هشدار مجدد چین به دولت کانادا درباره هنگ کنگ؛ «مقابله به مثل می‌کنیم»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
هشدار مجدد چین به دولت کانادا درباره هنگ کنگ؛ «مقابله به مثل می‌کنیم»
Copyright  AFP

پکن برای بار دوم در دو هفته اخیر به کانادا هشدار داد.

ژائو لیجان، سخنگوی وزارت خارجه چین دوشنبه در نشست خبری اعلام کرد که کشورش حق خود می داند که در صورت لغو توافق تجاری کانادا با چین،‌ به اوتاوا واکنش نشان دهد.

جاستین ترودو،‌ نخست وزیر کانادا پیشتر اعلام کرده بود که در صورت اجرا شدن قانون امنیت ملی چین در هنگ کنگ پیمان های تجاری با چین را به حالت تعلیق در می آورد.

هفته گذشته هم اوتاوا در واکنش به برقراری قانون امنیت ملی در هنگ کنگ، پیمان استرداد مظنونان بین کانادا و هنگ کنگ را لغو کرده بود که باعث خشم دولت چین شد.

سفارت چین در اوتاوا در بیانیه ای ضمن انتقاد از اظهارات نخست وزیر کانادا در مورد قانون جدید هنگ کنگ اعلام کرده بود که رهبران کانادا حق اظهارنظر در مورد مسایل داخلی چین را ندارند و تاکید کرده بود که کانادا و برخی از دیگر کشورهای غربی به بهانه حقوق بشر در مسائل داخلی چین دخالت می کنند.

برخی کشورهای دیگر نیز به تصویب این قانون واکنش نشان داده‌اند. مجلس نمایندگان آمریکا قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن بانک‌هایی که با مقامات چینی رابطه داشته باشند جریمه می‌شوند.

شورای اروپا یکی از سه نهاد مهم اتحادیه اروپا اعلام کرد که از تصویب قانون امنیتی در هنگ کنگ ناخشنود است.

قانون امنیتی مورد نظر پکن در هنگ کنگ سه شنبه گذشته به تصویب رسید و با واکنش های بین المللی مواجه شد. نهادهای حقوق بشری این قانون ناقض حقوق اولیه شهروندان و خصوصا معترضان هنگ کنگی می دانند.