Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دادستان عمومی اروپا: هدف ما تغییر بنیادی روش‌‌های مبارزه با فساد است

دادستان عمومی اروپا: هدف ما تغییر بنیادی روش‌‌های مبارزه با فساد است
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لورا کودروتا کوو‌ه شی: «من اطمینان دارم که ما به همراه تمامی دادستان‌های اروپایی، تیم خیلی خوبی شکل خواهیم داد و من در این مبارزه تنها نخواهم بود. ما با یک تیم کامل در دفتر دادستان‌های عمومی اروپایی کار می کنیم و من امیدوارم که فعالیت ما تاثیر مثبتی داشته باشد.»

اروپا گام های تازه ای برای مبارزه با فساد بر می دارد و بزودی دفتر دادستانی عمومی اروپایی، می تواند در ارتباط با جرایم مرتبط با بودجه اروپایی در کشورهای عضو تحقیق و تفحص کند. مهمان ما در این برنامه گفتگوی جهانی «لورا کودروتا کوو‌ه شی»، نخستین دادستان عمومی اروپاست و از او درباره برنامه‌اش در این نهاد اروپایی پرسیده‌ایم.

یورونیوز: اتحادیه اروپا آماده می شود که صدها میلیارد یورو پول تازه به صندوق احیای اروپا و همچنین بودجه هفت ساله اتحادیه اختصاص دهد و احتمالا برخی سازمان‌های تبهکار نیز از پیش برنامه ریزی کرده‌اند تا به این پول‌ها دسترسی پیدا کنند یا بخشی از آن را به جیب بزنند. شما چگونه می تواند از بودجه‌های اروپایی محافظت کنید؟ روی کدام بخش‌ها، کدام پروژه‌ها و کدام کشورهای عضو تمرکز خواهید کرد؟‌

لورا کودروتا کوو‌ه شی: «اگر درباره پیشنهاد بودجه جدید صحبت می کنیم، باید چند قانون ساده را در نظر بگیریم. پول بیشتر، انعطاف پذیری بیشتر و قوانین کمتر. این می تواند به معنای ریسک بیشتر در رخ دادن تقلب و کلاهبردادی در ارتباط با این بودجه ها باشد. دادستان عمومی اتحادیه اروپا بخشی از راه‌حل خواهد بود اما تنها راه‌حل نیست. نهادهای گوناگونی در اتحادیه اروپا وجود دارند که باید در این تلاش مشترک برای جلوگیری و مبارزه با کلاهبرداری از صندوق ‌های مالی، مشارکت کنند.»

یورونیوز: فکر میکنید که در اروپا ریسک سیستمی در ارتباط با فساد وجود دارد که به رهبران سیاسی مرتبط است؟

لورا کودروتا کوو‌ه شی: «اگر درباره فساد صحبت می کنیم، باید گفت که فساد نه فقط در کشورهای اتحادیه اروپا که در همه کشورها وجود دارد. با این حال، اگر ما درباره میزان فساد در کشورهای مختلف صحبت می کنیم، فساد در واقع به میزان تعهد مقامات محلی بستگی دارد و ما نمی توانیم تایید کنیم که مثلا این تعداد کشورها بسیار فاسد هستند و این تعداد عاری از فساد.»

یورونیوز: موانع و مشکلات اصلی شما در این نهاد اروپایی چیست؟

لورا کودروتا کوو‌ه شی: «نخست می خواهم به کمبود بودجه و منابع مالی اشاره کنم. این موضوع نخستین مانع است. مانع دیگر تاخیرهاست و برای روشن تر شدن این موضوع یک مثال ملموس می زنم. دادستان‌های اروپایی باید در پایان سال گذشته منصوب می شدند اما تا امروز هنوز آنها منصوب نشده‌اند. ما بدون دادستان‌های اروپایی نمی توانیم مجمع تشکیل دهیم و بدون تشکیل مجمع، نمی توانیم قواعد دادرسی و چارچوب‌های نظارتی که دفتر دادستان‌های عمومی اروپایی (EPPO) باید بر اساس آنها کار کنند را تعیین کنیم. این رویه به تاخیر افتاده است زیرا کشور مالت، کاندیداهای واجد شرایط کافی پیشنهاد نکرده است. در نتیجه از ماه دسامبر تاکنون کل روند به تعویق افتاده است و امیدوارم که دادستان‌های اروپایی در اسرع وقت منصوب شوند.»

یورونیوز: «اکنون در جمهوری چک، یک شرکت مرتبط با نخست وزیر به دلیل سوء استفاده از وجوه اروپایی تحت پیگرد است. آیا شما این پرونده را برعهده خواهید گرفت؟

لورا کودروتا کوو‌ه شی: «بحث در مورد موارد فرضی خیلی دشوار است زیرا ما باید صلاحیت‌هایی را که دفتر دادستانهای عمومی اروپایی بر اساس مقررات دارا می باشند را اعمال کنیم. اولویت‌های دادرسی‌ها و تحقیقاتی ما بوسیله مجمع دادستان‌ها که شامل ۲۲ دادستان از کشورهای عضو اتحادیه خواهند بود باضافه رئیس دادستان‌های اروپایی، تعیین خواهد شد. خیلی مهم است که به پرونده‌هایی رسیدگی کنیم که در صلاحیت ماست، صرف نظر از شخصی که مرتکب جرم شده است یا کشوری که جرم در آن اتفاق افتاده است. در هر حال نقش ما به عنوان دادستان این است که اطمینان حاصل کنیم که عدالت به طور یکسان برای همه اعمال شود.»

