Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ: کسی درباره حمله کذایی به نیروهایمان در افغانستان به من اطلاعی نداده است

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز درباره قتل نظامیان آمریکایی با تحریک روسیه در افغانستان، آن را تکذیب کرد و گفت که کسی به او درباره این ادعا اطلاعی نداده است.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به گزارش اخیر روزنامه نیویورک تایمز درباره قتل نظامیان آمریکایی با تحریک روسیه در افغانستان، آن را تکذیب کرد و گفت که کسی به او درباره این ادعا اطلاعی نداده است.

نیویورک تایمز آمریکا دو روز پیش در گزارشی ادعا کرد که تحقیقات مقامات اطلاعاتی ایالات متحده حاکی از آن است که یک واحد اطلاعاتی نظامی روسیه، در خلال مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ ۲۰ سالۀ افغانستان، بطور مخفیانه به شبه‌نظامیان مرتبط با طالبان پول داده تا نیروهای ائتلاف بین‌المللی حاضر در افغانستان از جمله سربازان آمریکایی را بکشند.

نیویورک تایمز نوشته است که گزارش این تحقیقات در اختیار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا قرار گرفته و شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز این موضوع را در نشستی در ماه مارس به بحث گذاشته است.

«کسی به من، مایک پنس، معاونم یا مارک میدوز، رئیس کارکنان کاخ سفید درباره حمله کذایی به نیروی ما در افغانستان از سوی روسیه اطلاعی نداده است.
دونالد ترامپ
رئیس جمهوری آمریکا

با این حال آقای ترامپ در نخستین واکنش به این گزارش که تکذیب روسیه و طالبان را نیز در پی داشت، گفت: «کسی به من، مایک پنس، معاونم یا مارک میدوز، رئیس کارکنان کاخ سفید درباره حمله کذایی به نیروی ما در افغانستان از سوی روسیه اطلاعی نداده است.»

وی با حمله به روزنامه نیویورک تایمز، مطلب این رسانه را «خبر جعلی» توصیف کرد و گفت که حملات زیادی به نیروهای آمریکایی در افغانستان صورت نگرفته است.

وی در این رشته توئیت نوشت که هیچ کسی به اندازه دولتش نسبت به روسیه سختگیری نکرده است.

وی با طعنه به جو بایدن و باراک اوباما که او را فاسد توصیف کرد، گفت که روسیه «با وجود این دو نفر [در دولت قبل] از در اختیار گرفتن قسمت‌های مهم از اوکراین خوش بود.»

جو بایدن، نامزد رقیب ترامپ در انتخابات سوم نوامبر آمریکا، روز گذشته در واکنش به گزارش نیویورک تایمز گفته بود که چنانچه این گزارش درست باشد، آنگاه آن را باید «افشاگری واقعاً تکان دهنده‌ای» درباره رئیس جمهوری آمریکا و شکست او در محافظت از نیروهای آمریکایی حاضر در افغانستان، همچنین شکست او در ایستادگی در برابر روسیه دانست.

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا دقایقی بعد از انتشار دو توئیت درباره این گزارش، در توئیت سوم خود نیز خواستار مشخص شدن «منبع ناشناس» نیویورک تایمز شد اما در عین حال نوشت که احتمالا چنین فردی اصلا وجود ندارد.

از سوی دیگر کیلی مک انینی، سخنگوی کاخ سفید نیز در بیانیه‌ای این گزارش را تکذیب کرده و گفته بود: «ایالات متحده روزانه هزاران گزارش اطلاعاتی دریافت می‌کند و آن‌ها را مورد ارزیابی دقیق قرار می‌دهد.» وی در عین حال اضافه کرده بود که نه رئیس جمهوری آمریکا و نه معاون او از گزارشی در این زمینه اطلاع نداشتند.

روز گذشته نیز روسیه و طالبان این گزارش را تکذیب و آن را «خبر جعلی» عنوان کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هلال احمر افغانستان: با افزایش مبتلایان کرونا کشور در آستانه فاجعه است

نیویورک تایمز: روسیه به طالبان پول داده تا سربازان آمریکایی را بکشند

بایدن پس از اشتباه گرفتن زلنسکی با پوتین: مصمم به ادامه رقابت هستم و ترامپ را شکست خواهم داد