قانون امنیتی هنگ‌کنگ؛ اتحادیه اروپا اقداماتی را علیه چین در دست بررسی دارد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: «امروز توافق کردیم که برای حمایت از خودمختاری هنگ‌کنگ و جامعه مدنی آن، واکنش هماهنگ اتحادیه اروپا را سازماندهی کنیم.»

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید این اتحادیه در واکنش به اجرای قانون امنیتی جدید چین در هنگ کنگ، اقداماتی را در دست بررسی دارد.

سخنان روز دوشنبه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی بیان می‌شود که به گفته دیپلمات‌های ارشد اروپایی این اقدامات شامل وضع تحریم اقتصادی نخواهد شد. اتحادیه اروپا پیش از این از تصمیم چین برای اجرای قانون امنیتی جدید در هنگ کنگ انتقاد کرده بود.

اورزوولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا ماه گذشته نسبت به «پیامدهای بسیار منفی» برای چین به دلیل اجرای قانون امنیتی جدید در هنگ کنگ هشدار داده بود. با این حال جوزپ بورل روز دوشنبه پس از دیدار با وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل اشاره‌ای به احتمال وضع تحریم اقتصادی علیه چین نکرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «ما امروز توافق کردیم که برای حمایت از خودمختاری هنگ کنگ و جامعه مدنی آن، واکنش هماهنگ اتحادیه اروپا را سازماندهی کنیم.»

به گفته جوزپ بورل واکنش اتحادیه اروپا هم شامل تدابیری در سطح این اتحادیه و هم در سطح کشورهای عضو خواهد شد. وی افزود که وزرای خارجه اتحادیه اروپا در مورد گسترش تحریم‌های موجود برای صدور «فناوری‌های حساس» به هنگ کنگ گفتگو کرده‌اند.

بنا به اعلام مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیگر واکنش‌های احتمالی این اتحادیه شامل بازنگری در توافق با مقامات هنگ کنگ در مورد استردادها، بازبینی در توصیه برای سفر به هنگ کنگ، افزایش بورس تحصیلی دانشجویان اهل هنگ کنگ و صدور ویزاهای بیشتر برای ساکنان هنگ کنگ می‌شود.

قانون امنیتی جدید در هنگ کنگ، آزادی‌های فعلی در این منطقه برای انتقاد از پکن و اعتراض به سیاست‌های دولت چین را به شدت محدود می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهره رسانه‌ای حامی جنبش دموکراسی‌خواهی در هنگ کنگ بازداشت شد

هشدار مجدد چین به دولت کانادا درباره هنگ کنگ؛ «مقابله به مثل می‌کنیم»

کنگره چین بازنگری در لایحه جنجالی امنیت ملی هنگ کنگ را آغاز کرد