یورونیوز: فکر می کنید امتناع لهستان و مجارستان از پیوستن به دفتر دادستان‌های عمومی ریسک فساد مرتبط با صندوق‌ها و بودجه های اروپایی را افزایش می دهد؟‌

لورا کودروتا کوو‌ه شی: «فقط لهستان و مجارستان نیستند. سوئد، دانمارک و ایرلند هم نپیوسته‌اند. برای من خیلی دشوار است که درباره دلایلی که این کشورهای عضو به دفتر دادستان‌های عمومی اروپایی نپیوسته‌اند، اظهار نظر کنم زیرا نهایتا این کار یک اقدام سیاسی است و من نمی توانم درباره آن اظهار نظر کنم. ما در مورد برخی از جرائم مرتبط با این کشورها، شهروندانشان یا در قلمرو این کشورهای عضو می توانیم تحقیق کنیم. علاوه بر این، ما با مقامات این کشورها همکاری خواهیم کرد و از ابزارهای همکاری قضایی که هم اکنون در دسترس هستند استفاده خواهیم کرد.»

یورونیوز: فقط سیاستمداران نیستند بلکه تبهکاران یقه سفید هم هستند که از سازمان‌های بین‌المللی برای پولشویی و کلاهبرداری استفاده می کنند. چطور می توانید در این زمینه فعالیت کنید؟

لورا کودروتا کوو‌ه شی: «وقتی از تحقیقات درباره این موارد صحبت می کنیم، دفتر دادستان‌های عمومی اروپایی چه برای ما به ارمغان می آورند؟ خوب، کارکرد این دفتر این است که بطورچشمگیری محدودیت‌هایی که دادستان‌ها در سطح ملی شان با آن مواجه هستند را کاهش می دهد و تبادل اطلاعات سریعتر و کارآمدتر خواهد بود. بعلاوه، ما روند ترمیم آسیب ‌های ناشی از نقض قوانین را بهبود می دهیم. شواهد ارائه شده بوسیله دادستان‌ها از یک کشور عضو می تواند در دیگر کشور عضو مورد استفاده قرار گیرد. بنابراین، تمامی این مزایا، به دفتر دادستان‌های عمومی اروپایی اجازه می دهد تا به نهادی تبدیل شود که شیوه تحقیقاتی مربوط به کلاهبردارهای مالی و جرائم سازمان یافته را بطور بنیادی تغییر دهد.»

یورونیوز: از زمانی که شما از آژانس مبارزه با فساد در رومانی بیرون آمدید، ما خبری از پرونده‌های سطح بالا در ارتباط با فساد نمی شنویم. آیا از زمانی که شما از این آژانس بیرون آمده‌اید فساد در رومانی از بین رفته است؟

لورا کودروتا کوو‌ه شی: «من ۲ سال پیش مدیریت مبارزه با فساد را ترک کرده‌ام و خیلی سخت است که در مورد اتفاقات آنجا اظهار نظر کنم. با این وجود، باید این واقعیت را در نظر بگیریم که در طول ۳ سال گذشته، دستگاه قضایی رومانی دائما مورد حمله بوده است. بسیاری از دادستان‌ها و قضات از بسیاری از جهات مورد حمله و آزار قرار گرفته‌اند. اقدات انضباطی زیادی به اجرا گذاشته شده و پرونده‌های جنایی علیه دادستان‌ها و قضات باز شده است. در نتیجه، استقلال دستگاه قضایی بطور مداوم مورد حمله قرار گرفته است.»

یورونیوز: در رومانی شما با اتهامات بسیاری مواجه بودید از جمله اینکه منافع خارجی‌ها و سرویس‌های مخفی خارجی را نمایندگی می کنید. آیا آماده شنیدن حملات مشابهی در سطح اروپایی هستید؟

لورا کودروتا کوو‌ه شی: «من همیشه فکر کرده‌ام که این حملات فقط علیه من نبوده است بلکه علیه تمام دادستان‌ها و کارایی شان و همچنین ارزیابی معیارهای کیفی و کارایی کارهای ما بوده است. بنابراین من انتظار دارم که چنین حملاتی علیه نهادها و دادستان‌هایمان را شاهد باشم. اما فکر می کنم که تجربه قبلی من، زمینه خوبی برای آنچه در ادامه انجام خواهم داد، ایجاد کرده است. من اطمینان دارم که ما به همراه تمامی دادستان‌های اروپایی، تیم خیلی خوبی شکل خواهیم داد و من در این مبارزه تنها نخواهم بود. ما با یک تیم کامل در دفتر دادستان‌های عمومی اروپایی کار می کنیم و من امیدوارم که فعالیت ما تاثیر مثبتی داشته باشد. من همچنین اطمینان دارد که چنین حملاتی به ما انجام خواهد شد اما من آماده‌ام و مطمئنم که همکارانم نیز آماده خواهند بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبیرکل سازمان همکاری و توسعهٔ اقتصادی: بدهی، پیامد پیروزی بر کروناست

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد