Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مذاکره تروئيکای اروپایی درباره احتمال تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران از سوی آمریکا

AP Photo
AP Photo Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا تمام گزینه‌های لازم برای حفظ برجام و همچنین متعهد بودن ایران به اجرای تعهداتش در این توافق را بررسی می‌کنند.

آگهی

وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد، بریتانیا ، فرانسه و آلمان روز جمعه استراتژی خود برای مذاکره با ایران در ماه‌های آتی و همچنین در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل و چگونگی سیاستگذاری در قبال این پرونده تعیین خواهند کرد

طبق توافق هسته‌ای ایران با ۵+۱، تهران در ماه اکتبر تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران پایان می‌یابد. این در حالی است که واشنگتن بر خلاف برجام تصمیم گرفته بار دیگر این تحریم‌ها را تمدید کند.

واشنگتن تهدید کرده اگر شورای امنیت سازمان ملل این نظر آمریکا را نپذیرد، ایالات متحده با استفاده از روندی که در برجام مشخص شده (snapback) ، سریعا تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را فعال خواهد کرد.

یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز گفته است وزرای خارجه سه کشور اروپایی در حال ملاقات و گفتگو با یکدیگر هستند تا ببینند چگونه می‌توانند ضمن حفظ برجام ایران را به اجرای تعهداتش در این توافق بازگردانند. همچنین دیپلمات‌های اروپایی در خصوص اقدام آمریکا درباره بازگرداندن دوباره تمام تحریم‌ها علیه ایران با یکدیگر گفتگو می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، اگنس وندرمال، در بیانیه‌ای که روز جمعه ۱۹ ژوئن منتشر شد اعلام کرد وزرای خارجه سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا در برلین با یکدیگر ملاقات می‌کنند و در خصوص آینده روابط با ایران با یکدیگر رایزنی خواهند کرد.

این در حالیست که شورای حکام با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواست به بازرسان آژانس اجازه دهد از دو سایت مدنظر این سازمان بازدید کنند.

در بخشی از این قطعنامه از ایران خواسته شده تا همکاری کاملی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته باشد و درخواست‌های این نهاد را بدون تاخیر بیشتر برآورده کند. این کشورها در قطعنامه خود مخصوصا روی دسترسی آژانس در انجام تحقیقات از مکان‌های خاصی که این نهاد می‌خواهد تاکید کردند.

این قطعنامه با ۲۵ رای موافق، ۲ رای مخالف و ۷ ممتنع به تصویب آژانس رسیده است. روسیه و چین دو کشوری بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره جنوبی سفیر ایران را در اعتراض به اظهارات مقام‌های این کشور احضار کرد

سفیر ایران در مسکو از علاقۀ تهران برای خرید تسلیحات روسی خبر داد

آمریکا ۸ شرکت صنایع فلزی ایرانی یا مرتبط با ایران را تحریم کرد