هلال احمر افغانستان: با افزایش مبتلایان کرونا کشور در آستانه فاجعه است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
هلال احمر افغانستان: با افزایش مبتلایان کرونا کشور در آستانه فاجعه است
Copyright  Rahmat Gul/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

سازمان هلال احمر افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که با رشد شمار بیماران کووید۱۹ در این کشور و تضیعف هر چه بیشتر نظام درمانی، افغانستان در آستانهٔ فاجعه است.

در بیانیهٔ روز سه‌شنبهٔ هلال احمر این کشور آمده است: «با فشار فلج‌کننده‌ای که بیماری کووید۱۹ به افغانستان به‌عنوان یکی از ده کشور آسیب‌پذیر جهان وارد کرده، این کشور در آستانهٔ یک فاجعۀ بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی است.»

براساس آمار دولتی، در افغانستان تا کنون ۳۴ هزار و ۷۴۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا در کنار ۱۰۶۲ مورد فوت در اثر بیماری کووید۱۹ به ثبت رسیده است.

بیانیهٔ سازمان هلال احمر همچنین تصریح می‌کند: ‌«انتظار می‌رود آمار واقعی مبتلایان و قربانیان این بیماری در افغانستان بسیار بیشتر باشد، این تلفات به ‌سبب محدودیت تست کرونا و ضعف نظام بهداشتی کمتر از میزان واقعی گزارش می‌شود.»

نیلاب مبارز، رئیس کل هلال احمر افغانستان نیز اعلام کرد که «کمبود شدید لوازم بهداشتی» و «دشواریِ دسترسی به مناطق دوردست این کشور» کار مقابله با این بیماری همه‌گیر را دشوار کرده است.

مسئولان هلال احمر افغانستان که پیش‌بینی می‌کنند در هفته‌های پیش‌رو شیوع بیماری کووید‌۱۹ بیش‌ از پیش شود، با همکاری داوطلبان بر تعداد گروه‌های امداد سیّار خود افزوده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا بر اعلام وزارت صحت عامه افغانستان، براساس آمارهای دولتی تاکنون تنها یک‌سوم از مبتلایانی که بیماری آنها تأیید شده مرد بوده‌اند، آماری که سبب نگرانی مقامات بهداشت افغانستان شده است، زیرا در جامعهٔ محافظه‌کار این کشور دسترسی زنان به نظام بهداشتی دشوار است.

در همین راستا، این وزارتخانه تلاش کرده تا بر شمار کارکنان زن خود بیفزاید و در بیمارستان‌ها نیز فضای ویژهٔ زنان را از فضای مردان جدا کند تا زنان بتوانند با محدودیت کمتری از امکانات بهداشتی و درمانی بهره‌مند شوند.