارستان در گزارش‌ها و تحلیلهای متفاوتی ارائه کردیم. ما فرایند اجرای ماده ۷ را برای این دو کشور فعال کرده ایم. من هرگز فکر نمی کردم که این ماده مورد استفاده قرار گیرد با این حال مهم است که فرایند اجرای این ماده پیش برود. ما هر جا که شاهد نقض قوانین اتحادیه اروپا باشیم با آن برخورد می کنیم و گزارش امروز مکمل اقدامات و ابزارهایی است که قبلا ذکر کردم. اما آنچه از لهستان و مجارستان شنیده‌ایم این است که آنها گفته اند که باید دیگران هم مورد بررسی قرار داد و به همین دلیل ما به دیگران هم توجه می کنیم. من فکر می کنم که این لحظه بسیار مهمی است که می بینیم شرایط در دیگر کشورهای عضو نیز بر اساس معیارهای عینی توصیف شده است. ما صادقانه سعی کردیم در ارزیابی‌هایمان کاملا عینی عمل کنیم. روشی که ما استفاده کردیم خیلی شفاف و فراگیر بود و از طرف کشورهای عضو هم همکاری صورت گرفت.»

یورونیوز: آیا شاهد تمایل این کشورها برای همکاری و تغییر در زمینه نکاتی که در گزارش مطرح کرده‌اید، بودید؟

ورا یورووا: «ما تمایل به همکاری را از سوی همه کشورهای عضو شاهد بودیم. این یک تمرین بسیار دشوار است. همکاران ما گزارش ها و یافته‌های حاصل از بحث ‌ها با فکر می کنم ۳۰۰ نهاد مختلف از تمامی کشورهای عضو را ارزیابی کردند. بنابراین تمایل وجود داشت. به نظر من با انجام این کار و معرفی این ابزار پیشگیرانه که در گزارشی که ما امروز ارائه می کنیم وجود دارد، تاکید بیشتری بر این موضوع داریم که چرا مهم است که بطور فعال از حاکمیت قانون در میان کشورهای عضو حفاظت و دفاع کنیم و اینکه این موضوع باید به منافع مشترک ما بدل شود. این فقط از سوی کمیسیون اروپا نیست. ما نمی تواند در این زمینه تنها عمل کنیم. باید بگویم که من از سطح و کیفیت همکاری ها شگفت‌زده شدم. این اولین نسخه گزارش است که ما امروز ارائه می کنیم. ما گزارش سالانه خواهیم داشت و سال آینده می توانیم روندها را مشاهد ه کنیم. اینکه با یافته‌های جدید چه می کنیم؟ باید بگویم که در بسیاری از موارد این یافته ها در را برای گفتگو با کشورهای عضو باز می کند.»

همه چیز فقط درباره لهستان و مجارستان نیست. این گزارش همچنین چالش های موجود در سیستم‌های قضایی بلغارستان، کرواسی و اسلواکی را برجسته می کند. در بلغارستان و مالت رسانه‌ها وابسته به نیروهای سیاسی هستند و در اسپانیا، اسلوونی، بلغارستان و کرواسی، روزنامه‌نگاران اغلب مورد تهدید یا حمله قرار می گیرند.

یورونیوز: ما همچنین مظنونان غیرمعمولی را هم دیده‌ایم که نامشان مطرح شده. مهمترین نگرانی شما علاوه بر مجارستان و لهستان چه کشورهایی است؟

ورا یورووا: «در برخی از کشورها شاهد روند منفی در ارتباط با رسانه‌ها هستیم. خواندن گزارشّها که ارزیابی خیلی باز و دقیقی ارائه می کنند مفید است. همچنین فقدان اقدام، بویژه تحقیقات و پیگرد جرایم کیفری در حوزه مالی از نگرانی های ماست. به همین دلیل ما همزمان تلاش داریم که طرح اتصال اصل حاکمیت قانون و بررسی موثر پیگرد قانونی کلاهبرداری های مالی را پیش ببریم. بهمین دلیل ما در حال گسترش ابزارهایی هستیم که در اختیار داریم زیرا در ارتباط با بحث پول، در شرایطی هستند که می خواهیم پول بیشتری توزیع کنیم که باید برای اهداف خوب بکار رود. همچنین می خواهیم از بازیابی پول صحبت کنم که باید به همه کشورهای عضو کمک کند تا از بحران ناشی از کووید خارج شوند. بنابراین نمی توانیم سیستم را طوری پیش ببریم که پول توزیع شده افزایش یابد و در مقابل سطح اعتماد روندی کاهشی داشته باشد. بنابراین باید ضمانت هایی را به اجرا بگذاریم.»

