Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موافقت ناسا با ساخت سه ایستگاه فضایی جدید؛ توریسم فضایی به بخش خصوصی واگذار می‌شود

پروژه ایستگاه فضایی شرکت بلو اوریجین موسوم به «اوربیتال ریف» که قرار است در نیمه دوم دهه جاری به بهره برداری برسد
پروژه ایستگاه فضایی شرکت بلو اوریجین موسوم به «اوربیتال ریف» که قرار است در نیمه دوم دهه جاری به بهره برداری برسد Copyright HANDOUT/AFP or licensors
Copyright HANDOUT/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیل نلسون، رئیس ناسا همکاری با شرکت‌های خصوصی را در راستای توسعه توریسم فضایی و افزایش مقصدهای گردشگری یا حتی کار و زندگی در فضا دانست.

آگهی

کمک به توسعه ایستگاه های فضایی خصوصی و تجاری کردن فضا یکی از برنامه‌های آتی ناساست. در همین راستا آژانس فضایی آمریکا با سه شرکت خصوصی آمریکایی به توافق رسیده است.

بر این اساس قرار است ناسا برای توسعه پروژه‌های فضایی در مدار زمین به سه شرکت «بلو اُوریجین»، «نانو راکس» و «نورث راپ گورومان» به ترتیب ۱۳۰، ۱۶۰ و ۱۲۵.۶ میلیون دلار کمک کند.

بیل نلسون، رئیس ناسا همکاری با شرکت های خصوصی را در راستای توسعه توریسم فضایی و افزایش مقصد های توریستی یا حتی کار و زندگی در فضا دانست. آژانس فضایی آمریکا قصد دار تا با واگذاری مدیریت مدارهای نزدیک به زمین به بخش خصوصی و صرفه جویی در هزینه‌ها، بر ماموریت‌های اکتشافی در نقاط دورتر منظومه شمسی به‌ویژه ماه و مریخ تمرکز کند.

ایستگاه فضایی بین المللی به‌طور رسمی تا سال ۲۰۲۴ فعالیت خواهد کرد، ناسا همچنین تمایل دارد تا این ایستگاه از نظر فنی تا سال ۲۰۲۸ قابل استفاده باشد و پس از آن ایستگاه‌های خصوصی جایگزین آن شوند؛ مسئله‌ای که می‌تواند به همکاری ناسا با سازمان فضانوردی روسیه نیز پایان دهد.

عقد قرارداد با شرکت‌های خصوصی، حضور انسان در مدارهای نزدیک زمین را برای آمریکا به نوعی تضمین می‌کند. ناسا سالیانه ۲۰۰ ماموریت فضایی دو نفره را در مدارهای نزدیک زمین انجام می‌دهد که بخشی از خدمات آن توسط شرکت‌های خصوصی ارائه می‌شود. ارائه این خدمات از سوی بخش خصوصی به لحاظ اقتصادی به‌مراتب مقرون به‌صرفه‌تر است. 

ایستگاه شرکت «بلو اوریجین» که در همکاری با «سی یرا اسپیس» توسعه پیدا کرده «اوربیتال ریف» نام دارد و با ظرفیت ۱۰ نفر قادر به همکاری در بخش‌های متنوع از جمله میزبانی از گردشگران فضا خواهد بود.

ایستگاه فضایی شرکت «نانوراکس» در سال ۲۰۲۷ آماده خواهد شد و «استارلب» نام دارد.

نام ایستگاه شرکت «نورث راپ گرومان» هنور مشخص نشده ولی در حوزه علم و گردشگری فعال خواهد بود. 

با اینکه هیچ کدام از این سه شرکت هنوز هزینه توسعه ایستگاه‌های فضایی را اعلام نکرده‌اند اما مشارکت ناسا تنها بخشی از کل هزینه هاست و حداکثر ۴۰ درصد آن را شامل می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناسا به دنبال راه‌های نگه داشتن ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار بدون کمک روسیه است

آروکات؛ کشف «دنیایی از قند» در انتهای منظومه شمسی

توطئه‌پردازان: «فرود ناسا بر ماه ساختگی است، ماه‌نورد در آپولو جا نمی‌شد»؛ حقیقت چیست؟