Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجسمه کریستوف کلمب در بالتیمور به دست معترضان آمریکایی تخریب شد

مجسمه کریستوف کلمب در بالتیمور به دست معترضان آمریکایی تخریب شد
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تخریب مجسمه کریستوف کلمب تنها یک روز پس از انجام شد که دونالد ترامپ نطق آتشینی را بر ضد جنبش اعتراض به نابرابری‌های نژادی، در جریان مراسم روز استقلال ایالات متحده ایراد کرد.

آگهی

معترضان آمریکایی در تازه‌ترین اقدام برای تخریب بناها و نماد‌های دوران برده‌داری شنبه‌شب مجسمه کریستوف کلمب را در شهر بالتیمور واقع در سواحل شرقی ایالات متحده پایین آورده و منهدم کردند.

تصاویر منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی تظاهرکنندگان به سیاست‌های تبعیض نژادی در ایالات متحده را نشان می‌دهد که در ادامه موج حملات به نماد‌های دوران استعماری ایالات متحده، این‌بار مجسمه مشهور دریانورد جنوایی را در بالتیمور با طناب به زیر کشیده و تکه تکه می‌کنند.

کریستوف کلمب که از وی به عنوان کاشف قاره آمریکا نام برده می‌شود از دید برخی شهروندان آمریکایی به عنوان نماد ورود اروپایی‌ها و فتح سرزمینی که متعلق به آنها نیست، شناخته می‌شود.

شمار زیادی از نمادها و نیز مجسمه‌های شخصیت‌های منتسب به تاریخ برده‌داری و مروجان دیدگاه‌های نژادپرستانه، پیش از این در پی اوج‌گیری جنبش مقابله با نابرابری‌های نژادی موسوم به «جان سیاه‌پوستان ارزش دارد» در شهرهای مختلف آمریکا و نیز دیگر نقاط جهان تخریب شده یا به زیر کشیده شدند.

جرقه این جنبش روز بیست و پنجم ماه مه گذشته پس از مرگ جورج فلوید، جوان سیاه‌پوست آمریکایی-آفریقایی زده شد که پس از دستگیری در شهر مینیاپولیس به دلیل خشونت ماموران پلیس جان خود را از دست داد.

تخریب مجسمه کریستوف کلمب تنها یک روز پس از نطق آتشین دونالد ترامپ بر ضد جنبش اعتراض به نابرابری‌های نژادی، در جریان مراسم روز استقلال ایالات متحده صورت گرفته است.

آقای ترامپ در این مراسم کارزار مبارزه با نماد‌های نژادپرستی را «کمپینی بی‌رحمانه» از سوی دشمنان سیاسی خود برای پاک کردن تاریخ و مخدوش کردن چهره قهرمانان ملی آمریکا قلمداد کرد.

وی در بخشی دیگر از سخنانش از کریستف کلمب نام برد و یادآور شد: «ما همگی برای تحقق رویای آمریکایی مبارزه می‌کنیم و از سبک زندگی آمریکایی که در سال ۱۴۹۲ با کشف قاره آمریکا بدست کریستوف کلمب رواج یافت، دفاع و حراست خواهیم کرد»

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بارها معترضان به سیاست‌های تبعیض نژادی و برخورد خشونت‌آمیز با اقلیت‌ها را اوباش و برهم‌زنندگان نظم عمومی توصیف کرده و از جریان‌های افراطی چپ‌گرا، مارکسیست‌ها، آنارشیست‌ها، آشوبگران و غارتگران به عنوان سازمان دهندگان اصلی جنبش اعتراضی اخیر در ایالات متحده نام برده است.

دونالد ترامپ در سخنان جمعه شب خود تاکید کرده بود که عاملان ناآرامی و آشوب در شهرهای آمریکا و نیز تخریب کنندگان نمادهای ملی در صدد نابود کردن تاریخ این کشور هستند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین از نیروهای پلیس خواسته است که حمله کنندگان به بناهای تاریخی را دستگیر و تحت پیگرد قضایی قرار دهند.

مجسمه کریستوف کلمب پیش از این در شهرهای بوستون، میامی، ریچموند در ایالت ویرجینیا و شهر کمدن واقع در ایالت نیوجرسی مورد حمله واقع شده یا از سطح شهر برداشته شده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فمینیست‌های مکزیک تندیس زن مبارز را به جای مجسمه کریستف کلمب گذاشتند

ملوانان ایتالیایی ۱۵۰ سال زودتر از کریستف کلمب از وجود قاره آمریکا اطلاع داشتند

آیا کریستوف کلمب بیماری مقاربتی سیفلیس را به اروپا آورد؟