وقتی مریخ نورد «کنجکاوی» نگاهی به سفر ۵ سالۀ خود می‌اندازد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Curiosity at Work on Mars

مریخ‌نورد «کنجکاوی» که در اوت ۲۰۱۲ میلادی سفر خود را روی کرۀ مریخ آغاز کرد، برای اولین بار این فرصت را یافت تا نگاهی به عقب و این سفر دور و دراز بیندازد.

این مریخ‌نورد با هدف یافتن نشانه‌های حیات در سیارۀ مریخ، در نوامبر ۲۰۱۱ میلادی توسط ناسا، سازمان فضایی آمریکا به فضا پرتاب شد و طبق برنامۀ پیش‌بینی شده در حفرۀ بزرگی به نام گودال گیل (Gale) فرود آمد.

بیشتر بخوانید: فرود «کنجکاوی» بر مریخ و پایان خستگی ناسا

سپس «کنجکاوی» که آزمایشگاهی سیار نیز محسوب می‌شود، سفر خود را از گودال گیل به سمت کوه شارپ (Aeolis Mons) آغاز کرد و در این مدت بسیاری از ویژگی‌های زمین شناسی مریخ را نیز در آزمایشگاه خود مورد بررسی قرار داد و داده‌های به دست آمده را به زمین فرستاد.

«کنجکاوی» در این مدت ۱۷.۷ کیلومتر سفر کرده و از نقطه فرود خود تا ارتفاع ۳۲۷ متری بالا آمده است.

تصویر پانورامیک به دست آمده از اولین تجربۀ نگاه به عقب این مریخ نورد، نتیجۀ کنار هم گذاشتن ۱۶ تصویر متفاوت است.

آشوین واساوادا، دانشمند پروژه «کنجکاوی» می‌گوید: «مدت پنج سال است که این مریخ‌نورد بطور پیوسته صعود می‌کند اما این اولین بار است که ما می‌توانیم به عقب برگردیم و نگاهی به کل این ماموریت بیندازیم.»

برای درک بهتر این تصویر پانورامیک، ناسا برخی ویژگی‌های زمین شناختی را نیز روی آن مشخص کرده است از جمله مسیر حرکت کنجکاوی، بستر رودخانه‌ها، خلیج‌ها و ماسه‌ها و تاثیر بادهای مریخی بر آنها.

کنجکاوی همچنان به ماموریت خود ادامه می‌دهد و از زمان فرستادن عکس‌های تصویر پانورامیک تا کنون، ۲۶ متر دیگر نیز صعود کرده است.

بیشتر بخوانید: