حمایت از حقوق مسافران؛ کمیسیون اروپا از ایتالیا و یونان توضیح خواست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمایت از حقوق مسافران؛ کمیسیون اروپا از ایتالیا و یونان توضیح خواست
کپی رایت  AP Photo

فروش بلیط،‌ لغو پرواز و پس ندادن پول مسافران راهبرد جدید برخی ایرلاین‌‌ها در دوران محدودیت‌های کرونایی است که نهاد اجرایی اتحادیه اروپا را به واکنش واداشته است.

رویکرد منفعت‌طلبانه برخی شرکت‌های هوایی در فراهم کردن امکان خرید بلیط و سپس لغو پروازها در دوران اعمال محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری همه‌گیر کووید۱۹ که با هدف جذب نقدینگی برای تامین هزینه‌ها صورت می‌گیرد،‌ علاوه بر اعتراض مسافران،‌ صدای کمیسیون اروپا را نیز درآورد.

کمیسیون اروپا برای دفاع از حقوق مسافران، مقامات دو کشور ایتالیا و یونان را در ارتباط با تخلفات صورت گرفته در این زمینه مورد بازخواست قرار داده است.

شرکت‌های هواپیمایی در ایتالیا و یونان در اقدامی که نزد برخی ایرلاین‌های دیگر کشورهای اروپایی نیز مشاهده شده، پول بلیط‌ پرواز‌های لغو شده به دلیل محدودیت‌های ناشی از بحران کرونا را به مسافران پس نمی‌دهند و تنها یک بن خرید به ازای مبلغ بلیط در اختیار آنها می‌گذارند.

استفان دو کِرسماکر، سخنگوی کمیسیون اروپا در این خصوص تصریح می‌کند: «چنین اقدامی مغایر با قوانین مرتبط با حقوق مسافران است که در آن به وضوح بر اختیار مسافران جهت برخوداری از حق انتخاب تاکید شده است.»

بر اساس روند پیگیری تخلف که در قوانین اتحادیه اروپا پیش‌بینی شده، آتن و رم دو ماه فرصت دارند تا توضیحات خود را در خصوص رویه اداری آغاز شده توسط کمیسیون اروپا برای پی‌گیری این ماجرا ارائه کنند. پاسخ دولتمردان ایتالیا و یونان در واقع نخستین مرحله از این فرایند محسوب می‌شود.

کمیسیون اروپا پیش‌تر با ارسال نامه‌هایی مشابه به شرکت‌های مجری تورهای مسافرتی در ده کشور عضو از جمله فرانسه، پرتغال و لهستان نسبت به تخطی از قوانین اتحادیه هشدار داده بود.

دفتر اروپایی اتحادیه‌های حامی حقوق مصرف کنندگان در اروپا از این تصمیم بروکسل استقبال کرده و یادآور شده که پیگیر پاسخ مقامات دو کشور ایتالیا و یونان در این خصوص است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید