Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شمارش معکوس برای بازگشایی مرزهای اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور عضو فهرست سبز کدامند؟

People wait in line at the check in at Rome's Fiumicino airport
People wait in line at the check in at Rome's Fiumicino airport Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نام ایران و افغانستان در فهرست سبز اتحادیه اروپا وجود ندارد ولی تایلند، مراکش، تونس، الجزایر، صربستان، مونته‌نگرو، گرجستان و روآندا در آن حضور دارند.

آگهی

فرودگاه‌های اروپا همزمان با تلاش دولت‌ها برای کاهش سطح ممنوعیت سفر، برای استقبال از مسافران خارجی آماده می‌شوند.

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا اواخر هفته پیش فهرستی اولیه از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تهیه کردند که اجازه ورود به مسافران خارجی از ابتدای ژوئیه بر پایه آن صادر می‌شود. این فهرست در جریان بحث و بررسی‌ها تاکنون به پانزده کشور محدود شده است.

در این فهرست نام کشورهایی همچون استرالیا، کانادا، ژاپن، نیوزیلند، کره جنوبی و اوروگوئه به چشم می‌خورد. کشورهایی که مقام‌های اروپایی تاکید دارند که نام آن‌ها را بر اساس سطح پایین شمار روزانه مبتلایان جدید به بیماری کووید-۱۹ انتخاب کرده‌اند.

نام ایران و افغانستان در فهرست سبز اتحادیه اروپا وجود ندارد ولی تایلند، مراکش، تونس، الجزایر، صربستان، مونته‌نگرو، گرجستان و روآندا در آن حضور دارند.

البته نام چین نیز به طور مشروط در این فهرست جای گرفته و اتباع این کشور در صورت اقدام متقابل دولت چین در بازگشایی مرزهای خود به روی اروپا، اجازه سفر به این اتحادیه را خواهند داشت.

در مقابل نام کشورهایی همانند آمریکا، برزیل، روسیه و قطر که همچنان با شیوع شتابان ویروس کرونا مواجه هستند، در فهرست قرمز اروپا قرار گرفته است. با این حال، اتحادیه اروپا اعلام کرده که هر دو هفته یکبار فهرست سبز کشورهایی را که مرز اتحادیه به روی آنها باز خواهد شد، به روزرسانی می‌کند.

در همین حال، آرانچا گونزالس لایا، وزیر خارجه اسپانیا روز دوشنبه اعلام کرد، فهرست نهایی اتحادیه اروپا که شامل ۱۵ کشور است، به زودی به طوری رسمی اعلام می‌شود و اتباع آنها از روز چهارشنبه(۱ ژوئن) اجازه ورود به این اتحادیه را خواهند داشت. او تاکید کرد که به روزرسانی این فهرست بر اساس شواهد تازه و مستندات آماری قابل دفاع که نشان دهنده مهار شیوع این ویروس باشد، انجام می‌شود چرا که کشورها باید ضمن تقویت روابط صادقانه و دوستانه خود با یکدیگر، حس مسئولیت‌پذیری بالایی نیز نسیت به یکدیگر داشته باشند.

البته وزیر خارجه اسپانیا خاطرنشان کرد که کشورش مرزهای خود را با پرتغال با وجود ادامه شیوع ویروس کرونا در این کشور، به طور کامل بازگشایی خواهد کرد.

در میان کشورهایی که در فهرست سبز اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند، نام مراکش بحث‌برانگیز شده، چرا که دولت این کشور مطابق برنامه پیشین خود قصدی برای بازگشایی مرزهای خود تا پیش از ۱۰ ژوئیه ندارد.

با آغاز فصل تابستان، باز شدن مرزهای اروپا برای رونق صنعت گردشگری و کاهش رکود اقتصادی ناشی از همه‌گیر شدن ویروس کرونا برای دولت‌های اروپایی حائز اهمیت است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام فهرست جدید کشورهایی که ورود مسافران آن‌ها به اتحادیه اروپا مجاز است

حمایت از حقوق مسافران؛ کمیسیون اروپا از ایتالیا و یونان توضیح خواست

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند