Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا: اگر تحریم تسلیحاتی ایران تمدید نشود تحریم‌های سازمان ملل را برمی‌گردانیم

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اما درصورتیکه این اتفاق نیافتد، ما به جهانیان یادآوری می‌کنیم که مقام‌های دولت اوباما بسیار واضح گفتند که ایالات متحده آمریکا توانایی بازگرداندن یک طرفه تحریم‌ها را دارد.»

آگهی

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد اگر شورای امنیت تحریم‌های تسلیحاتی ایران را در ماه اکتبر تمدید نکند، تحریم‌های سازمان ملل را برمی‌گردانند. 

ایالات متحده آمریکا اخیرا قطعنامه‌ای را برای تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی ایران به شورای امنیت ارائه داده است اما با تهدید به وتوی کشورهای روسیه و چین که هم‌پیمانان تهران به حساب می‌ایند روبرو شده است.

آقای پمپئو به خبرنگاران گفت: «ما هم اکنون در همکاری با شورای امنیت روی این موضوع متمرکز شدیم تا این قطعنامه تصویب شود.»

اما درصورتیکه این اتفاق نیافتد، ما به جهانیان یادآوری می‌کنیم که مقام‌های دولت اوباما بسیار واضح گفتند که ایالات متحده آمریکا توانایی بازگرداندن یک طرفه تحریم‌ها را دارد
مایک پمپئو
وزیر امور خارجه آمریکا

وی در عین حال افزود: «اما درصورتیکه این اتفاق نیافتد، ما به جهانیان یادآوری می‌کنیم که مقام‌های دولت اوباما بسیار واضح گفتند که ایالات متحده آمریکا توانایی بازگرداندن یک طرفه تحریم‌ها را دارد.»

شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ۲۲۳۱ که در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را تصویب کرد. هرچند لغو تحریم تسلیحاتی ایران بخشی از برجام نیست اما در این قطعنامه پیش بینی شده است که ممنوعیت معامله تسلیحاتی با ایران پس از پنج سال لغو می‌شود. موعد این لغو ممنوعیت اکتبر (مهر) امسال است.

موضوع بازگرداندن یکطرفه تحریم‌های سازمان ملل از سوی آمریکا در حالی مطرح می‌شود که این کشور در تاریخ هشت مه ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ خارج شد و تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران برگشت.

آقای پمپئو همچنین امروز با اشاره به چین و روسیه گفت: «به نظرم همه به‌جز دو کشور متوجه هستند که این تحریم‌ها نباید برداشته شوند.»

قرار است از امروز چهارشنبه مذاکرات درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل آغاز شود.

هفته گذشته فرانسه، بریتانیا و آلمان که سه طرف توافق هسته‌ای هستند اعلام کردند که از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پمپئو: پیش‌نویس قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران را هفته آینده ارائه می‌کنیم

رویترز: مجلس نمایندگان آمریکا خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است

سازمان ملل: ایران تحریم تسلیحاتی در یمن را نقض کرده است