یورونیوز: اکنون در میانه مذاکرات بودجه هستیم. آیا پول واقعا تنها راه متقاعد کردن کشورها برای حفاظت از ارزشهای اروپایی است؟

ورا یورووا: «البته که نه. ما باید همه اقدامات و ابزارهایی که در اختیار داریم را بکار بگیریم، از جمله پول. به نظر من این هشداری بسیار جدی به همه کشورهایی است که می خواهند به نقض اصل حاکمیت قانون ادامه دهند زیرا با مشروط شدن پرداخت پول، مالیات دهندگان در کشورهای عضو بویژه کشورهای عضوی که خالص پرداخت‌هایشان در بودجه اروپایی بیشتر است، می خواهند ضمانت‌های بیشتری به اجرا گذاشته شود. ما نباید از گفتگو با کشورهای عضو صرف نظر کنیم، بویژه با آنهایی که ما درباره‌شان نگرانی‌هایی داریم. باید اعتراف کنیم که ما در گذشته ساده لوح بودیم که فکر می کردیم اصل حاکمیت قانون برای همیشه برقرار است و می تواند بدون هیچ مشکلی و بطور اتوماتیک کار کند و یک حرکت دائمی داشته باشد و اینکه حقوق بنیادی همیشه و در همه جا رعایت می شود و حفاظت از اقلیت ها همه جا رعایت خواهد شد. خوب کاملا واضح است که ما باید فشارها را روی کشورهای عضو افزایش دهیم تا آگاه باشند که ما اصول مقدسی در این باشگاه اروپایی داریم. زیرا این به اعتماد، و به اعتماد بین کشورهای عضو مربوط می شود. برای مثال اینکه دادگاههای مستقل در همه جا با کیفیت و اطمینان مشابه کار کنند. این همچنین مربوط به اعتماد مردم به نهادهایشان است و همین جاست که ما شاهد یک شکاف هستیم چون اعتماد مردم به نهادها کاهش یافته است.»

یورونیوز: آیا ساده لوحی نیست که فکر کنیم که این کشورها سرانجام فقط شرایط بودجه را تصویب می کنند زیرا بعد می توانند آنرا وتو کنند؟‌

ورا یورووا: «مذاکرات ادامه دارد و من نمی خواهم در این مرحله تسلیم شوم یا حتی با گفتن عباراتی اهمیت این طرح را زیر سوال ببرم.»

یورونیوز: همین هفته ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان خواستار استعفای شما شد زیرا در یک مصاحبه گفتنید که رژیم او یک دموکراسی بیمار است. آیا از گفتن این جمله پشیمانید؟

ورا یورووا: «نه. پشیمان نیستم. آنچه گفتم را گفته‌ام. من شاید صدها بار گفته‌ام که ما نگرانی‌های جدیی درباره وضعیت کنونی مجارستان داریم. من کلمات مختلفی بکار بردم اما همیشه منظورم یک موضوع که نگرانی‌های جدی ماست، بوده است. البته در گفته‌های من سوء تفاهماتی وجود داشت زیرا من خیلی خوب به یاد دارم که پیام اصلی من در آن مصاحبه این بود که حرف اول و آخر را باید شهروندان مجارستان بزنند. من به مردم مجارستان و انتخاب آزادشان خیلی احترام می گذارم. می دانم که نخست وزیر اوربان در انتخابات پیروز شده است و من فقط گفتم که ما باید ببینیم که در همه کشورهای عضو از جمله مجارستان، تمام شرایط برای تضمین انتخاب آزاد و عادلانه مردم فراهم شده باشد.»

