Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران در خصوص تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل هشدار داد

مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد
مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل متحد Copyright عکس از ایرنا
Copyright عکس از ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجید تخت روانچی ضمن هشدار به ایالات متحده در خصوص عواقب به جریان افتادن مکانیسم ماشه و به تبع آن خاتمه یافتن برجام مفاد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی را به جهت تناقض داشتن با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد مردود قلمداد کرد.

آگهی

مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد پیشنهاد آمریکا برای صدور قطعنامه‌ای با هدف تمدید تحریم تسلیحاتی کشورش را مردود دانست و تاکید کرد تلاش که ایالات متحذه برای بازگرداندن تحریم‌های شورای سازمان ملل متحد اشتباهی اشتباهی فاحش و بزرگ است.

آقای تخت روانچی که پنجشنبه شب در جریان یک نشست خبری سخن می‌گفت در ادامه یادآور شد که بازگردادن تحریم‌های سازمان ملل متحد عملا پایانی خواهد بود بر توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان تهران و قدرت‌های جهانی و ایران را از کلیه تعهداتش در این چارچوب رها خواهد ساخت.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد در عین حال در این خصوص به خبرنگاران حاضر در نشست خبری تاکید کرد: «این به معنای آن نیست که ما از هرچیزی که برای ما در پس از برجام فراهم می‌شود استفاده می‌کنیم، بلکه منظورم این است که این محدودیت‌ها دیگر معتبر نخواهد بود. از این رو گزینه‌هایی به ما خواهد داد تا هرآنچه که ایران بخواهد را انجام دهد.»

آقای تخت روانچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای وین یادآور شد که ایران و بسیاری دیگر بر این باورند که واشنگتن حق قانونی برای استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد.

وی ضمن هشدار به ایالات متحده در خصوص عواقب به جریان افتادن مکانیسم ماشه و به تبع آن خاتمه یافتن برجام مفاد پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید ممنوعیت تسلیحاتی را به جهت تناقض داشتن با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد مردود قلمداد کرد.

سخنان سفیر ایران در سازمان ملل متحد در خصوص تلاش ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران یک روز پس از تاکید مایک پمپئو به عزم جدی کشورش برای اقدام در این جهت ایراد شده است.

وزیر امور خارجه آمریکا تهدید کرد در صورت به تصویب نرسیدن قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی بر ضد ایران کشورش مسیر بازگردان تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران را در پیش خواهد گرفت.

مایک پمپئو معتقد است که رفع تحریم‌های تسلیحاتی امکان خرید تجهیزات و سامانه‌های پیشرفته نظامی به ایران را فراهم می‌کند و این کشور در عین حل می‌تواند به یک تامین کننده سلاح برار «تروریست‌ها و اوباش در سراسر جهان» تبدیل شود.

بریان هوک، مسئول میز ایران در وزارت امور خارجه آمریکا و کلی کرفت، سفیر ایالات متحده در سارمان ملل متحد پیش‌تر اعلام کرده بودند که پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران از سوی ایالات متحده در اختیار شورای امنیت قرار گرفته است.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در حمایت از برجام صادر شد تحریم تسلیحاتی ایران را تا ماه اکتبر سال جاری تضمین کرد اما واشنگتن اینک مصمم است برغم مخالفت احتمالی اروپا با قطعنامه‌ای که خود به آن رای داده‌اند تحریم‌ تسلیحاتی بر ضد تهران را به شکلی نامحدود تمدید کند.

واشنگتن در صدد است تا در صورت به تصویب نرسیدن قطعنامه‌ پیشنهادی‌اش برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران امکان فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد را فراهم کند.

این در حالیست که سفیر روسیه در سازمان ملل متحد این تلاش را باتوجه به خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای «مضحک» توصیف کرده و یادآور شده ایالات متحده پس از کنار کشیدن از برجام دیگر هیچگونه حق و اختیاری برای به فعال کردن بندی از توافق هسته‌ای در اختیار ندارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره جنوبی سفیر ایران را در اعتراض به اظهارات مقام‌های این کشور احضار کرد

محسن میلانی به یورونیوز: ایران فعلا می‌خواهد برجام را در آی‌سی‌یو زنده نگه دارد

رویترز: مجلس نمایندگان آمریکا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است