Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس ناسا نسبت به ایجاد «ایستگاه فضایی بین‌المللی چینی» هشدار داد

ایستگاه فضایی بین‌المللی
ایستگاه فضایی بین‌المللی Copyright NASA
Copyright NASA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جیم بریدنستاین، رئیس ناسا، روز چهارشنبه ۲۳ سپتامبر (۱ مهر) در کنگره آمریکا هشدار داد که با اتمام ماموریت ایستگاه فضایی بین‌المللی چین ممکن است به یک برد استراتژیک در فضا دست یابد.

آگهی

جیم بریدنستاین، رئیس سازمان فضایی آمریکا ناسا، روز چهارشنبه ۲۳ سپتامبر (۲ مهر) در کنگره این کشور هشدار داد که با اتمام ماموریت ایستگاه فضایی بین‌المللی چین ممکن است به یک برد استراتژیک در فضا دست یابد.

آقای بریدنستاین با بیان اینکه به پایان رسیدن عمر مفید ایستگاه فضایی بین‌المللی نزدیک است، گفت: «برای اینکه آمریکا بتواند در مدار زمین حضور داشته باشد باید برای آنچه در آینده پیش خواهد آمد آماده باشیم.»

وی که در جمع نمایندگان کنگره آمریکا حضور یافته بود افزود: «چین به سرعت در حال ساخت چیزی است که آن را ‘ایستگاه فضایی بین‌المللی چینی’ می‌نامند و با شتاب در حال تبلیغ تجاری آن برای تمامی شرکای بین‌المللی ما هستند. این یک فاجعه خواهد بود اگر ما بخواهیم بعد از این همه تلاش و زمان، مدار نزدیک زمین را رها کنیم و این قلمرو را واگذار کنیم.»

در ماه ژوئن رسانه‌های دولتی چین اعلام کردند که مشغول همکاری با ۲۳ نهاد از ۱۷ کشور برای برنامه‌های فضایی هستند. این کشورها شامل کشورهایی توسعه‌یافته همچون فرانسه، آلمان و ژاپن است.

رئیس ناسا هشدار داد که این ایستگاه متعلق به چین، که قرار است تا سال ۲۰۲۲ عملیاتی شود، تهدیدی برای برتری فضایی ایالات متحده به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه گمان نمی‌کند ساخت یک ایستگاه فضایی بین‌المللی دیگر به نفع آمریکا باشد، گفت: «نفع ما در حمایت از تجاری‌سازی مدار نزدیک زمین است، جایی که ناسا مشتری خواهد بود نه ارائه دهنده سرویس. ما می‌خواهیم فضایی را ببینیم که در آن با مشارکت نهادهای عمومی و خصوصی ناسا بتواند با ارائه‌دهندگان ایستگاه‌های تجاری فضایی معامله کند. اینگونه می‌توانیم حضور پیوسته انسان را در مدار نزدیک کره زمین داشته باشیم.»

در این چارچوب و برای کمک به توسعه تجاری شدن مدار کم زمین، ناسا از کنگره درخواست کرده است تا ۱۵۰ میلیون دلار بودجه برای سال مالی ۲۰۲۱ به این سازمان اختصاص دهد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی که در سال ۱۹۹۸ آغاز به کار کرد در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار دارد و تا کنون بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار صرف آن شده است.

پانزده کشور در این ایستگاه با هم همکاری دارند و شش فضانورد همزمان در آن مستقر هستند. این ایستگاه سازه‌ای منحصربه‌فرد برای آزمایش، پایش و مطالعه تغییرات فضایی و اقلیمی است.

دانشمندان انتظار دارند ایستگاه فضایی بین‌المللی تا سال ۲۰۳۰ به کار خود ادامه دهد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید روسیه به ساقط کردن ایستگاه فضایی بین المللی تا چه حد جدی است؟

فضانوردان روس و آمریکایی در فضا به دور از غوغای بحران اوکراین همکاری می‌کنند

تیمی از فضانوردان روس و آمریکایی از ایستگاه فضایی بین‌المللی به زمین بازگشتند