یورونیوز: آیا این انتخاب آزاد و عادلانه در انتخابات، هنوز در مجارستان قابل مشاهده است؟

ورا یورووا: «باید چندین شرط وجود داشته باشد. اول از همه، شرایط بازی برابر در کارزارهای سیاسی و شفافیت برای مثال در تامین مالی این کارزارها. سپس آزادی بیان و عملکرد مناسب رسانه‌ها و نظارت قضایی. زیرا ممکن است شرایطی پیش بیاید که نتایج انتخابات زیر سوال برود. و سپس لحظه تصمیم گیری دادگاههاست. بنابراین وقتی این شرایط میها باشد ما یک انتخابات آزاد و عادلانه داریم.»

یورونیوز: در آینده با دولت مجارستان چگونه رفتار خواهید کرد؟ زیرا آنها در مسیر قطع رابطه با شما هستند؟

ورا یورووا: «من آماده گفتگو با همه کشورهای عضو و همه شرکا هستم.»

یورونیوز: کمیسیون اروپا چگونه تکثر رسانه‌ای را در اروپا ترویج می کند؟‌

ورا یورووا: «باید بگویم که این مقوله دشواری است. زیرا ما صلاحیت‌های حقوقی خیلی قدرتمندی نداریم. قدرت کمی داریم. بنابراین برای مثال اکنون بخشنامه حوزه سمعی و بصری برای اجرا ابلاغ شده است و ما نظارت می کنیم تا ببینیم چطور کشورهای عضو آنرا در قوانین ملی شان وارد و به ویژه در عمل اجرا می کنند. تاکنون، چند کشور عضو از اجرای آن خبر داده‌اند. بنابراین ما نظارت خواهیم کرد و از صلاحیت قانونی مان برای اجرایش استفاده می کنیم اما از نظر حقوقی به اندازه کافی قدرت نداریم. ما چندین بار به کشورهای عضو توصیه کرده‌ایم که در شرایط شیوع کووید و برای بقای اقتصادی رسانه ها به آنها کمک و از آنها حفاظت کنند و چندین کشور تاکنون کمک های دولتی برای رسانه‌ها اختصاص داده‌اند تا به آنها برای حفظ شغل شان کمک کنند. بنابراین روشهای مختلفی وجود دارد و من معتقدم ما در آینده بهتر به اهمیت حمایت از رسانه‌های مستقل پی خواهیم برد زیرا به شدت به آنها نیاز داریم.»

با شیوع کرونا، کشورهای اروپایی بلادرنگ قوانین اضطراریی را به اجرا گذاشتند که آزادی‌های مدنی و حرکت آزادانه شهروندان را محدود می کرد. به موازات آن موج جدیدی از اخبار جعلی و اطلاعات نادرست فضای اینترنت را فرا گرفت. در بسیاری از موارد روسیه و چین پشت این ماجرا بودند.

یورونیوز: آیا پس از پایان شیوع کرونا، می توانیم به شرایط گذشته از نظر مناسبات دموکراتیک بازگردیم؟

ورا یورووا: «از بسیاری از جهات شرایط گذشته، شرایط خوبی نبود. ما قبل از کووید هم مشکلاتی داشتیم. دوران کووید ضرورت اتخاذ تدابیر اضطراری در اکثر کشورهای عضو را باعث شد. بنابراین ما تلاش زیادی کردیم تا کشورهای عضو را متقاعد کنیم که به اصل ضرورت و تناسب اقدامات احترام بگذارند زیرا یک رژیم اضطراری نباید به معنای تعطیلی موازنه قوانین اساسی باشد و شما نظارت قضایی را تعطیل کنید یا رسانه‌ها و یا فعالان اجتماعی را ساکت کنید. بنابراین در دوران کووید و برقراری شرایط اضطراری، برای ما کاملا روشن بود که می خواهیم این شرایط چگونه اعمال شود. در این شرایط حریم خصوصی شهروندان در معرض خطر قرار گرفت و برای همین ما دستور العمل‌هایی برای کشورهای عضو تهیه کردیم که چگونه اپلیکیشن‌های ردیابی را بدون افراط و بدون نقض حریم خصوصی افراد مورد استفاده قرار دهند. من فکر می کنم که این تجربه درس عبرتی برای آینده است. شما از شرایط گذشته و شرایط جدید پرسیدید، خوب این یک روند بی پایان است و همانطور که گفتم ما قبلا ساده لوح بودیم. ما فکر می کردیم که همه چیز اتوماتیک کار می کند اما اینطور نیست. بنابراین ما به دفاع فعالانه از قانون و دموکراسی در اروپا ادامه خواهیم داد. می خواهم بگویم که ما باید از حرف زدن فراتر برویم. ما باید دفاع و حفاظت بیشتر از قوانین اساسی و دموکراسی را اجرا کنیم.»

یورونیوز: شیوع کرونا موجی از اخبار جعلی را با خود بهمراه داشت. آیا شما ابزارهای برای مبارزه با آن دارید یا فکر می کنید این جریان همچنان ادامه یابد؟

ورا یورووا: «این موضوع یکی از عواملی است که بر اساس آن من بخوبی می توانم بگویم که چگونه وضعیت قدیم قبل از کووید در زمان شیوع کووید تقویت شد. ما قبل از شیوع کووید مشکل بزرگی با نفوذ خارجی و کارزارهای اطلاعات نادرست داشتیم. چندین بخش تحت حملات دائمی ناشی از اطلاعات نادرست بود مانند اقلیت‌ها، مهاجرت و در شرایط کنونی سیاست‌های سبز و همچنین موج قدرتمندی علیه واکسیناسیون. در کل این موضوع جدیدی نیست. باید با پدیده اطلاعات نادرست مقابله کرد اما به شیوه بسیار دقیق و خردمندانه. من فقط می توانم به شما بگویم که ما در حال برنامه ریزی قوانین جدید برای دنیای آنلاین هستیم اما برای مقابله با اطلاعات نادرست هیچ نوع سانسور یا محدودیت در آزادی بیان نخواهیم داشت.»

یورونیوز: چگونه با اطلاعات نادرست خارجی بویژه از سوی چین و روسیه مقابله می کنید؟

ورا یورووا: «سرویس اقدام خارجی ما بطور فعال در زمینه شناسایی حملات هماهنگ شده و تلاش برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی در اتحادیه اروپا کار می کند. ما با پلتفرم های اینترنتی کار می کنیم زیرا می خواهیم که آنها مردم را درباره این موضوعات مطلع کنند تا مردم بدانند که این اقدامات و فشارها از خارج است. همچنین ما می خواهیم که مردم بهتر درک کنند که هدف این فشارها و هدف از کارزارهای اطلاعات نادرست چیست. احتمالا من بعنوان یک شهروند، تحت تاثیر کسی هستم که واقعا می خواهد جامعه ما را سردرگم کند و نفرت و بی اعتمادی به نهادهای سیاسی ایجاد کند. من فکر می کنم که ما فاصله زیادی تا روشن کردن اهداف این کارزار اطلاعات نادرست داریم که می تواند بسیار خطرناک باشد.»

یورونیوز: روابط اروپا با روسیه در جریان پرونده الکسی ناوالنی دوباره ضربه خورده است، آیا اروپا باید روسیه را تحریم کند؟

ورا یورووا: «موضوع در سرویس اقدام خارجی و همچنین در شورای روابط خارجی مطرح است. این در واقع یک ضربه بزرگ است و ما نمی توانیم به آن واکنش نشان ندهیم. من کاملا مطمئنم که این ماجرا یکی از موضوعاتی است که بازی را در روابط ما تغییر می دهد.»

یورونیوز: فکر می کنید که در این مورد در اروپا شاهد وحدت نظر باشید؟‌

ورا یورووا: «ما برای اعمال تحریم به وحدت نظر نیاز داریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس فراکسیون اکثریت پارلمان اروپا: درباره حاکمیت قانون با هیچ کشوری مصالحه نمی‌کنیم

طرح اروپا برای استقرار ماموریت مرزی در رفح بعد از پایان جنگ و بعد از موافقت اسرائيل و مصر

اتحادیه اروپا ۹ نهاد و شخص ایرانی از جمله وزیر دفاع را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم می‌کند