Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا بایدن می‌تواند اوباما را به عنوان معاون خود معرفی کند؟

باراک اوباما و جو بایدن
باراک اوباما و جو بایدن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محبوبیت زیاد باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و موج اعتراض‌های اخیر علیه نژادپرستی در این کشور این پرسش را در اذهان پدید آورده است که آیا اولین رئیس‌جمهوری سیاهپوست ایالات متحده بهترین گزینه برای معاونت جو بایدن نخواهد بود؟

آگهی

جو بایدن، رقیب دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو به مدت هشت سال معاونت باراک اوباما را در زمان حضور وی در کاخ سفید بر عهده داشت.

او حالا قرار است احتمالا کمتر از دو ماه دیگر با حضور در کنوانسیون ملی حزب دموکرات در شهر میلواکی در ایالت ویسکانسین به طور رسمی نامزدی حزبش در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) را بپذیرد. جو بایدن با این حال باید پیش از آن معاون خود را معرفی کند.

هر چند جو بایدن پیش از این گفته است که معاونش را از میان زنان سیاستمدار انتخاب خواهد کرد اما محبوبیت زیاد باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا و موج اعتراض های اخیر علیه نژادپرستی در این کشور این پرسش را در اذهان پدید آورده است که آیا اولین رئیس جمهوری سیاهپوست ایالات متحده بهترین گزینه برای معاونت جو بایدن نخواهد بود؟

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
جو بایدن و باراک اوباماAP Photo

معرفی باراک اوباما به عنوان معاون جو بایدن البته از نظر حقوقی چالش برانگیز خواهد بود. متمم ۱۲ قانون اساسی آمریکا تاکید می کند که هر فردی که شرایط ریاست جمهوری را ندارد امکان فعالیت به عنوان معاون رئیس جمهوری را نیز نخواهد داشت. به این ترتیب باراک اوباما از آنجا که متمم ۲۲ قانون اساسی تصریح می کند که هیچ کس پس از دو دوره حضور در مقام ریاست جمهوری اجازه انتخاب مجدد به این سمت را ندارد، قاعدتا نمی تواند معاون رئیس جمهور شود.

با این حال برخی حقوقدانان بر این باور هستند که متمم ۲۲ قانون اساسی تنها تاکید کرده است که روسای جمهور دو دوره ای پس از پایان ریاست جمهوری نمی توانند بار دیگر به این مقام «برگزیده» شوند. این در حالی است که معاون رئیس جمهور در صورت کناره گیری یا مرگ رئیس جمهور تنها جانشین او می شود و به عنوان رئیس جمهور انتخاب نمی شود.

مایکل دورف، استاد حقوق در دانشگاه کورنل در همین راستا بر این باور است که جو بایدن می تواند باراک اوباما را به عنوان معاون خود معرفی کند. او معتقد است که باراک اوباما در صورتی نمی توانست معاون جو بایدن شود که در متمم ۲۲ قانون اساسی به جای عبارت «هیچ کس نمی تواند بیشتر از دو دوره به ریاست جمهوری انتخاب شود» نوشته شده بود: «هیچ کس نمی تواند بیشتر از دو دوره در مقام ریاست جمهوری قرار گیرد».

با این حال معرفی باراک اوباما به عنوان معاون جو بایدن بی شک از نظر حقوقی چالش برانگیز خواهد بود و به همین دلیل از نظر سیاسی نیز تصمیمی پرهزینه محسوب می شود. به این ترتیب احتمال اینکه جو بایدن و دموکرات ها چنین تصمیمی بگیرند بسیار کم است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیام سه رئیس‌جمهور ایالات متحده برای بایدن: روی کمک ما حساب کن

انتقاد بی‌سابقه اوباما از ترامپ؛ «بخواهد هم نمی‌تواند از عهده ریاست جمهوری برآید»

نتیجه یک نظرسنجی: بایدن پیشتاز است اما هواداران ترامپ شور و شوق بیشتری دارند