Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

شعار «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» کف خیابان مشرف به برج ترامپ نقش بست

شعار «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» کف خیابان مشرف به برج ترامپ نقش بست
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهردار نیویورک اوایل ماه جاری میلادی به نوعی از این اقدام خبر داده و تاکید کرده بود که می‌خواهد به رئیس جمهوری آمریکا سه کلمه‌ای را که به گفته او «هرگز احترامی برایشان قائل نبوده» یادآوری کند.

آگهی

عبارت «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» که به شعار جنبش عدالتخواهانه و ضد تبعیض نژادی در جهان تبدیل شده، با حروف بزرگ و به رنگ زرد بر کف خیابان مشرف به برج دونالد ترامپ در شهر نیویورک نقش بست.

خیابان پنجم شهر نیویورک، شهری که از آن به عنوان قلمرو دمکرات‌ها نام برده می‌‌شود روز پنج‌شنبه شاهد حضور مسئولانی بود که برای نظارت بر عملیات کف‌نوشت پرمعنای شعار جنبش هوادار برابری‌های نژادی و نفع خشونت بر ضد اقلیت‌ها به این نقطه از شهر آمده بودند.

این اقدام با هدف جلب توجه دونالد ترامپ‌، رئیس جمهوری ایالات متحده صورت گرفته که از سوی مخالفان به تحقیر جنبش ضد نژادپرستی متهم شده است.

عملیاتی مشابه با این اقدام چندی پیش در اوایل ماه گذشته میلادی در واشنگتن انجام شد، شهری که مسئول دمکراتش نام خیابان منتهی به کاخ سفید را به «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» تغییر داد و زمینه نقش بستن شعار «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» را بر کف خیابان شانزدهم واشنگتن فراهم کرد.

شش هفته پس از مرگ جرج فلوید، جوان سیاه‌پوستی که پس از دستگیری در شهر مینیاپولیس بر اثر تبعات ناشی از خشونت یک مامور پلیس جان باخت، اینک یکی از مشهورترین خیابان‌های نیویورک زیر نگاه جمع زیادی از عکاسان و دوربین‌های تلویزیونی به شعار معروف معترضان به سیاست‌های تبعیض‌آمیز بر ضد اقلیت‌های نژادی تزئین شده است.

در این مراسم چند تن از مسئولان شهری و به ویژه ال شارپتون، روحانی مسیحی و کنشگر سیاهپوست حقوق مدنی در آمریکا حضور داشتند. بیل دو بلازیو، شهردار نیویورک نیز در انتهای عملیات کف‌نگاری با چند حرکت قلم‌مو در این امر مشارکت کرد.

این عملیات با حضور نیروهای پلیس انجام شد؛ اما ماموران بدون گفتن کلمه‌ای تنها نظاره‌گر بودند.

Mark Lennihan/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
شهردار نیویورک در حال مشارکت در نقاشی شعار «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» بر کف خیایان مشرف به برج ترامپMark Lennihan/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

شهردار نیویورک اوایل ماه جاری میلادی به نوعی از این اقدام خبر داده و تاکید کرده بود که می‌خواهد به رئیس جمهوریِ جمهوری‌خواه، سه کلمه‌ای که به گفته او «هرگز احترامی برایشان قائل نبوده» را یادآوری کند.

دونالد ترامپ تا لحظه مخابره این خبر به اقدام هماهنگ صورت گرفته در نگارش شعار «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» بر کف خیابان مشرف به برج شخصی وی واکنشی نشان نداده اما ابتدای ماه ژوئیه با انتشار توییتی به نوعی از پلیس خواسته بود که اجازه نقش بستن آنچه وی از آن به عنوان «نماد نفرت پراکنی» یاد کرده بود را بر کف خیابان ندهد.

آقای رئیس جمهوری آنطور که منتقدان می‌گویند همچنان به جای بازشناسی و حل مشکل ریشه‌دار توسل به خشونت‌ نژادی در کشورش، به دنبال سرپوش گذاشتن به بحران و متهم کردن جریان‌های چپ‌گرا به سازماندهی اعتراض‌های جاری است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش شهردار آمریکایی خواستار برخورد کنگره با اقدامات «غیرقانونی» نیروهای فدرال شدند

جو بایدن در پیام روز استقلال آمریکا خواستار برقراری عدالت نژادی شد

جانسون به جای جکسون؛ ترامپ موقع مسخره کردن حواس‌پرتی بایدن دچار فراموشی شد