نتیجه یک نظرسنجی: بایدن پیشتاز است اما هواداران ترامپ شور و شوق بیشتری دارند

دونالد ترامپ و جو بایدن
دونالد ترامپ و جو بایدن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتظار می‌رود که دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پس از برگزاری کنوانسیون‌های دو حزب در سه مناظره انتخاباتی یکدیگر را به چالش بکشند.

آگهی

نتیجه یک نظرسنجی نشان می دهد که اکثریت رای دهندگان آمریکایی با اظهار نارضایتی از عملکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور در جریان شیوع ویروس جدید کرونا قصد دارند در انتخابات پیش رو به جو بایدن، رقیب دموکرات او رای دهند.

نظرسنجی مشترک شبکه «ای بی سی» و روزنامه واشنگتن پست در عین حال از شور و هیجان بیشتر هواداران دونالد ترامپ برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری در مقایسه با اردوگاه دموکرات ها حکایت دارد. بنا به نتیجه این نظرسنجی ۵۳ درصد از افرادی که در فهرست رای دهندگان ثبت نام کرده اند قصد دارند به جو بایدن رای دهند. در مقابل ۴۳ درصد نیز از رئیس جمهوری فعلی ایالات متحده حمایت می کنند.

نامزد دموکرات ها در حالی فاصله خود با دونالد ترامپ را به ۱۰ درصد رسانده است که دو ماه پیش تنها دو درصد از رقیب خود پیش بود. شیوع ویروس جدید کرونا در آمریکا که تاکنون جان بیش از ۱۰۵ هزار را در این کشور گرفته تبعات اقتصادی سنگینی برای آمریکایی ها داشته است. بیش از ۴۰ میلیون نفر از شهروندان آمریکا از زمان شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» برای اولین بار درخواست دریافت بیمه بیکاری کرده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
کاخ سفید، محل کار و سکونت روسای جمهوری آمریکاAP Photo

با این حال عوامل مختلفی همچنان ممکن است بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر (۱۳ آبان) در ایالات متحده تاثیر بگذارند. در حالی که شیوع ویروس جدید کرونا هنوز در آمریکا تحت کنترل در نیامده است، بسیاری از کسب و کارها احتمالا تا شش ماه دیگر از وضعیت بحرانی کنونی فاصله خواهند گرفت. بحران شورش های شهری که طی روزهای گذشته خبرساز شده است نیز می تواند یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر نتیجه انتخابات پیش رو باشد.

از سوی دیگر در تحلیل نتیجه نظرسنجی های عمومی در آمریکا باید رویکردی محتاطانه داشت زیرا نامزد پیروز در دو انتخابات ریاست جمهوری این کشور طی دو دهه گذشته با وجود کسب آرای عمومی کمتر به کاخ سفید راه یافته است. در نظام انتخاباتی آمریکا آرای الکترال و کسب بیشترین رای در ایالت های کلیدی تعیین کننده برنده انتخابات است. به همین دلیل با وجود اینکه رقبای جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۰ و دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ آرای عمومی بیشتری از آنها کسب کردند اما در نهایت این دو نامزد جمهوریخواه موفق به راهیابی به کاخ سفید شدند.

بنا به نتیجه نظرسنجی شبکه «ای بی سی» و روزنامه واشنگتن پست ۸۴ درصد از هواداران دونالد ترامپ «قطعا» در روز رای گیری به او رای خواهند داد. این در حالی است که تنها ۶۸ درصد از هواداران جو بایدن با چنین اطمینانی از رای به او سخن گفته اند. از سوی دیگر تنها ۳۱ درصد از طرفداران جو بایدن گفته اند که با «شور و شوق فراوان» کارزار انتخاباتی او را دنبال می کنند. این رقم در میان هواداران چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا ۶۴ درصد است.

انتظار می رود که دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پس از برگزاری کنوانسیون های دو حزب در سه مناظره انتخاباتی یکدیگر را به چالش بکشند. معاونان آنها نیز احتمالا یک بار با یکدیگر مناظره خواهند کرد. اعتراض های روزهای گذشته به خشونت پلیس آمریکا علیه سیاهپوستان احتمالا فشارها بر جو بایدن برای انتخاب یک زن سیاهپوست به عنوان معاون خود را افزایش خواهد داد. جو بایدن پیش از این اعلام کرده است که معاون خود را از میان زنان سیاستمدار حزب دموکرات انتخاب خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکوردشکنی همزمان کارزارهای انتخاباتی ترامپ و بایدن در جمع‌آوری کمک‌های مالی

اعضای کنگره آمریکا به طور فراجناحی به دنبال واکنش سریع به حملات ایران به اسرائیل هستند

مجلس نمایندگان آمریکا «از نهر تا بحر» را به عنوان شعار «یهودستیزانه» محکوم کرد