جو بایدن در پیام روز استقلال آمریکا خواستار برقراری عدالت نژادی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جو بایدن در پیام روز استقلال آمریکا خواستار برقراری عدالت نژادی شد
کپی رایت  AP Photo

جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت ۴ ژوئیه (۱۴ تیر) روز استقلال آمریکا، خواستار ریشه‌کنی نژادپرستی سیستماتیک در ایالات متحده شد.

معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا در این پیام ویدئویی که روی تصاویری از صحنه‌های تظاهرات و مبارزات برای حقوق مدنی در گذشته و حال آمریکا پخش می‌شد، به «تاریخچه زشت نژادپرستی» در آمریکا پرداخت.

آقای بایدن با اشاره به ترور مارتین لوتر کینگ و قتل جورج فلوید به دست پلیس ایالت مینه‌سوتا گفت: «اکنون زمان آن رسیده است تا به آنان که به حاشیه رانده شده‌اند، به سرکوب شدگان و به منزویان، سهم‌شان از رویای آمریکایی را اعطا کنیم. اکنون این شانس را داریم که ریشه‌های نژادپرستی سیستماتیک در این کشور را از جا برکنیم.»

جو بایدن همچنین با اشاره به اصل برابری تمامی انسان‌ها در اعلامیه استقلال آمریکا گفت که این اعلامیه تمامی مردم را به سمت عدالت فرا می‌خواند.

آقای بایدن در پیام ویدئویی جدید به اظهارات دونالد ترامپ به مناسبت روز استقلال اشاره‌ای نداشت.

دونالد ترامپ در سخنرانی خود به مناسبت روز استقلال که در برابر کوه راشمور واقع در پارک ملی ایالت داکوتای جنوبی برگزار شد، تخریب و انهدام مجسمه‌ها و نماد‌های تاریخی را در جریان ناآرامی‌های اخیر به باد انتقاد گرفت و هشدار داد: «ملت ما شاهد کارزار بی‌رحمانه‌ای برای پاک کردن تاریخ، بدنام کردن قهرمانان ملی و از بین بردن ارزش‌ها است.»

رئیس جمهور آمریکا در این سخنرانی نا‌آرامی‌های صورت گرفته در شهرهای کشورش را «بی نظمی خشونت‌آمیز» توصیف کرد و آن را نتیجه سال‌ها تلقین و القائات نادرست از سوی جریان‌‌های افراطی چپ‌گرا و نیز رویکرد جانبدارانه نهاد‌های آموزشی، رسانه‌ها، روزنامه‌نگاران و سایر نهاد‌های فرهنگی دانست.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید