Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

هنگ کنگ قرارداد استرداد شهروندان با فرانسه و آلمان را تعلیق کرد

مراسم پرچم در اول ژوئیه سال 2020 به مناسبت سالگرد تحویل هنگ کنگ به چین
مراسم پرچم در اول ژوئیه سال 2020 به مناسبت سالگرد تحویل هنگ کنگ به چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش از این دو کشور اروپایی فرانسه و آلمان در اعتراض به آنچه که «پسرفت آزادی‌ها در هنگ کنگ» می‌نامیدند، قرارداد استردادشان با هنگ کنگ را لغو کرده بودند

آگهی

دولت محلی هنگ کنگ روز چهارشنبه اعلام کرد که قراردادهای استرداد شهروندان با دو کشور اروپایی فرانسه و آلمان را به حالت تعلیق درمی‌آورد.

پیش از این دو کشور اروپایی فرانسه و آلمان در اعتراض به آنچه که «پسرفت آزادی‌ها در هنگ کنگ» می‌نامیدند، قرارداد استرداد شهروندان با هنگ کنگ را لغو کرده بودند.

دولت محلی هنگ کنگ در بیانیه روز چهارشنبه خود برای اعلام تعلیق قراردادهای استرداد شهروندان با دو کشور اروپایی فرانسه و آلمان نوشت: «متأسف هستیم که دو کشور فرانسه و آلمان همکاری‌های حقوقی‌شان را سیاسی کردند.»

وزارت خارجه فرانسه اوائل ماه اوت اعلام كرده بود كه این کشور با توجه به «آخرین تحولات جدید» در مستعمره سابق بریتانیا، قرارداد استرداد شهروندان میان پاریس و منطقه نیمه‌مستقل هنگ کنگ که در تاریخ چهارم می ۲۰۱۷ امضا شده است را لغو می‌کند.

غربی‌ها و رد قانون امنیت ملی

وزارت خارجه آلمان نیز چند روز پیش با انتشار بیانیه‌ای موضع مشابهی با استناد به «اتفاقات اخیر» در این منطقه گرفته بود.

آلمان این موضع را در پی اعلام تعویق انتخابات پارلمانی در هنگ کنگ که از سوی رئیس اجرایی دولت محلی هنگ کنگ اعلام شده، گرفته است. این تصمیم دولت آلمان، واکنش چین را به همراه داشت. سفارت چین در آلمان اقدام این کشور را در تعلیق قرارداد استرداد شهروندان محکوم کرد.

پیش از فرانسه و آلمان، کشورهای غربی زیادی مانند کانادا، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند در واکنش به «قانون امنیت ملی جدید چین در هنگ کنگ» که از ۳۰ ژوئن در این منطقه نیمه‌مستقل به اجرا در آمده است، اقدام‌های مشابهی را انجام داده‌اند.

قانون امنیتی جدید چین در هنگ کنگ به مقام‌های چینی اختیارهای گسترده‌ای را درباره حضورشان در این منطقه می‌دهد؛ این قانون موضوع‌های «براندازی، جدایی طلبی، تروریسم و همکاری با قدرت‌های خارجی» در هنگ کنگ را نشانه می‌گیرد.

این قانون در پی اعتراض‌های گسترده علیه نفوذ چین در این منطقه از سال ۲۰۱۹ تصویب شده است.

منتقدان این قانون از آنچه که کاهش بی‌سابقه آزادی‌ها در مستعمره سابق بریتانیا پس از بازگشتش به چین عنوان می‌کنند، نگران هستند.

آمریکا نیز هم‌زمان با اعلام موضع و اقدامی مشابه برخی کشورهای اروپایی، تحریم هایی را علیه مقام های هنگ کنگ اعمال کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در روز ملی چین پلیس هنگ کنگ ۶۰ تظاهرکننده دموکراسی خواه را بازداشت کرد

اعلام جزئیات قانون جدید چین؛ پکن در هنگ کنگ آژانس امنیتی باز می‌کند

هنگ کنگی‌های معترض به لایحه سرود ملی چین، یک مرکز خرید را اشغال کردند