پمپئو مسئولان ارشد روسیه را به طراحی «عملیات مسمومیت» ناوالنی متهم کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کرملین پس از انتشار گزارش مقام‌های آلمانی و طرح ادعای مسموم شدن الکسی ناوالنی با گاز سمی «نوویچوک» گمانه‌زنی‌های موجود در باره دست داشتن مسکو در این ماجرا را بی اساس خواند.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که مسئولان بلند پایه روسیه در طراحی و سازماندهی عملیات مسموم کردن الکسی ناوالنی نقش داشته‌اند.

این ادعای آقای پمپئو که برای نخستین بار انگشت اتهام را مستقیم به سوی کرملین نشانه می‌روند فشار بین‌المللی به مسکو در ماجرای مسمومیت سرسرخت‌ترین چهره مخالفت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را افزایش خواهد داد.

آقای پمپئو شامگاه چهارشنبه در گفتگویی با یک شبکه رادیویی در ایالات متحده گفت: «وقتی افراد می‌بینند که تلاش‌هایی برای مسموم کردن یک ناراضی انجام شده و می‌پذیرند که به احتمال زیاد این اقدام از جانب مسئولان بلند پایه روس تدارک دیده شده، فکر می‌کنم که این مساله برای مردم روسیه اصلا خوب نیست.»

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد که واشنگتن و متحدان اروپایی‌اش مصرانه خواهان آن هستند که مقامات روسیه، «مسئولانه عمل کرده و عاملان اصلی مسموم کردن الکسی ناوالنی را شناسایی و محاکمه کنند.»

آقای پمپئو همچنین با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها از جانب خود برای شناسایی مجرمان اصلی تلاش خواهند کرد، یادآور شد: «این همان چیزی است که ما بررسی وارزیابی می‌کنیم تا مطمئن شوین هر آنچه برای جلوگیری از تکرار وقوع چنین حوادثی لازم است را انجام داده‌ایم.»

سخنان اتهام آمیز مایک پمپئو نسبت به سران کرملین در حالی ایراد می‌شود که رئیس کاخ سفید برخلاف رهبران اروپایی هنوز موضع قاطعی را در قبال ماجرای مسمومیت چهره اپوزیسیون روسیه اتخاد نکرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که اغلب به «تساهل» و «انعطاف‌پذیری» در قبال ولادیمیر پوتین متهم می‌شود، هفته گذشته گفته بود که هنوز شواهدی دال بر مسمومیت الکسی ناوالنی مشاهده نکرده است.

این در حالیست که دولت آلمان پیش‌تر با استناد به نتایج آزمایش‌های دقیق پزشکی الکسی ناوالنی تایید کرده بود که وی با یک عامل عصبی از نوع «نوویچوک» مسموم شده است.

کرملین پس از انتشار گزارش مقام‌های آلمانی و طرح ادعای مسموم شدن الکسی ناوالنی با گاز سمی «نوویچوک» گمانه‌زنی‌های موجود در باره دست داشتن مسکو در این ماجرا را بی اساس خواند. مسکو روز دوشنبه همچنین تلاش برای اتهام زدن به روسیه دراین ماجرا را «پوچ و بی اساس» قلمداد کرد.

کشورهای عضو گروه هفت روز سه شنبه ضمن محکوم کردن هرگونه استفاده از سلاح شیمایی از مسکو خواستند تا افرادی را که در «مسمومیتِ به تایید رسیده» ناراضی روس دست داشتند، فورا دستگیر و محاکمه کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شیمی‌دان روس که مدعی مشارکت در تولید سم نوویچوک است از ناوالنی عذرخواهی کرد

ناوالنی با انتشار عکسی جدید آخرین وضعیت سلامتی خود را توضیح داد

ناوالنیِ از مرگ رسته به روسیه باز می‌گردد