فضانوردان روس و آمریکایی در فضا به دور از غوغای بحران اوکراین همکاری می‌کنند

ایستگاه بین‌المللی فضایی
ایستگاه بین‌المللی فضایی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌خواهد به دور از غوغای جنگ اوکراین، همچنان محل همکاری‌های آمریکا و روسیه باشد.

آگهی

رئیس سابق شورای ملی فضایی آمریکا می‌گوید که تنش در شرق اوکراین و تشدید نگرانی‌ها از تهاجم روسیه به اوکراین، نباید تأثیر مهمی بر ایستگاه فضایی بین المللی یا همکاری آمریکا و روسیه در فضا داشته باشد.

اسکات پیس که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به عنوان دبیر اجرایی شورای فضایی خدمت می کرد و اکنون مدیر موسسه سیاست فضایی در دانشگاه جورج واشنگتن است، گفت که ایستگاه فضایی «تا حد زیادی» از رویدادهای سیاسی جدا شده است.

پیس می‌گوید: «من واقعاً تصور نمی‌کنم که شاهد قطع همکاری با روسیه در امور فضایی باشیم، مگر اینکه یک رویارویی نظامی گسترده به وجود آید.»

برخوردها بر روی زمین هنوز غیر قابل اجتناب هستند اما فضا برای زندگی روزمره ما حیاتی‌تر است و این چیزی است که همه باید از آن آگاه باشند.
رئیس سابق شورای ملی فضایی آمریکا

ایستگاه فضایی بین المللی با مشارکت پنج آژانس فضایی از ۱۵ کشور، از جمله کانادا، چند کشور در اروپا، ژاپن، روسیه و ایالات متحده، در سال ۱۹۹۸ ایجاد و به مجموعه‌ای تبدیل شد که تقریباً به اندازه یک زمین فوتبال است، با هشت مایل سیم کشی برق، یک هکتار پنل خورشیدی و سه آزمایشگاه با فناوری پیشرفته.

اولین سرنشینان ایستگاه فضایی را بیل شپرد آمریکایی و سرگئی کریکالف و یوری گیدزنکو از روسیه، تشکیل می‌دادند که در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۰ سفر فضایی خود را از پایگاه قزاقستان آغاز کردند. این سه فضانورد به خوبی با هم کنار آمدند، گرچه گاهی تنش‌هایی در دو مرکز کنترل ماموریت، در هیوستون و مسکو بالا می‌گرفت.

پیس می‌گوید که برخوردها بر روی زمین هنوز غیر قابل اجتناب هستند اما فضا برای زندگی روزمره ما حیاتی‌تر است و این چیزی است که همه باید از آن آگاه باشند.

در اوایل سال جاری ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو، که ریاست جلسه شورای ناتو و روسیه در بروکسل را بر عهده داشت، گفت که مایل است راه‌های جلوگیری از حوادث خطرناک نظامی یا منازعه‌های مربوط به روسیه و متحدان غربی و کاهش تهدیدات فضایی و سایبری را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

در کنگره آمریکا نیز نگرانی‌هایی در مورد تأثیری که درگیری‌های شرق اوکراین می تواند بر ایستگاه فضایی بین المللی داشته باشد، مطرح شده است.

قانونگذاران به طور خاص همکاری فضایی را از تحریم‌های قبلی مستثنی کرده‌اند و می‌توان انتظار داشت که دولت آمریکا به سمت تحریم و فشار آوردن بر روی همکاری‌های فضایی دو کشور نرود.

روز چهارشنبه روسیه تخلیه سفارت خود در کی‌یف را آغاز کرد و اوکراین نیز از شهروندان خود خواست روسیه را ترک کنند.

قانونگذاران روسیه به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین اجازه دادند تا از نیروی نظامی در خارج از کشورش استفاده کند و جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و رهبران اروپایی با اعمال تحریم هایی را علیه روسیه وضع کردند.

چهار فضانورد ناسا، دو فضانورد روسی و یک فضانورد اروپایی در حال حاضر در ایستگاه فضایی بین المللی هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس ناسا نسبت به ایجاد «ایستگاه فضایی بین‌المللی چینی» هشدار داد

فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی آینه‌اش را گم کرد

طرح چابک‌سازی ارتش ایالات متحده؛ پنتاگون چگونه برای جنگ‌ با دشمنان پیشرفته‌تر آماده می‌شود؟