نقش رابطه جنسی در افزایش طول عمر افراد با تجربه سکته قلبی

Pixaby/Canva
Pixaby/Canva Copyright 
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد افراد دارای تجربه حمله قلبی، در صورتی که به فعالیت جنسی معمول خود بازگردند عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

آگهی

نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است که افراد دارای تجربه حمله قلبی، در صورتی که به فعالیت جنسی معمول خود بازگردند عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

یافته‌های این پژوهش که روز چهارشنبه در نشریه علمی تحقیقات کاردیولوژی اروپا منتشر شده است نشان می‌دهد که رابطه جنسی فعال نرخ عمر طولانی را در این دست بیماران بالا می‌برد. این در حالی است که اکثر افراد معمولا بعد از تجربه حمله قلبی برای جلوگیری از حمله مجدد از برقرار کردن رابطه جنسی خودداری می‌کنند.

در این پژوهش که در دانشگاه تل‌آویو اسرائیل انجام شده است، محققان ۴۹۵ زوج را برای بازه زمانی ۲۰ سال تحت نظر گرفتند. یافته‌ها نشان داد نرخ مرگ و میر در آن دسته افرادی که رابطه ‌جنسی‌شان را در شش ماه اول بعد از حمله قلبی حفظ کردند یا افزایش دادند، ۳۵ درصد از افرادی که رابطه جنسی خود را قطع کردند یا بطور محسوس کاهش دادند کمتر بوده است.

همچنین کسانی که بیشتر زنده مانده‌اند، کمتر به بیماری‌هایی نظیر سرطان مبتلا شده‌اند.

محققان می‌گویند که هرچند یک فعالیت بدنی ناگهانی مانند داشتن رابطه جنسی می‌تواند باعث حمله قبلی شود، اما خطر بلند‌مدت مشکلات قلبی می‌تواند با فعالیت فیزیکی منظم کاهش یابد.

پروفسور یاریو گربر از دانشگاه تل‌آویو و نویسنده مقاله تحقیقی می‌گوید: «داشتن رابطه و فعالیت جنسی از نشانه‌های زندگی خوب هستند.»

وی اضافه کرد: «از سرگیری فعالیت جنسی پس از حمله قلبی می‌تواند برای فرد بدین معنا باشد که سالم، کارا، جوان و پرانرژی است. این طرز تلقی از خود می‌تواند به یک سبک زندگی سالم منجر شود.»

از ۴۹۵ نفر که در این پژوهش مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، همگی زیر ۶۵ سال سن داشته‌اند و متوسط سن آنان ۵۳ سال بوده است. ۹۰ درصد این افراد را مردان تشکیل می‌داده‌اند.

پروفسور گربر به شبکه سی‌ان‌ان آمریکا گفت برقرار کردن رابطه جنسی برای آن دست از بیماران دارای تجربه حمله قلبی که اکنون می‌توانند از پله‌ها بالا بروند، آهسته بدوند یا ۱.۵ کیلومتر را بدون مشکل راه بروند ایمن است.

به گفته این استاد دانشگاه، فعالیت جنسی نشانه‌ای خوب برای بهتر شدن است چرا که «فعالیت بدنی را بهبود می‌بخشد، روابط زوج را مستحکم می‌کند و به لحاظ روانی به فرد کمک می‌کند تا به فاصله چند ماه از شوک اولیه ناشی از حمله قلبی بیرون بیاید.»

با این حال محققان گفته‌اند که با توجه به شدت و نوع سکته پیشین و همچنین عوارضی نظیر نارسایی قلبی یا فیبریلاسیون دهلیزی، بیماران پیش از شروع مجدد فعالیت جنسی باید با پزشک معالج خود مشورت کنند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه یک آزمایش ساده چشم به تشخیص و پیش‌بینی حملات قلبی کمک می‌کند؟

چگونه عمری طولانی‌ داشته باشیم؛ نگاهی به نتایج شگفت‌انگیز ۵ تحقیق

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم