پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر «تیان‌ون-۱»؛ برنامۀ فضایی بلندپروازانۀ چین آغاز شد

Cai Yang/Xinhua
Cai Yang/Xinhua Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کاوشگر چین، متشکل از مدارگرد و مریخ نورد، مدت هفت ماه در سفر خواهد بود تا به مریخ برسند. سپس «تیان‌ون-۱» ماموریتش را روی سیاه مریخ در موضوعاتی همچون یافتن نشانه‌هایی از وجود آب زیرزمینی و یافتن شواهدی از احتمال وجود حیات در گذشته‌های دور در این سیاره آغاز می‌کند.

آگهی

چین روز پنج‌شنبه بلندپروازانه‌ترین ماموریت فضایی خود را آغاز کرد و با پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ، قدمی دیگر به فعالیت‌های فضایی رقیب خود، ایالات متحده آمریکا بویژه در موضوع فرود آوردن یک فضاپیما روی سیاره سرخ نزدیکتر شد.

در این روز کاوشگر «تیان‌ون-۱» با یک موشک از جزیره هاینان این کشور پرتاب شد. تصاویر منتشر شده حاکی از موفقیت عملیات پرتاب این کاوشگر است؛ صدها نفر از علاقمندان به ماموریتهای فضایی نیز در سراسر ساحل این جزیره تماشاگر این صحنه بودند.

پرتاب کاوشگر «تیان‌ون-۱» دومین ماموریت فضایی بود که این هفته به مقصد مریخ آغاز شد. دوشنبه گذشته، امارات عربی متحده کاوشگر «امید» را از یک مرکز فضایی در ژاپن رهسپار مدار مریخ کرد.

ایالات متحده آمریکا نیز قصد دارد مریخ‌نورد «پشتکار» را هفته آینده از پایگاه فلوریدا به فضا بفرستد.

کاوشگر چین، متشکل از مدارگرد و مریخ نورد، مدت هفت ماه در سفر خواهد بود تا به مریخ برسند. اگر همه چیز خوب پیش برود، کاوشگر «تیان‌ون-۱» می‌تواند پس از هفت ماه ماموریت خود را روی سیاه مریخ در موضوعاتی همچون یافتن نشانه‌هایی از وجود آب زیرزمینی همچنین یافتن شواهدی از احتمال وجود حیات در گذشته‌های دور در این سیاره آغاز کند.

چین پیش از این هم در سال ۲۰۱۱ میلادی برای پرتاب کاوشگر به مقصد مریخ تلاش کرده بود، اما این ماموریت شکست خورد و فضاپیمای چینی پس از پرتاب از پایگاه قزاقستان، در جو زمین سوخت.

این بار چین نه تنها بطور مستقل برای اجرای این ماموریت وارد عمل شده، بلکه همزمان مجموعه‌ای از یک مدارگرد و یک مریخ نورد را به مریخ فرستاده است تا سرعت انجام ماموریت‌هایش را افزایش دهد.

سرعت پیشرفت برنامه‌های فضایی چین در دو دهه اخیر قابل توجه بوده است. در سال ۲۰۰۳ میلادی یانگ لیوی، به عنوان اولین فضانورد چینی رهسپار مدار زمین شد و سال گذشته نیز فضاپیمای «چانگ ای-۴» توانست با «موفقیت کامل» توانست روی نیمۀ پنهان ماه بنشیند.

در صورت موفقیت چین در فرود آوردن کاوشگر روی سطح مریخ، این کشور وارد کلوپ نخبگان فضا خواهد شد.

فرود روی مریخ کار بسیار دشواری است و تا کنون تنها ایالات متحده توانسته است فضاپیماها را با موفقیت روی سیاره سرخ فرود آورد. در حال حاضر همچنان دو کاوشگر «این‌سایت» و «کنجکاوی» هر دو متعلق به ناسا، روی سطح مریخ مشغول فعالیت هستند.

شش فضاپیمای دیگر نیز (سه فضاپیمای آمریکایی، دو اروپایی و یک هندی) هم اکنون از مدار مریخ در تلاش برای کسب دانش بیشتر درباره این سیاره هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرتاب موشک حامل ماهواره جاسوسی آمریکا ۳ ثانیه پیش از زمان تعیین شده لغو شد

روسیه طرح تازه‌ای‌ از فضاپیمای بالدارِ شوروی سابق را جایگزین سویوز می‌کند

چین و فروش تجهیزاتی با کاربرد نظامی به روسیه؛ هدف واشنگتن از انتشار عمومی اطلاعات محرمانه چیست؟