Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتقاد بی‌سابقه اوباما از ترامپ؛ «بخواهد هم نمی‌تواند از عهده ریاست جمهوری برآید»

باراک اوباما
باراک اوباما Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با آنکه آقای اوباما به سنت دیرین رئیس ‌جمهوران ایالات متحده تا مدتها آشکارا از دولت پس از خود انتقاد نکرده بود اما انتقادهای صریح اخیرش به‌گونه‌ای تنظیم شده بود که از سطح نزاع سیاسی دو حزب دموکرات و محافظه‌کار فراتر می‌رفت و به از بین رفتن ارزش‌های بنیادین آمریکا اشاره می‌کرد.

آگهی

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در سخنانی شدیدا انتقادی در کنگره ملی دموکرات‌ها گفت که که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نه‌تنها «شایسته» مقامش نیست که به اصول بنیادین ملت آمریکا نیز «بی‌توجه» است.

رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده که در سومین شب کنگره ملی دموکرات‌ها از فیلادلفیا سخن می‌گفت افزود: «دولت کنونی نشان داده است که برای برنده شدن در انتخابات اگر لازم باشد دموکراسی ما را ویران می‌کند.»

سخنان شب گذشته باراک اوباما یکی از تندترین انتقادهای یک رئيس جمهور پیشین ایالات متحده نسبت به رئیس ‌جمهوری در قدرت این کشور بوده است.

با آنکه آقای اوباما به سنت دیرین رئیس ‌جمهوران ایالات متحده تا مدت‌ها آشکارا از دولت پس از خود انتقاد نکرده بود اما انتقادهای صریح اخیرش به‌گونه‌ای تنظیم شده بود که از سطح نزاع سیاسی دو حزب دموکرات و محافظه‌کار فراتر می‌رفت و به از بین رفتن ارزش‌های بنیادین آمریکا اشاره می‌کرد.

وی گفت که در ابتدا امید داشته که ترامپ به‌مرور از عهدهٔ وظایف رئیس جمهوری برآید، اما دیگر به این نتیجه رسیده که ترامپ نه‌تنها چنین نشده که اصلا «نمی‌تواند از عهده این کار برآید» و از این مقام تنها برای منفعت رفقا و خانواده‌اش بهره برده و بالاترین کرسی یک ملّت را به «یک نمایش‌ واقع‌نمای دیگر، برای جلب توجهی که تشنهٔ آن است، تبدیل کرده است.»

آسیوشیتد پرس
جو بایدن در کنار باراک اوباما در سال ۲۰۱۷آسیوشیتد پرس

دونالد ترامپ که به‌شکل زنده این سخنان را می‌دید در توییترش به‌طعنه نوشت که چرا آقای اوباما «صبر کرده تا انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها تمام شود و بعد از جو بایدن حمایت کند، و یادآوری کرد که اوباما پیشتر تلاش کرده بود تا بایدن نامزد نشود.»

باراک اوباما در ادامه با اشاره به نقش جوانان رنگین‌پوست در اعتراض‌های اخیر به خشنوت پلیس علیه سیاهان اشاره کرد و از این جوانان خواست تا در انتخابات شرکت کنند. وی خطاب به آنان گفت: «شما می‌توانید به دموکراسی ما معنای تازه‌ای بدهید. شما آن عنصر غایبی هستید که تعیین خواهد کرد آیا آمریکا هم‌پای ارزش‌های اصیلش خواهد زیست یا نه.»

رئیس جمهوری پیشین آمریکا گرچه قبلا گفته بود بسیاری از مشکلات سیاسی دنیا مربوط به «پیرها،‌ مخصوصا پیرمردهایی است که از سر راه ]سیاستمداران جوان‌تر[ کنار نمی‌روند» اما حالا برای متحد کردن دموکرات‌ها پا به میدان گذاشته تا از یک پیرمرد سفید پوست یعنی جو بایدن ۷۷ ساله پیشتیبانی کند،‌ با این امید که بتواند اردوگاه دموکرات‌ها را انسجامی نو ببخشد.

باراک و میشل اوباما سخنرانان آغازین دو شب از چهار شب کنگره ملی دموکرات‌ها بودند، امری که به باور کارشناسان نشان‌دهنده اهمیت این زوج در متحد کردن اعضای حزب دموکرات است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ رسما به عنوان نامزد جمهوریخواهان برای رقابت با بایدن انتخاب شد

آیا بایدن می‌تواند اوباما را به عنوان معاون خود معرفی کند؟

تولد ترامپ با «طوفان» توئیتری حامیان اوباما در سایه قرار گرفت