شش شهردار آمریکایی خواستار برخورد کنگره با اقدامات «غیرقانونی» نیروهای فدرال شدند

 برخورد نیروهای فدرال با معترضان در پورتلند
برخورد نیروهای فدرال با معترضان در پورتلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتقاد به عملکرد نیروهای ویژه فدرال در برخورد با معترضان به نابرابری‌های اجتماعی و نژادپرستی در شهرهای ایالات متحده آمریکا در حالی شدت گرفته که دونالد ترامپ همچنان بر استقرار بیشتر این نیروها در ایالت‌های مختلف برای خاموش کردن صدای اعتراض‌ها اصرار دارد.

آگهی

شهرداران شش شهر آمریکا از کنگره خواستند تا مانع اجرای تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای استقرار نیروهای فدرال در شهرهای آنها شود.

این شش شهردار که همگی دموکرات هستند اعتقاد دارند که اعزام نیروهای ویژه فدرال به شهرهای تحت ریاست آنها سبب افزایش تنش در اعتراضات جاری بر ضد نژادپرستی و برخوردهای خشونت‌آمیز با اقلیت‌ سیاه پوست در این کشور می‌شود.

این درخواست در روزی مطرح شد که دادستان ایالت اورِگِن از دستگیری ۲۲ نفر در ارتباط با وقایع و درگیری‌های اخیر در شهر پورتلند خبر داد. افراد دستگیر شده به درگیری با نیروهای پلیس فدرال و محلی در ساختمان دادگستری در شهر پورلتند متهم شده‌اند.

خبر دستگیری این افراد در حالی منتشر شد که به تازگی انتقاد‌های زیادی نسبت به نحوه برخورد نیروهای ویژه فدرال با معترضان در شهرهای مختلف آمریکا مطرح شده است.

دستگیری و حمل معترضان با خودروهای بدون نشان و شلیک در پورتلند، از شهرهای ایالت اورِگِن و نیز شلیک گاز اشک آور به سوی کنشگران و فعالان اجتماعی و نیز شهردار این شهر به صورت گسترده در رسانه‌های ایالات متحده بازتاب پیدا کرده است.

Marcio Jose Sanchez/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
شلیک گاز اشک‌آور به سوی معترضان در پورتلندMarcio Jose Sanchez/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.

شهرداران دموکرات پورتلند، شیکاگو، سیاتل، البوکرکی (ایالت نیومکزیکو)، کانزاس سیتی و واشنگتن روز دوشنبه در نامه‌ای به رهبران دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در سنا و مجلس نمایندگان خواهان تصویب قانونی در کنگره برای جلوگیری از استقرار بیشتر نیروهای فدرال و نظارت بر رویکرد «غیرقانونی» این نیروها شدند.

این در حالیست که وزارت دادگستری آمریکا هفته گذشته اعلام کرده بود که تحقیقاتی را در خصوص استفاده از نیروهای فدرال بر ضد تظاهرکنندگان در پورتلند آغاز خواهد کرد.

انتقاد به عملکرد نیروهای ویژه فدرال در برخورد با معترضان به نابرابری‌های اجتماعی و نژادپرستی در شهرهای ایالات متحده آمریکا در حالی شدت گرفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده همچنان بر استقرار بیشتر این نیروها در ایالت‌های مختلف برای خاموش کردن صدای اعتراض‌ها اصرار دارد.

رئیس جمهوری آمریکا برای توجیه فرمان خود مبنی بر استقرار نیروهای فدرال در شهرهای آشوب زده، گسترش دامنه ناآرامی‌ها و برخی اقدامات تخریبی از سوی معترضان از جمله منهدم کردن مجسمه‌ها و بناهای تاریخی را به عنوان دلیل یا بهانه مطرح کرده است.

ویلیام بار، وزیر دادگستری قرار است در نشست روز سه شنبه کمیسیون امور قضایی در مجلس نمایندگان که تحت کنترل دموکرات‌ها است حضور یابد و توضیحاتی در خصوص این استدلال ارائه کند.

تظاهرات بر ضد نژاد پرستی و برخورد خشونت آمیز با اقلیت سیاه پوست در آمریکا پس از مرگ جرج فلوید، یک شهروند سیاه پوست در شهر مینیاپولیس آغاز شد. هواداران این جنبش اعتراضی که دامنه آن از مرزهای ایالات متحده نیز فراتر رفته همچنان در برخی شهرها دست به تظاهرات زده و با نیروهای امنیتی درگیر می‌شوند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ تهدید کرد به شهرهای با مدیریت دموکرات‌ها نیروی فدرال می‌فرستد

شعار «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» کف خیابان مشرف به برج ترامپ نقش بست

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت