Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

هشدار آمریکا به روسیه و چین: با جلوگیری از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران منزوی می‌شوید

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران
برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برایان هوک و کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه در نشستی با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت که پشت درهای بسته برگزار شد از پیش‌نویش قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران دفاع کردند.

آگهی

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران می گوید روسیه و چین در صورت ادامه تلاش هایشان برای جلوگیری از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت منزوی خواهند شد.

نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور ایران در گفتگو با خبرگزاری رویترز همچنین افزود مسیری که مسکو و پکن در این باره در پیش گرفته اند به «ویران شهر» منتهی می شود. دوره تحریم های تسلیحاتی علیه ایران بنا به قطعنامه شورای امنیت ماه اکتبر (مهر/آبان) به پایان می رسد.

برایان هوک و کلی کرافت، سفیر آمریکا در سازمان ملل روز چهارشنبه در نشستی با نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت که پشت درهای بسته برگزار شد از پیش نویش قطعنامه پیشنهادی واشنگتن برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران دفاع کردند. نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران گفته است که شکاف بین «جامعه بین المللی و روسیه و چین» در مورد تمدید این تحریم ها در حال «عمیق تر شدن» است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل می توانند پیش نویش قطعنامه پیشنهادی آمریکا را وتو کنند. قطعنامه های شورای امنیت در صورت رای موافق ۹ کشور از ۱۵ عضو شورا و همچنین عدم وتوی یکی از پنج عضو دائم شورا تصویب می شوند.

یکی از دیپلمات های چین که نخواست نامش فاش شود پس از جلسه روز چهارشنبه تاکید کرد که «به هیچ وجه» امکان تصویب پیش نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا وجود ندارد. به گفته این دیپلمات چینی پیش نویس این قطعنامه در راستای ادامه اعمال «فشار حداکثری» بر تهران تدوین شده است. آمریکا تهدید کرده که در صورت عدم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با استفاده از «مکانیسم ماشه» که در برجام پیش بینی شده است تمامی تحریم های سازمان ملل علیه ایران را باز خواهد گرداند. استفاده واشنگتن از «مکانیسم ماشه» که در چهارچوب توافق هسته ای با ایران پیش بینی شده است با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از برجام می تواند بحث برانگیز باشد و احتمالا با مخالفت مسکو و پکن روبرو خواهد شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران پیش از این گفته بود که تهران از روسیه و چین به عنوان «دو کشور دوست» توقع داد در برابر تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران ایستادگی کنند.

براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در حمایت از برجام صادر شد تحریم تسلیحاتی ایران تا ماه اکتبر سال جاری ادامه می یابد. آمریکا در ماه مه سال ۲۰۱۸ میلادی (اردیبهشت سال ۱۳۹۷ شمسی) از توافق هسته ای با ایران خارج شد و پس از آن نیز تحریم های هسته ای علیه ایران را بار دیگر به اجرا گذاشت.

ایالات متحده بر این باور است که ممنوعیت معامله تسلیحاتی با ایران با توجه به عدم پایبندی تهران به مفاد توافق وین نباید لغو شود. ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام به طور تدریجی و مرحله به مرحله سطح اجرای تعهدات خود در برجام را کاهش داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفیر ایران در مسکو از علاقۀ تهران برای خرید تسلیحات روسی خبر داد

تحقیقات جمهوری‌خواهان؛ رابرت مالی احتمالا واکنش‌های آمریکا در قبال اعتراضات ایران را افشا کرده است

«مامور وزارت اطلاعات ایران» در آمریکا تحت تعقیب قرار گرفت؛ اف‌بی‌آی به دنبال مجید دستجانی فراهانی