سفیر ایران در مسکو از علاقۀ تهران برای خرید تسلیحات روسی خبر داد

Irna
Irna Copyright 
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سفیر ایران در مسکو می‌گوید اگر آمریکا بتواند تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران را عملی کند، مرگ برجام رقم خورده است.

آگهی

سید کاظم جلالی، سفیر ایران در روسیه در جریان گفتگو با روزنامه کامرسنت این کشور از تمایل تهران برای خرید تسلیحات روسی خبر داد.

آقای جلالی در این گفتگو با اشاره به اینکه ایران دوستان روزگار سخت خود را فراموش نمی‌کند گفت: «ما با مقام‌های مسکو درباره هرآنچه که برای تقویت توان دفاعی خود نیاز داریم رایزنی خواهیم کردیم. روسیه در شرایط دشوار تاریخی در کنار ایران بوده و هست و این باعث می‌شود که روسیه برای ما یک شریک دارای اولویت به شمار آید.»

او در ادامه این گفتگو با اشاره به احتمال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران تاکید کرد در صورتی که این اتفاق بیفتد، مرگ برجام حتمی خواهد بود. 

نماینده پیشین مجلس ایران افزود: «قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تصریح می‌کند که تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر ۲۰۲۰ برداشته می‌شود. حال آمریکایی‌ها اعلام کردند که این قطعنامه را رعایت نمی‌کنند و به تازگی جلسه‌ای در شورای امنیت به این منظور تشکیل دادند. اگر ایالات متحده بتواند تحریم‌های تسلیحاتی ایران را تمدید کند، مرگ برجام قطعی خواهد بود.»

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ایران علاقه دارد برای افزایش توان دفاعی خود از روسیه تسلیحات نظامی خریداری کند، پاسخ داد: «بله طبیعتا همینطور است. ما برای افزایش توان دفاعی خود با روسیه رایزنی خواهیم کرد.»

مطابق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، از ماه اکتبر سال جاری تحریم‌های تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود و ایران مجاز خواهد بود از کشورهای مختلف تسلیحات بخرد و همچنین اجازه خواهد داشت به مشتریان خود سلاح بفروشد. 

این در حالیست که بعد از خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی، این کشور حالا مخالف رفع این تحریم‌های ایران است و به دنبال تمدید دوباره محدودیت‌های اعمال شده تسلیحاتی بر تهران است. روسیه و چین به صورت قاطعانه با این تصمیم آمریکا مخالفت کرده‌اند.

ایران تهدید کرده در صورتی که این اتفاق بیفتد، واکنش تندی در انتظار خواهد بود. مقام‌های ایران هنوز به صورت دقیق اعلام نکرده‌اند واکنش ایران در چه سطحی خواهد بود و چه اقداماتی را شامل می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار آمریکا به روسیه و چین: با جلوگیری از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران منزوی می‌شوید

مذاکره تروئيکای اروپایی درباره احتمال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از سوی آمریکا

انتقاد کم‌سابقه‌ مشاور رهبر ایران از روسیه؛ ولایتی: موضع مسکو در قبال جزایر سه‌گانه مایه تاسف است