Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گاردین؛ کانادا به کنشگر عربستانی نزدیک به خاشقجی: جانت در خطر است

کنسولگری عربستان در استانبول
کنسولگری عربستان در استانبول Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از مخالفان حکومت عربستان سعودی که در تبعید در کانادا زندگی می‌کند می‌گوید که اخیرا مقام‌های کانادایی هشدار داده‌اند که وی هدف احتمالی پادشاهی سعودی است و برای محافظت از خود نیاز به اقدام‌های احتیاطی دارد.

آگهی

یکی از مخالفان حکومت عربستان سعودی که در تبعید در کانادا زندگی می‌کند ادعا می کند که اخیرا مقام‌های کانادایی به وی هشدار داده‌اند که هدف احتمالی پادشاهی سعودی است و برای محافظت از خود نیاز به اقدام‌های احتیاطی دارد.

عمر عبدالعزیز، کنشگر ۲۹ ساله که با جمال خاشقجی ارتباط نزدیکی داشت به روزنامه بریتانیایی گاردین گفت که معتقد است جانش در معرض خطر است و کانادایی‌ها اطلاعات معتبری درباره یک برنامه احتمالی برای ضربه به او دارند.

این کنشگر و وبلاگ‌نویس همچنین در حساب توئیتری خود که نزدیک به نیم میلیون نفر آن را فالو [دنبال] می‌کنند با انتشار ویدئویی به طور واضح و علنی درباره مبارزه‌اش علیه تبلیغات حکومت سعودی و استفاده آن‌ها از ترول‌های اینترنتی در توئیتر صحبت کرده است.

محققانی که در دانشگاه تورنتو استفاده از نرم‌افزارهای جاسوسی را ردیابی می‌کنند در سال ۲۰۱۸ به عبدالعزیز گفته بودند، معتقدند تلفن وی از سوی شبکه‌ای مرتبط با عربستان سعودی هک شده است. در آن زمان، عبدالعزیز به‌طور مرتب با جمال خاشقجی در ارتباط بود.

جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد دولت عربستان سعودی در اکتبر سال ۲۰۱۸ و هنگامی که برای دریافت مدارکش به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رفته بود، توسط افرادی نزدیک به پادشاهی سعودی کشته شد.

پس از مطرح شدن ادعای هک تلفن همراه این تبعیدی، چندین عضو خانواده و دوستانش در عربستان بازداشت شدند.

روزنامه گاردین نوشت با وجود اینکه عبدالعزیز سال‌ها با آگاهی از این موضوع زندگی می‌کند که یکی از ده‌ها مخالفی است که در تیررس اقدام‌های ولیعهد عربستان قرار دارد اما وی اینبارمی‌گوید که هشدار اخیر نشان دهنده وجود تهدیدی معتبر است.

این کنشگر سیاسی به روزنامه گاردین گفت که نمی‌داند که آیا هدف ترور است یا آدم‌ربایی.

وی تاکید کرد که نخستین بار است که وی به‌طور مستقیم توسط پلیس فدرال کانادا فراخوانده شده است.

فکر می‌کنم دارم کار موثری انجام می‌دهم. می‌دانید اگر شما کاری نکنید که باعث آزار محمد بن سلمان نشود به این معنی است که خیلی خوب فعالیت نمی‌کنید
عمر عبدالعزیز
کنشگر تبعیدی عربستانی

وی به ماجرای حضورش در اداره پلیس اشاره کرد و گفت که آن‌ها از من پرسیدند که درباره این موضوع چه فکر می‌کنم و من جواب دادم که خوشحالم.

عبدالعزیز افزود: «فکر می‌کنم دارم کار موثری انجام می‌دهم. می‌دانید اگر شما کاری نکنید که باعث آزار محمد بن سلمان نشود به این معنی است که خیلی خوب فعالیت نمی‌کنید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه بررسی به پرونده قتل خاشقجی در ترکیه از سر گرفته شد

کانادا درباره ادعای «اذیت و آزار» در دفتر نماینده ملکه تحقیق می‌کند

پارلمان اروپا خواستار آزادی وبلاگ نویس عربستانی شد