Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا کریستوف کلمب بیماری مقاربتی سیفلیس را به اروپا آورد؟

کریستوف کلمب
کریستوف کلمب Copyright Public domain
Copyright Public domain
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از دهه‌ها و سده‌ها پیش این باور عمومی وجود دارد که کریستوف کلمب، کاشف قاره آمریکا هنگامی که از سفر اکتشافی خود بازمی‌گشت بیماری سیفلیس را که یک بیماری مقاربتی است به اروپا آورد. آیا این باور درست است؟

آگهی

برای دهه‌ها و سده‌ها این باور عمومی وجود داشته است که کریستوف کلمب، کاشف قاره آمریکا، به هنگامی که از سفر اکتشافی خود بازمی‌گشت بیماری سیفلیس را که یک بیماری مقاربتی است به اروپا آورد.

اما اکنون یک تحقیق جدید در سوئیس درباره ریشه این بیماری زوایای تازه‌ای از ظهور آن را در اروپا برای پژوهشگران روشن کرده است.

بیماری سفلیس یک بیماری مقاربتی است که از راه تماس جنسی منتقل می‌شود. این بیماری در صورتی که درمان نشود می‌تواند باعث آسیب‌های پایدار به مغز و حتی مرگ شود. سفلیس در مابین قرن‌ ۱۵ تا ۱۸ میلادی تاثیری ویرانگر بر جمعیت اروپا گذاشت.

در حالی که منشأ دقیق این بیماری کشف نشده است، بسیاری به دریانوردان کشتی اکتشافی کریستوف کلمب ظنین بوده‌اند چرا که باکتری مولد این بیماری تنها در آب و هوای استوایی یافت می‌شود. با این حال اکنون یک تیم بین‌المللی از محققان در دانشگاه زوریخ سوئیس با بررسی بقایای اجساد انسان‌های باستانی در فنلاند، استونی و هلند باکتری عامل سفلیس را در بدن آنان پیدا کرده‌اند.

پژوهشگران با روش ساعت مولکولی سن باکتری و با روش تاریخ‌گذاری رادیو کربنی بقایای اجساد قدمت آنان را تخمین زده‌اند. نتایج مطالعات آنان نشان می‌دهد در اسکلت یکی از آنان که در هلند یافت شده است، بقایای یک رشته از خانواده باکتری ترپونما پالیدوم (عامل بیماری سفلیس) دیده می‌شود. امری که نشان می‌دهد این بیماری پیش از کریستوف کلمب در اروپا وجود داشته است.

پرفسور ورنا شونمن از دانشگاه زوریخ که هدایت این تحقیق را برعهده داشته است می گوید: «استفاده از ژنوم‌های باستانی برای نخستین بار باعث شده است تا بتوانیم تاریخ‌گذاری دقیق‌تری در درخت خانواده عامل بیماری سفلیس انجام دهیم. »

کشف جدید تاریخ ظهور باکتری ترپونما پالیدوم در اروپا را تا ۲۵۰۰ سال پیش عقب می‌برد.

پرفسور شونمن اضافه می‌کند: «به نظر می‌رسد اولین مورد بروز بیماری سفلیس نمی‌تواند به تنهایی به سفرهای کلمب به آمریکا نسبت داده شود. رشته‌های باکتری ترپونوما احتمالا پیش از مراودات میان قاره‌ای و همزمان با آن تغییر کرده و تحول ژنتیکی را باعث شده باشند.»

نتایج تحقیق جدید در نشریه «بیولوژی معاصر» به چاپ رسیده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روند صعودی مبتلایان به آسم در اروپا؛ نرخ ابتلا در کشورهای عضو اتحادیه چقدر است؟

مجسمه کریستوف کلمب در بالتیمور به دست معترضان آمریکایی تخریب شد

هفت نکته حیاتی و اساسی که باید در مورد «بیماری‌های مقاربتی» بدانیم