کانادا درباره ادعای «اذیت و آزار» در دفتر نماینده ملکه تحقیق می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نخست‌وزیر و فرماندار کل کانادا
نخست‌وزیر و فرماندار کل کانادا   -  Copyright  AP Photo

دولت جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا پنجشنبه شب اعلام کرد که در مورد ادعاهای مطرح شده مبنی بر «اذیت و آزار» کارکنان دفتر ژولی پایت، فرماندار کل این کشور تحقیق خواهد شد.

ژولی پایت، نماینده الیزابت دوم، ملکه بریتانیا در کانادا است. الیزابت دوم تنها ملکه و شخص اول حکومت بریتانیا نیست؛ او ملکه و شخص اول حکومت کشورها و قلمروهای مشترک المنافع از جمله کانادا نیز محسوب می شود. فرماندار کل کانادا از سوی الیزابت دوم اما بنا به پیشنهاد نخست وزیر این کشور منصوب می شود.

تصمیم دولت جاستین ترودو برای تحقیق در مورد ادعای «اذیت و آزار روانی» علیه ژولی پایت به دنبال انتشار ادعاهای کارکنان دفتر او اتخاذ شده است. اعضای دفتر فرماندار کل کانادا از «فضایی مسموم» در محیط کار خود سخن گفته بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP photo
فرماندار کل کاناداAP photo

مقامات کانادا اعلام کرده اند که تحقیق درباره «اذیت و آزار» در دفتر فرماندار کل این کشور به صورت «مستقل و بی طرفانه» انجام خواهد شد و دغدغه های کارکنان فعلی و سابق دفتر فرماندار کل بررسی خواهد شد.

شبکه «سی بی سی» در کانادا روز سه شنبه گزارشی از ادعاهای کارکنان دفتر ژولی پایت منتشر کرده بود. در این گزارش فرماندار کل کانادا به «اذیت و آزار» و «خشونت کلامی» متهم شده بود.

دفتر ژولی پایت در واکنش به گزارش شبکه «سی بی سی» ادعاهای مطرح شده را «خلاف واقعیت» خواند. دفتر فرماندار کل کانادا همچنین تاکید کرده که تاکنون هیچگونه شکایتی علیه ژولی پایت به دلیل «اذیت و آزار» مطرح نشده است.

ژولی پایت که سابقه فضانوردی دارد در سال ۲۰۱۷ میلادی به عنوان نماینده ملکه الیزابت دوم در کانادا منصوب شد. سلطنت الیزابت دوم، ۹۴ ساله، بر کانادا جنبه تشریفاتی دارد.

فرماندار کل کانادا اغلب برای دوره ای پنج ساله انتخاب می شود.